Portal Miasta Gdańska
PL | EN | DE

Uczniowie z Białorusi - przyjechali do Gdańska na Paradę Niepodległości, chcą u nas studiować

Młodzież i nauczyciele z polskiej szkoły na Białorusi goszczą w Gdańsku, by wziąć udział w paradzie z okazji Święta Niepodległości. Przewodnikami po naszym mieście są dla nich koledzy i koleżanki z VII Liceum Ogólnokształcącego na Chełmie.

Uczniowie z Białorusi - przyjechali do Gdańska na Paradę Niepodległości, chcą u nas studiować
A
A
data publikacji: 08 listopada 2016 r.

Eleonora Jarmolicz, dyrektor Społecznej Szkoły Polskiej im. Tadeusza Rejtana w Baranowiczach. W tle - podopieczni Pani dyrektor
Eleonora Jarmolicz, dyrektor Społecznej Szkoły Polskiej im. Tadeusza Rejtana w Baranowiczach. W tle - podopieczni Pani dyrektor
Grzegorz Mehring/www.gdansk.pl

Od poniedziałku 7 listopada do soboty 12 listopada VII Liceum Ogólnokształcące gości uczniów i nauczycieli ze Społecznej Szkoły Polskiej im. Tadeusza Rejtana w Baranowiczach na Białorusi. Pomysłodawcą i koordynatorem projektu jest pan Janusz Klemens - nauczyciel historii i wiedzy o społeczeństwie w gdańskim liceum. Ponad 30-osobowa grupa maturzystów wraz z opiekunami rozpoczęła swój pobyt w Gdańsku od zwiedzenia starówki i poznania historii miasta podczas zajęć w Muzeum Archeologicznym.

- Wraz z naszymi przyjaciółmi z Białorusi 11 listopada będziemy uczestniczyć w gdańskiej Paradzie Niepodległości. Razem z licealistami i gimnazjalistami, grupą 200 osób przejdziemy z Chełmu do Głównego Miasta. Powitamy paradę przy kościele św. Katarzyny, gdzie młodzież będzie mogła obejrzeć grupy rekonstrukcyjne, by następnie przyłączyć się do parady i wspólnie udać się pod pomnik Króla Jana III Sobieskiego przy Targu Drzewnym - mówi Marcin Hintz dyrektor VII Liceum Ogólnokształcącego.

Nie różnią się od reszty europejskiej młodzieży - są otwarci, ciekawi świata i marzą by znaleźć swoją drogę w życiu. Może znajdą ją w Gdańsku?
Nie różnią się od reszty europejskiej młodzieży - są otwarci, ciekawi świata i marzą by znaleźć swoją drogę w życiu. Może znajdą ją w Gdańsku?
Grzegorz Mehring/www.gdansk.pl

Dla uczniów klas maturalnych polskiej szkoły na Białorusi pobyt w Gdańsku to okazja, by doskonalić język polski.

- Dla naszych uczniów to ostatni moment przed wyborem szkoły wyższej. Spora część chce wybrać uczelnie w Polsce - podkreśla Eleonora Jarmolicz, dyrektor Społecznej Szkoły Polskiej im. Tadeusza Rejtana w Baranowiczach. - Nasz wizyta to także doskonała okazja dla nich, by z bliska zobaczyć ojczyznę swoich przodków. Być może już od przyszłego roku będzie to także ojczyzna wielu z nich. To niesamowite przeżycie zarówno dla nas nauczycieli, jak i dla młodzieży doświadczyć patriotyzmu w Polsce.

Białoruska młodzież zwiedzała także budynek Rady Miasta, gdzie spotkała się z Piotrem Kowalczukiem zastępcą Prezydenta Gdańska.

Gości z Białorusi przyjął wiceprezydent Piotr Kowalczuk. Spotkanie odbyło się w sali obrad Rady Miasta Gdańska
Gości z Białorusi przyjął wiceprezydent Piotr Kowalczuk. Spotkanie odbyło się w sali obrad Rady Miasta Gdańska
Grzegorz Mehring/www.gdansk.pl

- Cieszę się, że wielu z was chce wybrać Gdańsk jako miasto w którym zamierza studiować - zwrócił się do gości wiceprezydent Kowalczuk. - Nasze miasto ma specjalny program adresowany do młodych ludzi mieszkających za granicą: Study in Gdansk. Mamy też specjalny program adresowany do imigrantów, którzy chcą tworzyć i budować z nami Miasto. Wybierając Gdańsk jako miejsce w którym chcecie żyć, wybieracie także wartości budujące nasze miasto: Wolność i Solidarność. 

- To fantastycznie, że program waszej wizyty oparty jest na uroczystości 11 listopada i razem weźmiemy udział w Paradzie Niepodległości - dodał wiceprezydent.

Młodzież z Białorusi uczestniczy także aktywnie w życiu szkoły. Poznaje historię VII LO oraz uczestniczy w zajęciach integracyjnych. Bierze udział w wybranych lekcjach przygotowanych przez nauczycieli VII LO (m.in. matematyki, języka polskiego czy języka angielskiego).

Społeczna Szkoła Polska im. Tadeusza Rejtana w Baranowiczach jest najstarszą polską szkołą na Białorusi. W tym roku uczy w niej się ponad 630 uczniów. Kilkoro jej absolwentów podjęło studia na uczelniach w Gdańsku. Szkoła istnieje tylko dzięki wsparciu Polaków z kraju.

Czas na zdjęcie grupowe w sali obrad Rady Miasta Gdańska
Czas na zdjęcie grupowe w sali obrad Rady Miasta Gdańska
Grzegorz Mehring/www.gdansk.pl

-
Olimpia Schneider (0)
Urząd Miejski w Gdańsku
Kancelaria Prezydenta
Referat Prasowy
olimpia.schneider@gdansk.gda.pl
więcej tekstów autora
-
Olimpia Schneider (0)
Urząd Miejski w Gdańsku
Kancelaria Prezydenta
Referat Prasowy
olimpia.schneider@gdansk.gda.pl
więcej tekstów autora