• Start
  • Wiadomości
  • Gdańszczanie za lub przeciw "Zdrovve Love". W planach debata z udziałem specjalistów

Gdańszczanie za lub przeciw "Zdrovve Love". W planach debata z udziałem specjalistów

- Zdrovve Love jest szansą na podwyższenie standardów edukacji seksualnej w Polsce i zwiększenie wiedzy młodzieży na ten temat - mówili uczniowie gdańskich szkół średnich w środę, 19 lutego 2020 roku przed Urzędem Miejskim w Gdańsku. Tymczasem lider środowiska przeciwników Programu Zdrovve Love, Marek Skiba, spotkał się z Piotrem Kowalczukiem, zastępcą prezydenta Gdańska ds. edukacji i usług społecznych. Miasto zapowiada debatę z udziałem specjalistów.
19.02.2020
Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl
Zdrowelove2
Uczniowie gdańskich szkół ponadpodstawowych na konferencji przed Urzędem Miasta w Gdańsku 
Fot. Anna Bobrowska/KFP

 

Uczniowie zaniepokojeni problemami z realizacją w gdańskich szkołach miejskiego programu edukacyjnego Zdrovve Love uznali, że warto podzielić się swoimi przemyśleniami na jego temat, także na temat krytyki tego programu przez środowiska prawicowe i zaproponować nowe formy dialogu. 

Zajęcia edukacji seksualnej odbywają się w kilku gdańskich szkołach ponadpodstawowych od roku. Uczestniczą w nich uczniowie klas pierwszych, wyłącznie za pisemną zgodą rodziców. W środę, 19 lutego, kilkunastu gdańskich uczniów reprezentujących samorządy uczniowskie i Młodzieżową Radę Miasta Gdańska wyraziło poparcie dla programu.

 

Uczniowie: Chcemy dyskusji o Zdrovve Love

Spotkanie pod hasłem „Nic o nas bez nas” prowadzili: Julia Szynicka, uczennica klasy drugiej w Liceum Ogólnokształcącego Collegium Gedanense, Igor Dorawa, uczeń pierwszej klasy XIV LO, wiceprzewodniczący samorządu uczniowskiego w tej szkole, członek Młodzieżowej Rady Miasta Gdańska. Udział w konferencji wzięli również Jakub Hamanowicz, przewodniczący Młodzieżowej Rady Miasta Gdańska i Julia Lassmann i Mikołaj Gwizdowski, przedstawiciele organizacji Młoda Zaraza.

 

Zdrovelovedobre1
"Nic o nas bez nas" to hasło konferencji zorganizowanej przez licealistów w obronie programu Zdrovve Love
Fot. Anna Bobrowska/KFP

 

- Trzymam ten program w ręku. Przeczytałem go i nie widzę w nim strasznego, co miałoby nas demoralizować - mówił Igor Dorawa z XIV LO. - Ważne jest to, aby szkoły zapewniały nam rzetelną edukację seksualną. Rodzice powinni dawać prawo wyboru swoim dzieciom. Jak mówi Kodeks Rodzinny i Opiekuńczy, rodzice przed podjęciem ważnej decyzji wobec dziecka, powinni go wysłuchać. Program spotyka się z duża krytyką, szkoły unikają tego tematu. Nie miałem nawet takiej możliwości, by wziąć w nim udział.

- Jeżeli mamy wchodzić w dorosłe życie, to chcemy mieć wiedzę na temat naszej seksualności (...) - mówiła Julia Szynicka z Liceum Ogólnokształcącego Collegium Gedanense. - Jeżeli społeczeństwo oczekuje od nas, że będziemy wiedzieć, jak budować zdrowe relacje, jak być autentycznym i wiedzieć tak naprawdę o sobie, to dlaczego mamy mieć odebraną tę możliwość? Ten projekt nie narusza niczyich praw, niczyich wartości, przekazuje tylko wiedzę na temat seksualności, budowania zdrowych relacji, zdrowych związków. Chcemy dyskusji na ten temat w szkołach. Chcemy rozmawiać. 

Na koniec głos zabrał Jakub Hamanowicz, przewodniczący Młodzieżowej Rady Miasta Gdańska.

- Jako Młodzieżowa Rada Miasta Gdańska chcemy w marcu zorganizować debatę na temat programu Zdrovve Love. Chcemy zaprosić zwolenników i przeciwników programu, ale przede wszystkim chcemy zaprosić młodzież - zapowiedział.

 

Odpowiedzialny Gdańsk: Program szkodliwy, seksualizuje dzieci

Przeciw programowi Zdrovve Love od miesięcy protestuje stowarzyszenie Odpowiedzialny Gdańsk, uważając że gdański program to nie edukacja a demoralizacja młodych ludzi. W środę pod magistratem różaniec odmówiło kilkadziesiąt osób, w tym niektórzy radni PiS. Działacze Stowarzyszenia „w oceanie modlitwy o szacunek” wyrazili swój sprzeciw wobec realizowanemu w niektórych gdańskich szkołach programowi. Domagają się od władz Gdańska m.in. wstrzymania realizacji „Zdrovve Love”. Zdaniem protestujących program jest szkodliwy i seksualizuje dzieci. Chcą publicznej debaty i stworzenia programu od nowa.

W trakcie protestu przeciwników Programu Zdrovve Love Piotr Kowalczuk, zastępca prezydenta Gdańska ds. edukacji i usług społecznych spotkał się z Markiem Skibą, prezesem stowarzyszenia Odpowiedzialny Gdańsk.

 

Marek Skiba ze stowarzyszenia Odpowiedzialny Gdańsk uważa, że Program Zdrovve Love służy demoralizacji dzieci i młodzieży. Nie dał przekonać się wiceprezydentowi Piotrowi Kowalczukowi, że to błędna interpretacja. Miasto zapowiada debatę z udziałem ekspertów
Marek Skiba ze stowarzyszenia Odpowiedzialny Gdańsk uważa, że Program Zdrovve Love służy demoralizacji dzieci i młodzieży. Nie dał przekonać się wiceprezydentowi Piotrowi Kowalczukowi, że to błędna interpretacja. Miasto zapowiada debatę z udziałem ekspertów
Anna Rezulak/Kosycarz KFP

 

- W naszej ocenie „Zdrovve Love” nie opiera się na wiedzy medycznej, nie ma podstaw prawnych - mówił podczas spotkania Marek Skiba z Odpowiedzialnego Gdańska.

Piotr Kowalczuk podkreślił wyłącznie prozdrowotny i edukacyjny wymiar „Zdrovve Love”, zwrócił też uwagę na fakt, że program został stworzony w oparciu o wytyczne Światowej Organizacji Zdrowia. Przypomniał, że podczas zajęć z zakresu edukacji seksualnej w szkołach, młodzież otrzymuje rzetelną wiedzę, którą przekazuje edukator. Co ważne udział w warsztatach odbywa się wyłącznie za zgodą rodzica lub opiekuna nastolatka, jest więc całkowicie dobrowolny. Rodzic może też określić zakres przekazu (kwestia wyboru tematycznych modułów programu). W warsztatach „Zdrovve Love” udział wzięło już około trzystu gdańskich uczniów.

 

Debata z udziałem specjalistów

- Zawsze jesteśmy otwarci na konstruktywne debaty i ustalenia z osobami, które mają różne poglądy - podkreśla Piotr Kowalczuk. - W szczególności, gdy takie spotkania mają dotyczyć edukacji gdańskiej młodzieży. Prosimy więc Stowarzyszenie o wskazanie konkretnych uwag do programu, merytorycznych, nad którymi pochylimy się podczas debaty z udziałem specjalistów. Jestem otwarty na dialog.

I tak na środowym spotkaniu strony wspólnie ustaliły, że idą w kierunku organizacji rzetelnej debaty z udziałem specjalistów. Podkreśliły też wolę rozmów i kompromisu.

Dodajmy, że program „Zdrovve Love” realizowany jest w ramach „Programu wsparcia prokreacji dla mieszkańców Gdańska” w latach 2017-2020 (moduł wsparcia edukacyjnego). Warsztaty z zakresu edukacji seksualnej odbywają się w gdańskich szkołach ponadpodstawowych od 2018 roku.

TV

Obrona Westerplatte – pierwsze starcie II wojny. Rozmowa z dr. Janem Szkudlińskim