PORTAL MIASTA GDAŃSKA
PL | EN | DE

Stocznia Gdańska szlakiem kobiet. Zwiedzaj z mapą wydaną przez Instytut Kultury Miejskiej

Stocznia Gdańska szlakiem kobiet. Zwiedzaj z mapą wydaną przez Instytut Kultury Miejskiej
Mapa „Stocznia Gdańska szlakiem kobiet” to wyjątkowy druk poświęcony codziennej pracy kobiet w zakładzie, opisom stoczniowego życia i historii strajków Sierpnia 80’. Zawiera archiwalne zdjęcia pracowniczek Stoczni Gdańskiej i działaczek opozycyjnych. Bezpłatną publikację można otrzymać w Instytucie Kultury Miejskiej oraz pobrać online ze strony http://metropolitanka.ikm.gda.pl/. 
Na stronie www.stoczniajestkobieta.org znajdziemy też publikację „Stocznia jest kobietą”, która składa się dwudziestu tekstów podzielonych na dwie części. Są to wywiady, teksty przekrojowe oraz metodologiczne autorstwa zbierających doświadczenia z pracy nad projektem
Na stronie www.stoczniajestkobieta.org znajdziemy też publikację „Stocznia jest kobietą”, która składa się z dwudziestu tekstów podzielonych na dwie części. Są to wywiady, teksty przekrojowe oraz metodologiczne autorów zbierających doświadczenia z pracy nad projektem
Mat. www.stoczniajestkobieta.org

 

- Opowiadając o codzienności robotnic i inżynierek, pielęgniarek i pań zatrudnionych w administracji, wypełniamy lukę w opowiadaniu historii zakładów stoczniowych. Przedstawiamy trud pracy konstruktorek, sprzątaczek i lekarek, pokazujemy ich starania o lepsze warunki zatrudnienia. Informacje zebrałyśmy podczas wywiadów z pracownicami i pracownikami dawnej Stoczni Gdańskiej oraz w trakcie kwerendy archiwalnej - mówi Anna Urbańczyk z Instytut Kultury Miejskiej.

Stocznia Gdańska była zakładem pracy, który odcisnął piętno na losach wielu osób, zarówno w wymiarze symbolicznym, jak i prywatnym. Od 1947 r. do czasu ogłoszenia jej upadłości w 1996 r. ponad 100 tysięcy mężczyzn i kobiet związało z nią swoje życie zawodowe, pracując przy produkcji statków jako suwnicowe, spawaczki i spawacze, operatorzy dźwigów, monterzy, technolożki i izolatorki.

Pobierz mapę ze strony: http://metropolitanka.ikm.gda.pl/publikacje/

 

Zdjęcie obejrzeć można w Archiwum Cyfrowym projektu Stocznia Jest Kobietą
Wodowane statki miały swoje 'matki chrzestne', ale rola kobiet w życiu Stoczni była dużo większa, niż udział w tego typu uroczystościach. To, i inne zdjęcia, obejrzeć można w archiwum cyfrowym projektu Stocznia Jest Kobietą
Fot. ze zbiorów Archiwum Państwowego w Gdańsku

 

Mapa ukazała się w języku polskim, angielskim, ukraińskim i rosyjskim.

- Ważnym osiągnięciem jest dla nas wydanie mapy w czterech wersjach językowych. Dzięki treściom przetłumaczonym na język angielski, rosyjski i ukraiński możemy przybliżyć historię kobiet w stoczni i strajków Sierpnia 80’ przybyłym z zagranicy mieszkańcom i turystom - dodaje Anna Urbańczyk.

Trasa wyznaczona na mapie pozwala na odnalezienie najważniejszych miejsc i doczytanie informacji o wydarzeniach, które miały miejsce w pobliżu: Bramy nr 2, stołówki centralnej, sali BHP, Willi Dyrektora, Hali 42A, dźwigów, pochylni, szatni, przychodni, bufetu czy hali montażowej. Letnie, bezpłatne spacery po terenach Stoczni Gdańskiej z Metropolitanką rozpoczną się w połowie czerwca.

- Zdjęcie, które znalazło się na okładce mapy, zobaczyłyśmy po raz pierwszy w 2013 roku. Michał Szlaga podesłał nam link do aukcji, na której do kupienia była odbitka. Na odwrocie była informacja, że to kobieta w czasie strajku w Stoczni Gdańskiej wymieniająca się za pośrednictwem megafonu opiniami ze stoczniowymi oficjelami. Data: 22 sierpnia 1980. Nie zdążyłyśmy jej kupić, zaczęłyśmy za to opowiadać o niej, między innymi osobom, które też szukały zdjęć kobiet Solidarności. Przygotowując projekt muralu „Kobiety Wolności” dotarła do niego Anna Eichler z RedSheels i razem z Anią Urbańczyk z Instytutu Kultury Miejskiej udało się im uzyskać zgodę na publikację zdjęcia. Prawdopodobnie po raz pierwszy w Polsce. To Ewa Ossowska. Pojawia się na wielu zdjęciach ze strajku, rzadko podpisana z imienia i nazwiska. Na tym najbardziej znanym stoi za plecami Lecha Wałęsy. Dlatego zależało nam na tym, żeby pokazać, że Ossowska także brała do ręki megafon i przemawiała – opowiada Anna Miler.

Pracownice Stoczni uczestniczyły także w wydarzeniach znaczących pod względem obywatelskim i politycznym. 

- Opowiadamy o uczestniczkach strajku w sierpniu 1980 r. - tych znanych i tych anonimowych. Przedstawiamy Annę Walentynowicz, Alinę Pieńkowską, Marylę Płońską, Bernadetę Stankiewicz, Henrykę Krzywonos, Joannę Dudę-Gwiazdę, Bożenę Rybicką, Magdalenę Modzelewską i inne działaczki opozycyjne oraz artystki obecne w Stoczni w czasie strajku. Wspominamy także wcześniejsze wydarzenia z grudnia 1970 r. Razem z naszymi Bohaterkami zapraszamy w herstoryczną podróż po unikatowym, poprzemysłowym terenie dawnej Stoczni Gdańskiej - kończy Anna Urbańczyk z IKM.

Mapę można pobrać online ze strony: http://metropolitanka.ikm.gda.pl/publikacje/

 

Autorki publikacji: Anna Miler, Magdalena Stormowska

Redakcja i korekta: Anna Mackiewicz, Anna Urbańczyk

Projekt graficzny: Julia Porańska (studio bo tak)

Koordynacja: Anna Urbańczyk

 

Stocznię Gdańską można też zwiedzać indywidualnie przy użyciu aplikacji, audioprzewodnika, a także poznać jej herstorię ze słuchowisk i książki – materiały znajdują się na stronie: www.stocznia-jest-kobieta.org.

Czytaj też:

Rewitalizacja budynku Dyrekcji Stoczni Gdańskiej: zobacz, jak zabytek odzyskuje świetność

 

 

oprac. AUwww.gdansk.plredakcja@gdansk.pl