• Start
  • Wiadomości
  • Kino na Szekspirowskim, pod gołym niebem. Zobacz, jakie filmy w tegorocznym programie

Kino na Szekspirowskim, pod gołym niebem. Zobacz, jakie filmy w tegorocznym programie

Najciekawsze i nagradzane filmy z ubiegłych lat, a do tego niezapomniany widok na panoramę Gdańska - przed nami czwarta edycja Kina na Szekspirowskim. Pierwszy pokaz na dachu teatru odbędzie się w sobotę, 22 czerwca. Seanse potrwają do końca sierpnia.
18.06.2019
Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl
Kino na Szekspirowskim to znakomita okazja do nadrobienia filmowych braków z ostatnich lat, w niezwykłej lokalizacji
Kino na Szekspirowskim to znakomita okazja do nadrobienia filmowych braków z ostatnich lat, w niezwykłej lokalizacji
mat. organizatora

 

Nie ma drugiego takiego kina plenerowego w Polsce - co roku, w wakacje, na dachu Gdańskiego Teatru Szekspirowskiego (ul. Bogusławskiego 1) staje ekran, projektor, leżaki i krzesła, i w niezapomnianej atmosferze wyświetlane są filmy z najwyższej półki, z widokiem na jedyne w swoim rodzaju gdańskie kamienice.

- Jest to niewątpliwie najpiękniejsze kino plenerowe w Gdańsku - mówi Anna Kądziela-Grubman, pomysłodawczyni cyklu filmowegom, i dodaje, że pokazy inspirowane są słynnymi projekcjami filmowymi „Rooftop cinema”, które odbywają się od wielu lat na dachach budynków Nowego Jorku.

Gdańskie kino na dachu ruszy w sobotę, 22 czerwca i potrwa przez całe wakacje - do 31 sierpnia. Projekcje odbywać się będą w soboty i środy (jedna wyjątkowo w czwartek) - łącznie czeka nas aż osiemnaście pokazów.

W tym roku ponownie zaprezentowane zostaną najciekawsze filmy ubiegłych lat, które zdobyły nagrody i wyróżnienia na najważniejszych światowych festiwalach filmowych, takich jak Berlinale, Cannes czy Wenecja. Pojawią się też filmy o charakterze wielkomiejskim, których akcja rozgrywa się w zagranicznych metropoliach.

W programie znalazły się m.in takie tytuły jak: nagrodzony trzema Oscarami „Green Book”, czyli amerykańskie kino drogi w reżyserii Petera Farrelliego; nagrodzony na ubiegłorocznym festiwalu w Cannes „Dogman” autora głośnej „Gomorry” Mateo Garrone, opowiadający o psim fryzjerze; ostatni film mistrza europejskiego kina Michaela Haneke „Happy End”, czy też „Mój piękny syn” Felixa von Groeningena z rewelacyjną rolą Timothée Chalameta, który otrzymał za nią szereg prestiżowych nagród na festiwalach na całym świecie. Koniecznie zobaczyć będzie trzeba zwariowaną komedię i legendarny projekt współtwórcy Monty Pythona, „Człowiek, który zabił Don Kichota” Terriego Gilliama, przedstawiający alternatywną wersję historii błędnego rycerza.

 

Kadr z filmu Anioł (reż. Luis Ortega, Argentyna, Hiszpania, 2018)
Kadr z filmu „Anioł” (reż. Luis Ortega, Argentyna, Hiszpania, 2018)
mat. organizatora

 

W programie znalazło się też dużo autorskiego i ambitnego kina, twórców młodego pokolenia, w tym francuska „Ava”, reż. Léa Mysius, obsypana nagrodami krytyków na festiwalach w Cannes i Toronto czy również francuski obraz „Paryż i dziewczyna” w reż. Léonor Sérraille, nagrodzonej za najlepszy debiut w Cannes dwa lata temu.

W tym roku na widzów czeka również kino z najdalszych zakątków świata, w tym japońsko-singapurski, melancholijny „Ramen, smak wspomnień” w reż. Erica Khoo; rosyjskie „Lato” Kiriłła Sieriebriennikowa o gwiazdach undergroundowej sceny muzycznej lat 80. w ZSRR; szwedzki film „Mężczyzna imieniem Ove” Hannesa Holma; będący mieszanką humoru i melancholii brazylijski „Loveling” w reż. Gustavo Pizzi oraz utrzymany w klimacie wibrującego rock-n-rollem Buenos Aires lat 70. argentyński kryminał „Anioł” Luisa Ortegi.

Kino na Szekspirowskim to również ambitne kino trzymające w napięciu - porównywany do „Taksówkarza” XXI wieku mroczny dramat „Nigdy cię tu nie było” szkockiej reżyserki Lynn Ramsey z Joaquinem Phoenixem w roli byłego agenta sił specjalnych, ratującego porwane dzieci. Drugą równie mroczną i wciskającą w fotel opowieścią będzie „Zabicie Świętego Jelenia” z Colinem Farrellem, Nicole Kidman i Alicią Silverstone w rolach głównych, w reżyserii Jorgosa Lantimosa, autora oskarowej „Faworyty”.

W programie znalazły się również dwie komedie kryminalne: „Gentleman z rewolwerem” Davida Loweriego - opowieść o najbardziej czarującym złodzieju w historii, który wcale nie miał ochoty na to, żeby przejść na emeryturę, a rabując banki nigdy nie zapominał o byciu gentlemanem, gdzie w roli głównej zobaczymy Roberta Redforda oraz „Ostatnie prosecco hrabiego Ancillotto” włoskiego reżysera Antonio Padovana z Giuseppe Battistonem, znanym z pokazywanego w ubiegłym roku w Kinie na Szekspirowskim „Dobrze się kłamie w miłym towarzystwie”.

 

„Loveling”, reż. Gustavo Pizzi, Brazylia, Urugwaj
„Loveling”, reż. Gustavo Pizzi, Brazylia, Urugwaj
mat. organizatora

 

Cykl pokazów w tym roku otworzy utrzymane w duchu amerykańskiego kina niezależnego „I tak cię kocham” w reżyserii Michaela Showaltera, komedia która otrzymała m.in. nagrodę publiczności na festiwalu w Locarno i była nominowana w tym roku do Oscara z najlepszy scenariusz oryginalny.

- Ubiegłoroczna frekwencja było rekordowa i pokazała, że tłumy mieszkańców i turystów chcą w sezonie letnim oglądać kino autorskie w tych wyjątkowych okolicznościach i atmosferze. Dlatego, podobnie jak w roku ubiegłym, wybrane projekcje odbędą się na dwa piętra - zarówno na tarasie Teatru jak i na dziedzińcu. Zwiększyliśmy też w tym roku ilość projekcji i gramy nie tylko w soboty ale również regularnie w środy - dodaje Kądziela-Grubman.

Filmy rozpoczynają się ok. godz. 21:30 (w czerwcu i pierwszej połowie lipca start kilkanaście minut później - bezpośrednio po zachodzie słońca). Miejsce projekcji: Dach / Taras Gdańskiego Teatru Szekspirowskiego (Taras na 1 piętrze nad częścią administracyjną Teatru). Wybrane pokazy odbędą się również na dziedzińcu Teatru na drugim ekranie. Bilety: 12 zł, sprzedaż biletów bezpośrednio przed pokazami w miejscu projekcji oraz on-line na www.KinoNaSzekspirowskim.pl. Uwaga! W przypadku deszczu pokazy będą przekładane na kolejny czwartek.

 

PROGRAM POKAZÓW:

  • 22.06 (sob), I tak cię kocham, reż. reż. Michael Showalter, USA, 2017, 120 min
    26.06 (śro), Green Book, reż. Peter Farrelly, USA, 2018, 130 min
    29.06 (sob), Mój piękny syn, reż. Felix Van Groeningen, USA, 2018, 111 min
    03.07 (śro), Anioł, reż. Luis Ortega, Argentyna, Hiszpania, 2018, 115 min
    06.07 (sob), Ava, reż. Léa Mysius, Francja
    10.07 (śro), Niezwykła podróż fakira, który utknął w szafie, reż. Ken Scott, Francja, Indie, USA
    13.07 (sob), Nigdy cię tu nie było, reż. Lynne Ramsay, Francja, USA
    18.07 (czw), Mężczyzna imieniem Ove, reż. Hannes Holm, Szwecja
    20.07 (sob), Człowiek, który zabił Don Kichota, reż. Tery Gilliam, Portugalia, Hiszpania, Wlk. Bryt.
    24.07 (śro), Zabicie Świętego Jelenia, reż. Jorgos Lantimos, Irlandia, Wlk. Bryt.
    07.08 (śro), Ostatnie prosecco hrabiego Ancillotto, reż. Antonio Padovan, Włochy
    10.08 (sob), Gentleman z rewolwerem, reż. David Lowery, USA
    14.08 (śro), Paryż i dziewczyna, reż. Léonor Sérraille, Francja
    17.08 (sob), Lato, reż. Kiriłł Sieriebriennikow, Rosja
    21.08 (śro), Loveling, reż. Gustavo Pizzi, Brazylia, Urugwaj
    24.08 (sob), Dogman, reż. Matteo Garrone, Włochy
    28.08 (śro), Ramen, smak wspomnień, reż. Eric Khoo, Japonia, Singapur
    31.08 (sob), Happy End, reż. Michael Haneke, Francja, Austria, Niemcy

 

 

TV

Warzywa od rolników przy pętli Łostowice - Świętokrzyska