• Start
  • Wiadomości
  • "Wynik wnikliwej oceny". Warcisław Kunc nie będzie już dyrektorem Opery Bałtyckiej

"Wynik wnikliwej oceny". Warcisław Kunc nie będzie już dyrektorem Opery Bałtyckiej

Warcisław Kunc wraz z końcem sezonu 2017/2018 - czyli z końcem czerwca tego roku - przestanie pełnić funkcję dyrektora Opery Bałtyckiej w Gdańsku. „To wynik wnikliwej oceny sytuacji instytucji” - czytamy w oficjalnym komunikacie, podpisanym przez Mieczysława Struka, marszałka województwa pomorskiego.
27.02.2018
Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl

Warcisław Kunc podczas spotkania zapowiadającego ubiegłoroczną premierę 'Pinokio'. Była to pierwsza premiera baletowa za czasów nowego kierownictwa w Operze Bałtyckiej

Informację o tym, że obecny dyrektor Opery Bałtyckiej w Gdańsku, Warcisław Kunc, odejdzie ze stanowiska z końcem czerwca podał Urząd Marszałkowski, we wtorek, 27 lutego, 2018 r. W komunikacie czytamy, że decyzja została podjęta wspólnie przez marszałka województwa pomorskiego Mieczysława Struka i samego zainteresowanego, i jest wynikiem „wnikliwej oceny sytuacji instytucji”.

„Zgodna decyzja”

„Opera Bałtycka w sezonach 2016/2017 i 2017/2018 odniosła wiele sukcesów, na co wskazuje liczba, różnorodność i wysoki poziom nowych produkcji, a także znaczący wzrost frekwencji i wpływów własnych instytucji. Zostały one osiągnięte pomimo niewygasającego konfliktu części załogi (głównie skupionych w związkach zawodowych) z dyrekcją, a także - dekapitalizacji budynku utrudniającej podejmowanie śmielszych planów artystycznych. Wymaga on szybkiej interwencji w postaci remontu lub przebudowy, zaś instytucja - dalszych zmian strukturalnych i kadrowych.

Marszałek Mieczysław Struk i prof. Warcisław Kunc zgodnie uznali, że w obliczu tych i innych wyzwań, które nie są związane z działalnością artystyczną instytucji, misja prowadzenia Opery Bałtyckiej powierzona dyrektorowi Kuncowi zakończy się z końcem czerwca 2018 roku.

Zarząd Województwa Pomorskiego podejmie niebawem decyzję co do sposobu wyłonienia nowego dyrektora Opery Bałtyckiej.”

Przypomnijmy, jakie plany miał obecny dyrektor wobec instytucji: Wielkie zmiany w Operze Bałtyckiej. Będzie jak w Niemczech i we Włoszech.

Jedną z największych zmian, jaką zaprowadził Warcisław Kunc było zakończenie współpracy z Bałtyckim Teatrem Tańca, kierowanym przez Izadorę Weiss. Powodem była chęć przywrócenia przez nowego dyrektora baletu klasycznego w Operze Bałtyckiej. Za ten filar odpowiada dziś Wojciech Warszawski (Nz. Wojciech Warszawski i Izabela Sokołowska-Boulton - z-ca kierownika baletu)

Dyrektor z doświadczeniem

Warcisław Kunc objął stanowisko dyrektora Opery Bałtyckiej w Gdańsku 1 września 2016 roku. Miał pełnić tę funkcję przez cztery sezony. - O  powodzeniu Opery Bałtyckiej w Gdańsku decydują: organizator - Urząd Marszałkowski Województwa Pomorskiego, dyrektor - jego wizja instytucji, pracownicy - wykonawcy i artyści, odbiorcy - publiczność miasta i regionu. Chciałbym, abyśmy wszyscy byli zadowoleni. Życzę nam wszystkim powodzenia - mówił podczas odbierania nominacji z rąk marszałka Mieczysława Struka.

Zanim został dyrektorem Opery Bałtyckiej, miał już duże doświadczenie na kierowniczych stanowiskach w instytucjach kultury. W sumie przez dwanaście lat był dyrektorem Opery na Zamku w Szczecinie (1992-2004 i 2007-2011). Był też dyrektorem artystycznym Toruńskiej Orkiestry Kameralnej, a także dyrektorem artystycznym Teatru Wielkiego w Łodzi (2014 r.). W 2011 r. odwołano go ze stanowiska pod zarzutem nieprawidłowości finansowych na kwotę kilku milionów złotych (śledztwo ostatecznie umorzono). W Teatrze Wielkim w Łodzi zrezygnował ze stanowiska po trzech miesiącach, oficjalnie ze względów osobistych - nie chciał komentować tej decyzji.

Kunc urodził się w 1962 roku, pochodzi ze Szczecina. Ukończył Technikum Mechaniczne w Szczecinie, w specjalności budowa maszyn. Następnie przeniósł się do Gdańska, gdzie w latach 1982-83 studiował teorię muzyki i kompozycji w klasie prof. Eugeniusza Głowskiego, później studiował na Wydziale Dyrygentury Akademii Muzycznej w Warszawie pod kierunkiem prof. Bogusława Madeya i prof. Henryka Czyża. W 2008 r. obronił pracę habilitacyjną pt. „Dyrygent jako wykonawca dzieła wielowarstwowego”. Ukończył także studia podyplomowe na Uniwersytecie Jagiellońskim z zarządzania kulturą. W 2012 r. prezydent RP nadał mu tytuł profesora w dziedzinie nauk muzycznych.

Kolejny konflikt w ciągu ostatnich lat

Decyzja o przedwczesnym zakończeniu pełnienia funkcji dyrektora przez Warcisława Kunca - po zaledwie dwóch sezonach - nie wszystkich dziwi. Praktycznie od roku w Operze Bałtyckiej działo się coś niedobrego, narastający miesiącami konflikt pomiędzy kierownictwem a pracownikami zaowocował strajkiem.

Jednym z problemów ma być budynek Opery Bałtyckiej przy alei Zwycięstwa, który, zdaniem marszałka Mieczysława Struka i dyrektora Warcisława Kunca, wymaga 'szybkiej interwencji w postaci remontu lub przebudowy'

Co ciekawe, nie jest to pierwszy przypadek, kiedy muzycy i artyści tej placówki nie są zadowoleni ze współpracy z dyrektorem. Kunc zastąpił na stanowisku Marka Weissa, którego pracę podwładni ocenili krytycznie podczas referendum w październiku 2015 r. Przez ostatnie dwa lata urzędowania Weissa, trwała najostrzejsza faza konfliktu - doszło w tym czasie do licznych protestów, a także do strajku głodowego pracowników. Zobacz: Już nie głodują. Protest pracowników Opery Bałtyckiej.

Nowe kierownictwo miało naprawić sytuację w placówce. Jednak już w październiku 2016 r., tuż po formalnym objęciu stanowiska przez Kunca, pracownicy przeprowadzili referendum w sprawie wotum nieufności wobec nowego dyrektora. Powodem niezadowolenia był nowy regulamin płac i zapowiadane cięcia personalne.

Opera Bałtycka w Gdańsku jest jedynym teatrem operowym na Pomorzu. Od wielu lat mówi się o fatalnej kondycji finansowej instytucji, która utrzymuje się głównie z dotacji Urzędu Marszałkowskiego Województwa Pomorskiego (obecnie wynosi 15 mln 960 tys. złotych). Jest to najwyższa dotacja ze wszystkich, jakie otrzymują instytucje kulturalne na Pomorzu.

Przeczytaj o najnowszej premierze gdańskiej placówki: “Poławiacze pereł” i narodziny gwiazdy w Operze Bałtyckiej

Opera Bałtycka. Premiera “Dziadka do orzechów” i wielkie brawa na stojąco

“Sąd Ostateczny” w Operze Bałtyckiej. Piękny wizualnie, ale...

TV

Uniwersytet WSB Merito ma nowy kampus