• Start
  • Wiadomości
  • “Szlakiem drogi królewskiej” - spacer integracyjny z zabytkami w tle. W planie są następne

“Szlakiem drogi królewskiej” - spacer integracyjny z zabytkami w tle. W planie są następne

W małych grupach, ale już nie wirtualnie - w środę, 17 lutego - odbył się spacer “Szlakiem drogi królewskiej” dla mieszkańców Białorusi, którzy żyją od niedawna w Gdańsku. Spacer odbył się w ramach projektu Europejskiego Centrum Solidarności, który ma integrować nowych przybyszów z miejscem zamieszkania i przybliżać historię naszego miasta. 
17.02.2021
Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl
Ulica Długa w Gdańsku, stoi kilka osób, patrzy na kamieniczki
- Musieliśmy odmawiać, bo na spacer zgłosiło się więcej osób, niż mogliśmy zaoferować miejsc ze względu na obostrzenia związane z pandemią - mówi Kacper Dziekan z ECS w Gdańsku
Fot. Grzegorz Mehring/gdansk.pl

 

 

- Spacer „Szlakiem Drogi Królewskiej” odbywa się w ramach projektu „Kultura w Trójmieście”, a jego hasłem wywoławczym jest słowo „Cześć” - mówi Grażyna Pilarczyk, główny specjalista ds. komunikacji i PR Wydziału Komunikacji i Strategii Europejskiego Centrum Solidarności w Gdańsku. - Projekt rozpoczął się jesienią 2020 roku i do tej pory odbyło się sześć wydarzeń. Jest prowadzony przez Europejskie Centrum Solidarności we współpracy z Centrum Wsparcia Imigrantów i Imigrantek w Gdańsku. Rozmawiamy o tym, co się dzieje w Trójmieście, które instytucje kultury są już otwarte i co można robić w metropolii w czasie wolnym. Zapraszamy głównie Białorusinki i Białorusinów oraz wszystkie osoby, które przyjechały do Trójmiasta stosunkowo niedawno. 

Na środowy spacer chętnych było więcej niż miejsc, a o tym, jakie między innymi historie kryje najwyższa kamienica przy ul. Długiej, czego uczą alegorie z attyki Złotej Bramy i który Neptun z trzech jest najpiękniejszy opowiadali: Katarzyna Granacka z Działu Promocji i PR ECS a także przewodniczka PTTK po Trójmieście i Kacper Dziekan z Działu Projektów Obywatelskich ECS. 

 

Kobiece ręce trzymające rysunek, na rysunku fragment Drogi Królewskiej
Projekt "Kultura w Trójmieście" jest prowadzony przez Europejskie Centrum Solidarności we współpracy z Centrum Wsparcia Imigrantów i Imigrantek w Gdańsku
Fot. Grzegorz Mehring/gdansk.pl

 

- Musieliśmy odmawiać, bo na spacer zgłosiło się więcej osób niż mogliśmy zaoferować miejsc ze względu na obostrzenia związane z pandemią - mówi Kacper Dziekan. - To była oferta przede wszystkim dla osób z Białorusi, ze względu na sytuację u nich w kraju i to, że wielu z nich w ostatnim czasie przyjechało do Polski, do Gdańska. To integracja poprzez uczestnictwo w wydarzeniach kulturalnych, pokazanie co mogą tu robić, z czego korzystać, co warto zobaczyć. Mogli uczestniczyć w spacerze prowadzonym w języku polskim, a więc też szlifować język i w spacerze po rosyjsku. Cieszyli się, że mogą już na żywo uczestniczyć w takim wspólnym wydarzeniu, integrować się ze sobą i z mieszkańcami Gdańska. 

 

 

Kolejne już zaplanowane spotkania odbędą się 3, 17 i 31 marca. Organizatorzy mają nadzieję, że będą mogli zorganizować spacery nie wirtualnie, ale twarzą w twarz, z zachowaniem zasad dystansu społecznego. Spotkanie w środę, 3 marca, to „Sztuka w przestrzeni miasta”, która zaprowadzi spacerowiczów na tereny postoczniowe. 

 

Droga Królewska w Gdańsku zwana też Traktem Królewskim, stanowiła najdłuższą oś urbanistyczną europejskiego średniowiecza. Ta najciekawsza dziś trasa zabytkowa w Gdańsku była miejscem parad, ważnych uroczystości i triumfalnych wjazdów królów polskich do miasta. Jej początek to Brama Wyżynna; dalej biegnie obok Zespołu Przedbramia, prowadząc przez Złotą Bramę na reprezentacyjną ulicę Gdańska - Długą, przechodzącą naturalnie w jeden z najpiękniejszych placów Europy - Długi Targ. Z Długiego Targu przez Zieloną Bramę prowadzi dalej, ku Bramie Żuławskiej, gdzie na ulicy Nowe Ogrody rozwiązywały się monarsze orszaki. Przemierzając Drogę Królewską, można podziwiać wiele charakterystycznych dla hanzeatyckiego miasta zabytkowych obiektów najwyższej klasy.

 

ZOBACZ WIĘCEJ ZDJĘĆ ZE SPACERU

 

TV

Po Wielkanocy zacznie jeździć autobus na wodór