• Start
  • Wiadomości
  • Weekend pełen wrażeń. Solidarity of Arts, Mozartiana, rodzinne imprezy pod chmurką...

Weekend pełen wrażeń. Solidarity of Arts, Mozartiana, rodzinne imprezy pod chmurką...

Co prawda koniec wakacji zbliża się nieubłaganie, ale nie oznacza to, że w kalendarzu wydarzeń dziejących się w Gdańsku znajdziemy pustki. Wręcz przeciwnie - w ten weekend można przebierać wśród takich wydarzeń, jak Solidarity of Arts, Mozartiana, Gdańskie Noce Jazsowe, Kino na Szekspirowskim, rodzinne festyny, i inne.
22.08.2019
Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl
„Koniec wielkiej wojny” - próba medialna. Premiera w piątek, 23 sierpnia, w Starej Aptece
„Koniec wielkiej wojny” - próba medialna. Premiera w piątek, 23 sierpnia, w Starej Aptece
Fot. Grzegorz Mehring / www.gdansk.pl

 

W piątek, 23 sierpnia, w Starej Aptece - scenie Teatru Wybrzeże (ul. Teatralna 4) - odbędzie się premiera spektaklu „Koniec wielkiej wojny” Teatru Dada von Bzdülöw, z udziałem m.in. Wojana Trockiego z „Pożaru w Burdelu” i Mikołaja Trzaski.

- „Koniec wielkiej wojny”, dadaistyczna rewia, kontynuować będzie jedną z linii programowych Teatru Dada, która miała swoje odbicie w takich przedstawieniach jak: „Le Sacre” (2010 r.), „Intro” (2015 r.), „Strategia” (2016 r.) - zapowiadają artyści z gdańskiego Teatru Dada von Bzdülöw - jednego z pierwszych polskich zespołów teatru tańca (rok założenia 1992).

Najnowsza produkcja Teatru Dada von Bzdülöw, stworzona przy udziale Teatru Wybrzeże, zaprasza widzów na pole bitewne współczesnego świata.

- Poprzednia wojna nigdy się nie skończyła, tak jak nie skończyła się ta, która ją poprzedzała. Wojna numer 287 wybuchnie, nim obecna, o numerze 286, się zakończy. Oczywistym zatem jest fakt, że prędzej, czy też później znajdziemy się niespodziewanie na kolejnym froncie. Ponieważ teatr jest lustrem rzeczywistości, twórcy Teatru Dada von Bzdülöw, zdając sobie sprawę, że ich lustro po latach używania jest lekko zdeformowane, obiecują widowni, że odbicie świata w „Końcu wielkiej wojny” będzie wysoce pokrzywione, zakrzywione i, nie bójmy się tego słowa: lunaparkowe - opisują twórcy.

Za reżyserię i choreografię odpowiada tandem Leszek Bzdyl i Katarzyna Chmielewska. Oprócz nich, na scenie zobaczymy również tancerzy i performerów młodego pokolenia, związanych z Teatrem Dada od 2013 roku: Katarzynę Ustowską i Piotra Stanka. Do współpracy przy tworzeniu spektaklu zaproszony został także aktor Wojan Trocki, znany z produkcji warszawskiego „Pożaru w Burdelu”, i zarazem wokalista zespołu The Cavaliers.

Muzyczną oprawę przygotowali artyści znani na trójmiejskiej scenie muzycznej: Mikołaj Trzaska oraz zespół Nagrobki, w składzie: Maciej Salamon i Adam Witkowski; kostiumy przygotowała Milena Czarnik, a za reżyserię świateł odpowiada Michał Kołodziej.

Premiera „Końca wielkiej wojny” odbędzie się w piątek, 23 sierpnia, w Starej Aptece, o godz. 19:00. Kolejne spektakle: sobota, 24 sierpnia, i niedziela, 25 sierpnia - w oba dni początek o godz. 20:00. Bilety: 30 zł. Spektakl zalecany jest dla widzów od 16. roku życia.

 

donGURALesko (właściwie Piotr Górny) - polski raper i producent muzyczny - przedstawi we właściwy swojej sztuce sposób, esej „O tyranii. Dwadzieścia lekcji z dwudziestego wieku” Timothy Snydera
donGURALesko (właściwie Piotr Górny) - polski raper i producent muzyczny - przedstawi we właściwy swojej sztuce sposób, esej „O tyranii. Dwadzieścia lekcji z dwudziestego wieku” Timothy Snydera
Fot. M. Zakrzewski


Trwa Solidarity of Arts 2019 - w tym roku organizatorzy 11. już edycji festiwalu zaprosili do współpracy artystów, którzy rozumieją i praktykują odwagę - są aktywistami i przeciwstawiają się niesprawiedliwościom tego świata, bronią w twórczości humanistycznych wartości, lub też poszukują odważnych, eksperymentalnych, środków artystycznego wyrazu.

Wydarzenie, które na stałe wpisało się w program najważniejszych gdańskich festiwali odbędzie się od 22 do 25 sierpnia na terenach postoczniowych. Jak zawsze zabrzmi muzyka - tym razem na trzech scenach: w B90 (ul. Elektryków), w 100czni (ul. Popiełuszki 5) i Europejskim Centrum Solidarności (Plac Solidarności 1). W programie także pokazy filmowe, debaty i spotkania przy Okrągłym Stole. Motywem przewodnim będzie odwaga - szeroko rozumiana.

- Zaprosiliśmy do Gdańska artystów, którym przyświeca odwaga, przejawiająca się nie tylko w poszukiwaniach twórczych, ale przede wszystkim w niezgodzie wobec zła i otwartym dialogu na temat niedostatków świata - ograniczeń praw człowieka, populizmu, nacjonalizmu, łamania zasad demokracji, czy bierności polityków wobec zmian klimatu - mówi Magdalena Sroka, kuratorka Solidarity of Arts 2019.

Udział w wydarzeniach w Europejskim Centrum Solidarności oraz w 100czni jest bezpłatny. Sprzedaż biletów na koncerty w klubie B90 odbywa się poprzez stronę: tickets.b90.pl.

Więcej: Solidarity of Arts od czwartku do niedzieli w Gdańsku. Motyw przewodni - ODWAGA



 

Trwa również XIV Międzynarodowy Festiwal Mozartowski Mozartiana - doroczne święto melomanów, w ramach którego odbywają się m.in. koncerty w Parku Oliwskim.

W piątek, 23 sierpnia, o godz. 17:00, w Parku wystąpi Teatr Marionetkowy z Pałacu Cesarskiego Schönbrunn z programem „Mozart dla dzieci”. W repertuarze - Uprowadzenie z Seraju KV 384.

Natomiast o godz. 19:00, na dziedzińcu Pałacu Opatów (ul. Cystersów 18) zabrzmi Tallińska Orkiestra Kameralna pod batutą Juhy Kangasa. Ta dość młoda orkiestra założona w 1993 roku to marka sama w sobie - orkiestra koncertowała niemal we wszystkich krajach świata. W wykonaniu EOK usłyszymy utwory takie jak Marsze, Symfonię czy Divertimento Mozarta.

A wieczorem, o godz. 21:30, na tej samej scenie odbędzie się koncert zatytułowany „Mozart meets Cuba”. I nie bez powodu - gościć będzie bowiem zespół Klazz Brothers & Cuba Percussion, który tematy Mozarta wykona w kubańskich rytmach.

Podczas Koncertu Finałowego, który odbędzie się w sobotę, 24 sierpnia, o godz. 21:00, w Archikatedrze Oliwskiej (ul. Biskupa E. Nowickiego 5) zaśpiewają: Talia Or - sopran urodzona w Jerozolimie, goszcząca na deskach najważniejszych sal operowy i teatralnych na całym świecie, Ewa Marciniec, jeden z najlepszych obecnie altów/mezzosopranów, wszechstronna artystka i pedagog, Thomas Elwin - tenor, który swoim łagodnym, ciepłym lirycznym głosem zdobył szerokie uznanie nie tylko w Wielkiej Brytanii, ale także za granicą; oraz Darren Jeffery - bas, którego aktywność koncertowa z Angielską Operą Narodową obejmuje szereg ról w dziełach Mozarta, Wagnera i Brittena.

Solistom towarzyszyć będą Polski Chór Kameralny - organizator Festiwalu - oraz Akademie für Alte Musik Berlin, orkiestra grająca na instrumentach dawnych. Usłyszymy jeden z najbardziej znanych utworów należący do bogatej spuścizny patrona Festiwalu w dziedzinie muzyki religijnej Requiem d-moll KV626, uzupełnione chorałem gregoriańskim Schola Gregoriana Cardinalis Stephani Wyszyński (przygotowanego przez Michała Sławeckiego). Koncert poprowadzi Maestro Jan Łukaszewski.

Na wszystkie wydarzenia z wyjąkiem Koncertu Finałowego wstęp wolny. Więcej informacji o festiwalu na mozartiana.pl.

 

Wibrafonista Dominik Bukowski wraz z zespołem wystąpi w pierwszym dniu festiwalu Gdańskie Noce Jazsowe, 23 sierpnia 2019 r.
Wibrafonista Dominik Bukowski wraz z zespołem wystąpi w pierwszym dniu festiwalu Gdańskie Noce Jazsowe, 23 sierpnia 2019 r.
Fot. Grzegorz Mehring / www.gdansk.pl

 

W ten weekend Gdański Archipelag Kultury zaprasza także na kolejną odsłonę festiwalu muzycznego Gdańskie Noce Jazsowe, który odbędzie się w Teatrze Leśnym (ul. Jaśkowa Dolina 45).

W piątek, 23 sierpnia, wystąpi Izabela Efenberger (Niemcy) z zespołem, Dominik Bukowski z zespołem oraz Bernard Maseli z zespołem. W sobotę, 24 sierpnia, odbędzie się benefis Macieja Grzywacza - wśród gości: Maciej Sikała, Krystyna Sańko, Potr Lemańczyk, Michał Barański, Łukasz Żyta, Marcin Jahr i Maciej Obara. Niedziela, 25 sierpnia, to koncert tematyczny Komeda Day - Jan Ptaszyn Wróblewski Sextet i Andrzej Jagodziński Trio Tribute to Komeda, z gościnnym udziałem Henryka Miśkiewicza i Roberta Majewskiego oraz wokalistek: Grażyny Auguścik i Agnieszki Wilczyńskiej.

Początek koncertów o godz. 19:00. Bilet na każdy dzień: 10 zł.

 

Rada Dzielnicy Orunia Górna- Gdańsk Południe zaprasza mieszkańców na sobotni festyn przy zbiorniku retencyjnym „Augustowska”
Rada Dzielnicy Orunia Górna- Gdańsk Południe zaprasza mieszkańców na sobotni festyn przy zbiorniku retencyjnym „Augustowska”
Fot. Grzegorz Mehring / www.gdansk.pl

 

Rada Dzielnicy Orunia Górna - Gdańsk Południe w sobotę, 24 sierpnia, zaprasza mieszkańców 35. Dzielnicy Gdańska na jej Pierwsze Urodziny.

- 30 sierpnia 2018 r. Rada Miasta Gdańska podjęła uchwałę o powołaniu nowej, 35. dzielnicy w mieście, Oruni Górnej-Gdańsk Południe. Radni Dzielnicy postanowili , aby 24 sierpnia szczególnie uczcić to wydarzenie, świętując z mieszkańcami pierwszą rocznicę powołania Dzielnicy - zachęcają organizatorzy.

Festyn rodzinny z tej okazji odbędzie się przy Zbiorniku Augustowska (okolice pętli tramwajowo-autobusowej Łostowice-Świętokrzyska). W programie wydarzenia pokazujące walory dzielnicy oraz wspierające integrację z mieszkańcami. W urodzinowym menu zaplanowano szereg atrakcji dla dzieci i dorosłych oraz poczęstunek. Na uczestników czekają m.in. gry i zabawy dla dzieci, zamki dmuchane, teatrzyk, a także gastronomia i muzyka na żywo dla dzieci i dorosłych.

Świętowanie trwać będzie od godz. 11:00 do godz. 19:00. Wstęp wolny. Szczegółowy program: Festyn Rodzinny „Święto Dzielnicy”.

 

Gdańska premiera „Papety po raz pierwszy w Polsce” odbędzie się w sobotę, 24 sierpnia, w klubie Żak
Gdańska premiera „Papety po raz pierwszy w Polsce” odbędzie się w sobotę, 24 sierpnia, w klubie Żak
Fot. Sylwester Galuszka


W sobotę, 24 sierpnia, warto także udać się do klubu Żak (aleja Grunwaldzka 195/197), gdzie odbędzie się gdańska premiera „Papety po raz pierwszy w Polsce” - osadzonego w polskich realiach dramatu rodzinnego z elementami śpiewogry, rozpisanego na sześć pacynek i czterech aktorów.

Spektakl, w reżyserii Michała Derlatki, zdobył nagrodę główną Tukan off 40. Przeglądu Piosenki Aktorskiej we Wrocławiu, gdzie był przedpremierowo prezentowany. Jury podkreślało, że „Papety” w najlepszym stylu łączą rzadko spotykaną odwagę w podejściu do społeczno-politycznej rzeczywistości, lekkość posługiwania się wieloma konwencjami teatralnymi przy jednoczesnej spójności formy, a twórcy spektaklu „ujmują błyskotliwym poczuciem humoru i swobodą z jaką zdobywają publiczność”.

Na Scenie Teatralnej klubu Żak spektakl zobaczymy o godz. 18:00. Uwaga - wydarzenie przeznaczone jest dla widzów dorosłych. Bilety: 5 zł, do kupienia online. Więcej: „Papety po raz pierwszy w Polsce”. Nagradzany spektakl premierowo w Żaku

 

Kadr z filmu „Dogman”
Kadr z filmu „Dogman”, reż. Mateo Garrone
mat. prasowe


W sobotni wieczór odbędzie się również kolejna odsłona jedynego w swoim rodzaju Kina Na Dachu Gdańskiego Teatru Szekspirowskiego (ul. Bogusławskiego 1) - cyklu pokazów kina plenerowego z widokiem na dachy gdańskiej starówki. Pokazy inspirowane są słynnymi projekcjami filmowymi „Rooftop cinema”, które odbywają się od wielu lat na dachach budynków Nowego Jorku.

W cyklu prezentowane są najciekawsze filmy ubiegłych lat, które zdobyły nagrody i wyróżnienia na najważniejszych światowych festiwalach filmowych, takich jak Berlinale, Cannes czy Wenecja. Pojawią się też filmy o charakterze wielkomiejskim, których akcja rozgrywa się w metropoliach. Projekcje odbywają sie w soboty, środy i jeden czwartek, do 31 sierpnia.

24 sierpnia, zobaczymy nagrodzony na ubiegłorocznym festiwalu w Cannes francusko-włoski film „Dogman”, autora głośnej „Gomorry” - Mateo Garrone. Główny bohater, Marcello, to lubiany przez całe miasteczko psi fryzjer, kochający ojciec i... okazjonalny handlarz kokainą. Pewnego dnia odgryza się miejscowemu osiłkowi, który traktuje go jak marionetkę. Jak to się dla niego skończy?

Początek o godz. 21:30. Bilety: 12 zł, do kupienia online https://kinonaszekspirowskim.interticket.pl/, oraz przed pokazem od godz. 20.00 w kasie organizatora wydarzenia, znajdującej się bezpośrednio przed wejściem na taras/dach Teatru Szekspirowskiego.

Program na kolejne, ostatnie dni Kina na Szekspirowskim, pod gołym niebem. Zobacz, jakie filmy w tegorocznym programie

 

„Hamlet - Komentarz” w reżyserii Grzegorza Brala
„Hamlet - Komentarz” w reżyserii Grzegorza Brala. Spektakl zobaczymy w ten weekend dwukrotnie
mat. prasowe

 

W niedzielę, 25 sierpnia, warto ponownie zajrzeć do Gdańskiego Teatru Szekspirowskiego (ul. Bogusławskiego 1), tym razem jednak nie na dach, ale do środka, gdzie zobaczymy spektakl Teatru Pieśń Kozła: „Hamlet - Komentarz”.

„Hamlet - Komentarz” oparty na dramacie Szekspira, stanowi jego intensywną interpretację, żywą refleksję, dopowiedzenie tego, co dramatopisarz w swoim dziele tylko zasygnalizował, a czego nie powiedział wprost.

Spektakl rozgrywa się dwa miesiące przed właściwą akcją dramatu, czyli w noc zabójstwa starego króla. Noc ta przeradza się w czuwanie, rodzaj "szekspirowskich Dziadów". Na scenie pojawiają się postaci obecne oraz nieobecne na kartach dramatu Szekspira. Przyglądamy się temu, co dzieje się w głowach bohaterów i snujemy przypuszczenia, co doprowadziło do tragedii. Na powierzchni relacji niby nic się nie dzieje, w postaciach natomiast budzą się ich bolesne tajemnice. To dramat o energii, która domaga się ujawnienia. Hamlet jest jej medium.

Przedstawienie oparte jest na polifonicznej strukturze pieśni. Czternastu aktorów interpretuje postaci, zdarzenia i emocje przy pomocy dźwięków. "Hamlet - komentarz" to eksperyment teatralny. Słowa tekstu zostają udźwiękowione, nie pojawiają się w tradycyjnej narracji, wzrastają jako muzyczne harmonie. Słowa i muzyka opowiadają wewnętrzną strukturę postaci i rodziny.

Spektakl wziął udział w finale Konkursu o Złotego Yoricka 22. Festiwalu Szekspirowskiego.

W niedzielę, 25 sierpnia, zostanie zaprezentowany dwukrotnie, o godz. 18:00 i 21:00. Bilety: 30-60 zł.

Prezentację spektaklu poprzedzi wykład dr Alicji Mańkowskiej, zatytułowany „Szekspir w Teatrze Pieśń Kozła”, który odbędzie o godz. 16:00. Bilety: normalny 10 zł / 5 zł z biletem na spektakl.

 

 

TV

Światowa stolica bursztynu