• Start
  • Wiadomości
  • Solidarity of Arts od czwartku do niedzieli w Gdańsku. Motyw przewodni - ODWAGA

Solidarity of Arts od czwartku do niedzieli w Gdańsku. Motyw przewodni - ODWAGA

11. festiwal Solidarity of Arts odbędzie się w dniach 22-25 sierpnia w Gdańsku. W programie znalazły się koncerty, debaty, pokazy filmowe i inne wydarzenia. Wśród zaproszonych gości będzie m.in. Agnieszka Holland, Xavery Żuławski, Dorota Nieznalska i Masha Alyokhina - założycielka kontrowersyjnego Pussy Riot.
20.08.2019
Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl
Kontrowersyjna rosyjska grupa Pussy Riot wystąpi podczas tegorocznego festiwalu Solidarity of Arts
Kontrowersyjna rosyjska grupa Pussy Riot wystąpi podczas tegorocznego festiwalu Solidarity of Arts
mat. prasowe

 

11. festiwal Solidarity of Arts odbędzie się od czwartku do niedzieli, 22-25 sierpnia na terenach postoczniowych: w Europejskim Centrum Solidarności, klubie B90 oraz na 100czni. Jedna z flagowych imprez Gdańska od kilku lat organizowana jest w nowej formule - od 2017 roku odpowiada za niego właśnie ECS, gdzie dzieje się większość wydarzeń (wcześniej projekt kreował Krzysztof Materna, który wprowadził słynne plenerowe „koncerty z plusem” na Ołowiance).

O nowej, ciągle udoskonalanej formule SOFY opowiedział Basil Kerski, dyrektor ECS, podczas konferencji prasowej zapowiadającej festiwal - która odbyła się we wtorek, 20 sierpnia.

- Dwie sprawy trzy lata temu były dla nas ważne. Zadaliśmy sobie pytania, po co taki festiwal w sierpniu, i po co kultura w Gdańsku? Jaki jest tego cel? Gdańsk latem jest stolicą turystyczną, i zarazem też kulturalną, Polski, ale nie da się uciec od ważnych treści i symboli. Nie da się uciec od źródła, jakim jest stocznia, kolebka polskiej demokracji. Ale sierpień to też momenty dramatyczne: ostatnie lato przed 2 wojną światową, i ważna polska data - powstanie warszawskie 1 sierpnia. Uznaliśmy, że dla Europejskiego Centrum Solidarności i dla Gdańska sens ma tylko spotkanie artystów, jeśli mówimy szczerze o świecie, który nas otacza.

 

Kadr z filmu „Proces. Federacja Rosyjska kontra Oleg Sencow”, reż. Askold Kurov
Kadr z filmu „Proces. Federacja Rosyjska kontra Oleg Sencow”, reż. Askold Kurov
mat. prasowe

 

Dlatego w tym roku organizatorzy festiwalu, postanowili nadać mu nieprzypadkowo hasło przewodnie „odwaga”. Do udziału zaprosili do współpracy artystów, którzy rozumieją i praktykują odwagę - są aktywistami i przeciwstawiają się niesprawiedliwościom tego świata, bronią w twórczości humanistycznych wartości, lub też poszukują odważnych, eksperymentalnych, środków artystycznego wyrazu.

- Zaprosiliśmy do Gdańska artystów, którym przyświeca odwaga, przejawiająca się nie tylko w poszukiwaniach twórczych, ale przede wszystkim w niezgodzie wobec zła i otwartym dialogu na temat niedostatków świata - ograniczeń praw człowieka, populizmu, nacjonalizmu, łamania zasad demokracji, czy bierności polityków wobec zmian klimatu - tłumaczy Magdalena Sroka, kuratorka Solidarity of Arts 2019.

 

donGURALesko (właściwie Piotr Górny) - polski raper i producent muzyczny - przedstawi we właściwy swojej sztuce sposób, esej O tyranii. Dwadzieścia lekcji z dwudziestego wieku  Timothy Snydera.
donGURALesko (właściwie Piotr Górny) - polski raper i producent muzyczny - przedstawi we właściwy swojej sztuce sposób, esej "O tyranii. Dwadzieścia lekcji z dwudziestego wieku" Timothy Snydera.
Fot. M. Zakrzewski

 

W programie znajdziemy wydarzenia muzyczne: m.in. koncerty Ben Frost, Pussy Riot, Tangerine Dream i donGURALesko. Specjalnie dla ECS i współtworzącego festiwal Unsound Kraków powstała The Round Table Orchestra - Orkiestra Okrągłego Stołu, tworzona przez muzyków, którzy na swój własny sposób chcą odnieść się do historycznego doświadczenia Okrągłego Stołu, wskazując na wartość dialogu i porozumienia. Orkiestrę tworzą wybitni muzycy: saksofonista Tomasz Gadecki, kontrabasista Mike Majkowski, gitarzysta Raphael Rogiński, saksofonista i klarnecista Mikołaj Trzaska, trębacz Tomasz Ziętek i zespół Remont Pomp. Udział w koncertach w 100czni oraz Europejskim Centrum Solidarności jest bezpłatny. Sprzedaż biletów na koncerty w klubie B90 odbywa się poprzez stronę: tickets.b90.pl.

Ponadto podczas tegorocznej edycji odbędą się debaty i spotkania przy Okrągłym Stole. Na temat odwagi dyskutować będą m.in. Natalia Kapłan, siostra Olega Sencowa i Masza Alyokhina z Pussy Riot, reżyserka Agnieszka Holland, Dimitrij Dinz, obrońca w procesach Olega Sencowa i Pussy Riot. Porozmawiać będzie można również z Mary Komasą, Siksą i Dorotą Nieznalską.

Program uzupełnią pokazy filmowe. W repertuarze znalazł się najnowszy film Agnieszki Holland „Obywatel Jones”, widzowie zobaczą również m.in.: „Słońce. To słońce mnie oślepiło” Anki i Wilhelma Sasnalów oraz dokument „Sztuka i kara” („Act & Punishment”) na temat Pussy Riot.

Program: solidarityofarts.pl

 

WIĘCEJ:

Solidarity Of Arts 2018 w nowej odsłonie i w nowym miejscu. PROGRAM

 

TV

MEVO rozkręca wiosnę. Wsiadaj i jedź: do pracy, na uczelnię, na plażę