Portal Miasta Gdańska
PL | EN | DE

Weekend pełen koncertów w Gdańsku: klasyka, trip-hop, muzyka alternatywna i wiele innych

Jesień w Gdańsku nie musi być nudna, o czym świadczy weekend 7-9 października. Aż dwa festiwale w tym samym czasie i liczne koncerty muzycznych gwiazd z Polski i zza granicy skutecznie odwrócą uwagę mieszkańców od ponurej aury.

Weekend pełen koncertów w Gdańsku: klasyka, trip-hop, muzyka alternatywna i wiele innych
A
A
data publikacji: 07 października 2016 r.

NeoQuartet zabierze słuchaczy do świata muzyki krajów leżących w basenie Morza Bałtyckiego.
NeoQuartet zabierze słuchaczy do świata muzyki krajów leżących w basenie Morza Bałtyckiego.
Mat. prasowe

Trwa festiwal NeoArte - Spektrum Muzyki Nowej - do soboty 8 października w różnych lokalizacjach Gdańska odbywają się koncerty poświęcone muzyce kompozytorów XX i XXI wieku. Festiwal prezentuje najciekawsze trendy w muzyce współczesnej, łącząc artystów z różnych kultur i dziedzin. Każdej edycji patronuje wybitna postać - w tym roku zaproszenie twórców NeoArte przyjęła polska kompozytorka Joanna Bruzdowicz.

W piątek 7 października we wnętrzach Kolonii Artystów w Gdańsku (aleja Grunwaldzka 51) wystąpi inicjator i pomysłodawca festiwalu, trójmiejski zespół NeoQuartet. Muzycy zaprezentują pięć kwartetów smyczkowych napisanych przez kompozytorów z krajów leżących w basenie Morza Bałtyckiego: Helmuta Zapfa (Niemcy), Reia Munakaty (Szwecja), Helenę Tulve (Estonia), Antona Safronova (Rosja) i Aleksandra Kościówa (Polska). Koncert rozpocznie się o godz. 19, bilety: 10-15 zł. Po koncercie, o godz. 20.30, odbędzie się panel dyskusyjny z udziałem kompozytorów biorących udział w projekcie.

Ostatni dzień festiwalu, przypadający na sobotę 8 października został pomyślany jako spektakl multimedialny z muzyką patronki wydarzenia, Joanny Bruzdowicz. Za realizację widowiska odpowiadają reżyser i aktor teatralny Maciej Konopiński oraz artysta sztuk wizualnych Filip Ignatowicz. Podczas spektaklu odbędzie się pierwsze gdańskie wykonanie utworu „Four Seasons Greetings” z muzyką Joanny Bruzdowicz na orkiestrę smyczkową i solistów. Wśród wykonawców partii solowych usłyszymy flecistę Łukasza Długosza, wibrafonistę Dominika Bukowskiego, pianistów Tomasza Jocza i Joannę Żabierek oraz skrzypków Karolinę Piątkowską-Nowicką i Pawła Kapicę. Festiwalową orkiestrą kameralną dyrygować będzie Łukasz Wódecki. Koncert odbędzie się w Nowej Synagodze (Gdańsk, ul. Partyzantów 7), początek o godz. 19. Bilety: 10-15 zł.

Maciej Szupica - dyrektor artystyczny  Interference Festival, który odbywa się w Gdańsku.
Maciej Szupica - dyrektor artystyczny Interference Festival, który odbywa się w Gdańsku.
mat. prasowe

W Gdańskim Teatrze Szekspirowskim (Gdańsk, ul. Bogusławskiego 1) w piątek 7 października rozpoczyna się z kolei Festiwal Form Komunikacji Wizualnej - Interference Festival. To już trzecia odsłona projektu zrzeszającego w Gdańsku artystów z całego świata, tworzących krótkie formy wideo, teledyski, reklamy i wizualizacje. W programie wydarzenia znalazły się projekcje filmowe, koncerty, dyskusje i warsztaty. Festiwal potrwa do soboty 8 października. Wstęp wolny na większość wydarzeń. Bilety na koncerty afterparty: karnet jednodniowy normalny 50 zł, studencki 45 zł; karnet dwudniowy normalny 70 zł, studencki 65 zł. Więcej: Interference Festival 2016: artyści wizualni z całego świata zjadą do Teatru Szekspirowskiego.

Ross Godfrey i Skye Edwards - członkowie Morcheeby w nowym projekcie.
Ross Godfrey i Skye Edwards - członkowie Morcheeby w nowym projekcie.
Mat. prasowe

Na niezapomniane muzyczne wrażenia zaprasza klub Stary Maneż (Gdańsk, ul. Juliusza Słowackiego 23). W piątek 7 października wystąpi tam duet, który współtworzył brytyjski zespół trip-hopowy Morcheeba: Sky Edwards i Ross Godfrey. W Gdańsku wystąpią z nowym projektem Skye & Ross from Morcheeba i promować będą swój najnowszy album, wydany we wrześniu tego roku. Koncert rozpocznie się o godz. 20. Zostały jeszcze ostatnie bilety: miejsca stojące 120 zł, miejsca siedzące 150 zł. Więcej: Morcheeba już w piątek wystąpi w Gdańsku! Muzyk z kultowego zespołu odpowiedział nam na kilka pytań.

Mary Komasa będzie gwiazdą pierwszego koncertu z cyklu Jesienna Nuda Pod Nóż w gdańskim klubie Żak.
Mary Komasa będzie gwiazdą pierwszego koncertu z cyklu Jesienna Nuda Pod Nóż w gdańskim klubie Żak.
Kasia Ładczuk

W klubie Żak (Gdańsk, aleja Grunwaldzka 195/197) tego dnia wystąpi polska gwiazda muzyki alternatywnej, tworząca i mieszkająca w Berlinie. Mary Komasa zaśpiewa zarówno utwory ze swojej debiutanckiej płyty, jak i kilka nowości, które znajdą się na jej dopiero powstającym drugim albumie. Początek koncertu o godz. 20. Przed artystką wystąpi katowicki duet SOXSO. Bilety: normalny 50 zł, zniżka na Kartę do Kultury (1 bilet na 1 kartę) 40 zł, ulgowy dla studentów, uczniów i seniorów za okazaniem legitymacji (1 bilet na 1 legitymację) 35 zł, ulgowy dla studentów I roku za okazaniem legitymacji 25 zł, zniżka na Kartę Dużej Rodziny (1 bilet na 1 kartę) 23 zł. Więcej: „Nie dziwię się Davidowi Bowie” - mówi Mary Komasa, polska wokalistka i modelka, a prywatnie przyjaciółka Anji Rubik.

Gaba Kulka to kolejna polska gwiazda obok Mary Komasy, która wystąpi w ramach cyklu Jesienna Nuda Pod Nóż w gdańskim klubie Żak.
Gaba Kulka to kolejna polska gwiazda obok Mary Komasy, która wystąpi w ramach cyklu Jesienna Nuda Pod Nóż w gdańskim klubie Żak.
Mat. prasowe

Dzień później, w sobotę 8 października w Żaku wystąpi z kolei Gaba Kulka - polska pianistka, wokalistka i autorka tekstów poruszająca się wokół progresywnego popu. Dotychczas ukazało się jej pięć autorskich albumów: „Out”, pokryty złotem „Hat, Rabbit”, koncertowy „Wersje”, „The Escapist” oraz najnowszy, wydany we wrześniu tego roku album, zatytułowany „Kruche”. Artystka jest doceniana nie tylko przez fanów, ale i przez krytyków - nagrodzono ją między innymi Fryderykiem (wokalistka roku 2009), Mateuszem Programu Trzeciego Polskiego Radia, główną nagrodą Transvocale we Frankfurcie oraz nominowano do Paszportu Polityki.

Koncert rozpocznie się o godz. 20. Przed artystką publiczność rozgrzeje Raphael Rogiński - kompozytor, wykonawca i improwizator, inicjator nowej fali muzyki żydowskiej w Polsce, znany z takich zespołów jak Shofar czy Shy Albatross. Bilety: normalny 50 zł, zniżka na Kartę do Kultury (1 bilet na 1 kartę) 40 zł, ulgowy dla studentów, uczniów i seniorów za okazaniem legitymacji (1 bilet na 1 legitymację) 35 zł, ulgowy dla studentów I roku za okazaniem legitymacji 25 zł, zniżka na Kartę Dużej Rodziny (1 bilet na 1 kartę) 23 zł.

Dub FX - co Australijczyk tym razem pokaże w Gdańsku?
Dub FX - co Australijczyk tym razem pokaże w Gdańsku?
Mat. prasowe

Również w sobotę, sceną B90 (Gdańsk, ul. Doki 1) zawładnie australijski muzyk Dub FX. Ten artysta uliczny i muzyk w swojej twórczości wykorzystuje jedynie swój własny głos, zapętlony i przetwarzany za pomocą loop station, co przyniosło mu ogromną sławę. Wystąpił już w ponad 40 krajach i na niemal wszystkich największych festiwalach świata, włącznie z Glastonbury, Coachella, Sziget, Boomtown, Shambala i Exit. W Gdańsku wystąpi w związku z wydaniem swojego najnowszego albumu „Thinking clear”, który ukazał się w sierpniu tego roku.

- Naprawdę nie mogę się doczekać przyjazdu i zagrania nowych dźwięków w Europie! Koncertowanie i robienie muzyki, to jest to, czym się zajmuję. Robię to od 10 lat i czuję, że staję się coraz lepszy. Chłopaki z zespołu pomogli mi nagrać nowy album i jestem niesamowicie dumny z tego, jak dobrze brzmi, zarówno na żywo, jak i na płycie - zaprasza muzyk.

Początek koncertu Dub FX o godz. 19. Bilety: 55 zł.

Tymon Tymański w Pubie Spółdzielnia pokaże swoje spokojne oblicze.
Tymon Tymański w Pubie Spółdzielnia pokaże swoje spokojne oblicze.
Grzegorz Mehring / www.gdansk.pl

W niedzielę 9 października w gdańskim Pubie Spółdzielnia (ul. Abrahama 7) wystąpi Tymon Tymański akustycznie - kompozytor, multiinstrumentalista i tekściarz. Lider takich formacji, jak Miłość, Kury, Tymon & The Transistors, czy Tymański Yass Ensemble tym razem wystąpi solo, z gitarą. Koncert rozpocznie się o godz. 20. Bilety: 15 zł.

Orkiestra Kameralna Progress uczci pamięć gdańskiego kompozytora Friedricha Wilhelma Markulla.
Orkiestra Kameralna Progress uczci pamięć gdańskiego kompozytora Friedricha Wilhelma Markulla.
Mat. prasowe

Tego samego wieczoru odbędzie się także wyjątkowy koncert poświęcony twórczości gdańskiego kompozytora Friedricha Wilhelma Markulla, organisty słynnej Bazyliki Mariackiej w Gdańsku - nie wszyscy bowiem wiedzą, że w tym roku obchodzimy jubileusz 200. rocznicy jego urodzin. Z tej okazji w niedzielę 9 października w Sali Koncertowej Akademii Muzycznej w Gdańsku (ul. Łąkowa 1-2) odbędzie się koncert poświęcony jego pamięci. Wystąpi Orkiestra Kameralna Progress, a poprowadzi ją dyrygent Szymon Morus. W programie znajdą się zarówno kompozycje bohatera wieczoru, jak i utwory skomponowane przez Feliksa Mendelssohna, z którym się przyjaźnił. Początek o godz. 18. Wstęp wolny.

Zobacz też: Gdańsk lubi jarmarki, jarmarki lubią Gdańsk. Najbliższy - już w piątek

-
Agata Olszewska (0)
www.gdansk.pl
agata.olszewska@gdansk.pl
więcej tekstów autora
-
Agata Olszewska (0)
www.gdansk.pl
agata.olszewska@gdansk.pl
więcej tekstów autora