PORTAL MIASTA GDAŃSKA
PL | EN | DE
.
W czwartek sesja Rady Miasta Gdańska. Oglądaj na żywo - radni Borawski i Koralewski zachęcają
W czwartek sesja Rady Miasta Gdańska. Oglądaj na żywo - radni Borawski i Koralewski zachęcają
Podział dzielnicy Chełm na dwie mniejsze dzielnice: Chełm i Orunię Górną, przyznanie honorowego obywatelstwa Krzysztofowi Wyszkowskiemu, do tego nadanie nazw trzem ulicom i jednemu parkowi w Gdańsku i wiele innych. Czwartkowa sesja Rady Miasta Gdańska zapowiada się interesująco - jak zwykle można ją oglądać na żywo na portalu gdansk.pl, do czego zachęcają radni Piotr Borawski (PO) i Kazimierz Koralewski (PiS). ZOBACZ NAGRANIE:

Od lewej: radny Kazimierz Koralewski (PiS) i radny Piotr Borawski (PO)
Od lewej: radny Kazimierz Koralewski (PiS) i radny Piotr Borawski (PO)
Jerzy Pinkas/www.gdansk.pl

Najbliższe posiedzenie radnych rozpocznie się w czwartek, 28 września, o godz. 9. Szefowie dwóch klubów pracujących w gdańskiej Radzie - Kazimierz Koralewski (PiS) i Piotr Borawski (PO) - w środę spotkali się przed kamerami, by opowiedzieć gdańszczanom, które tematy będą szczególnie ciekawe i istotne dla życia miasta. Zapis wideo tej rozmowy znajduje się na końcu publikacji.

- Mam nadzieję, że oba tematy będą interesujące dla mieszkańców Gdańska. Myślę, że uchwała dotycząca podziału dzielnicy Chełm na dwie mniejsze dzielnice zainteresuje przede wszystkim osoby mieszkające na Chełmie i Oruni Górnej. O to prosili nas mieszkańcy. To wyjście naprzeciw ich postulatów – zaznacza Piotr Borawski, przewodniczący klubu Platformy Obywatelskiej w Radzie Miasta Gdańska. - Ta dzielnica, która ma ponad 50 tysięcy mieszkańców jest zbyt duża, dlatego oczywistym wydaje się być jej podział. W ślad za tą uchwałą idzie też uchwała dotycząca konsultacji społecznych, w trakcie których mieszkańcy będą mogli wypowiedzieć się na temat tej propozycji.

Klub PO nie poprze w czwartek uchwały klubu PiS dotyczącej nadania tytułu Honorowego Obywatela Miasta Gdańska Krzysztofowi Wyszkowskiemu.

- Honorowy Obywatel Miasta Gdańska to najwyższe odznaczenie w naszym mieście. Patrząc na to, kto w przeszłości otrzymał to wyróżnienie i na całokształt postaci, nie możemy oceniać biografii pana Wyszkowskiego tylko przez pryzmat jego zasług z lat 70. czy 80., ale wszystkich jego działań, również tych, które propaguje w ciągu ostatnich 25 lat – tłumaczy przewodniczący Borawski. - W naszej ocenie wiele ze słów i działań, których się podjął jest absolutnie haniebnych, zarówno w stosunku do oponentów politycznych, jak i do innych honorowych obywateli naszego miasta. Wskazując taką biografię, pokazujemy kto jest dla nas wzorem, a propagowanie takich haniebnych słów, czynów i obelg, nie jest wzorem, w związku z tym będziemy przeciw.

Na kwestię honorowego obywatelstwa inaczej patrzy klub Prawa i Sprawiedliwości.

- Liczyliśmy na to, że Platforma Obywatelska wzniesie się ponad podziały polityczne i jakieś osobiste relacje. Zdaję sobie sprawę, że w mediach egzystuje konflikt między Krzysztofem Wyszkowskim a Lechem Wałęsą. Rada Miasta Gdańska powinna traktować równo wszystkich bohaterów tamtych czasów walki o wolność, walki z komunizmem. Są tacy, o których do tej pory Rada Miasta zapomniała. Krzysztof Wyszkowski jest jednym z nich – zaznacza Kazimierz Koralewski, przewodniczący klubu Prawa i Sprawiedliwości w Radzie Miasta Gdańska. - Wprowadzanie tutaj sprzeciwu byłoby pewnym votum nieufności wobec niego. Wiadomo, że Lech Wałęsa wspierał Platformę Obywatelską, więc stała się ona niewolnikiem tego powiązania. To źle by świadczyło, gdyby faktycznie nie udało się przekonać w czwartek radnych PO do tej uchwały.

Radni PiS poprą z kolei projekt uchwały dotyczącej podziału dzielnicy Chełm.

- Tutaj nie ma kontrowersji. Na pewno jest to dobra decyzja. Dążyliśmy do tego, żeby większe jednostki pomniejszyć, tak żeby dzielnica była bliżej ludzi, bliżej tych, którzy są zainteresowani swoim miejscem zamieszkania. To korzystny trend. Jestem przekonany, że takie rozwiązanie będzie się podobać mieszkańcom – zapewnia przewodniczący Koralewski.

Zachęcamy do oglądania transmisji na żywo z sesji w czwartek, 28 września, od godz. 9, na www.gdansk.pl

Kamila Grzenkowskawww.gdansk.plkamila.grzenkowska@gdansk.pl
Kamila Grzenkowska - najnowsze
Kamila Grzenkowskawww.gdansk.plkamila.grzenkowska@gdansk.pl
Kamila Grzenkowska - najnowsze