PORTAL MIASTA GDAŃSKA
PL | EN | DE
Stocznia Gdańska oczami kobiet. Rusza kolejna edycja spacerów stoczniowych
Stocznia Gdańska oczami kobiet. Rusza kolejna edycja spacerów stoczniowych
Jaką rolę odgrywały kobiety w strajkach? Czy bycie robotnicą było powodem do dumy? Na czym polegała praca suwnicowej? Po raz kolejny ruszają regularne spacery po stoczni szlakiem pracujących w niej kobiet. Pierwszy już w niedzielę, 23 czerwca, o godz. 16.
Spacery szlakami kobiet potrwają od czerwca do końca września. Udział bezpłatny
Spacery szlakami kobiet potrwają od czerwca do końca września. Udział bezpłatny
Instytut Kultury Miejskiej

 

Stocznia Gdańska to jedno z największych i najbardziej znanych polskich przedsiębiorstw. Była miejscem ważnych wydarzeń – stłumienia protestów w grudniu 1970 oraz powstania NSZZ „Solidarność” i podpisania porozumień sierpniowych w 1980 roku. Ale niewiele osób wie, że w latach 70. wśród 17,5 tysiąca pracowników Stoczni, było aż 5 tysięcy kobiet.

Jak wyglądało wsparcie socjalne osób pracujących w Stoczni i życie kulturalne zakładu? Jakie zawody wykonywały najczęściej kobiety? Na te i inne pytania będzie można dowiedzieć się w ramach projektu Metropolitanka. Pokazuje on Stocznię Gdańską oczami sprzątaczek, suwnicowych, inżynierek i pracownic administracyjnych.

Dowiemy się, jak praca w Stoczni wpłynęła na ich życie. Poznamy bliżej historie: niepokornej suwnicowej, animatorki kultury, działaczek Solidarności oraz codzienność strajku w Sierpniu 1980.

Podczas zwiedzania oprowadzający usłyszą wiele anegdot i ciekawostek, np. o stoczniowym ogrodnictwie, z którego pochodziły tulipany i goździki rozdawane w zakładzie na Dzień Kobiet. Ponadto dowiedzą się, gdzie znajdowały się takie obiekty, jak Malarnia, Willa Dyrektora, hala 46A z muralem „Tatusiu! Pracuj bezpiecznie”, w której na suwnicach pracowała Anna Walentynowicz.

Tegoroczne spacery, które zaczynają się w czerwcu i potrwają do końca września 2019, są już ósmą edycją wydarzenia.

Zwiedzanie jest bezpłatne. Szczegółowych informacji można dowiedzieć się pisząc na adres
kontakt@ikm.gda.pllub dzwoniąc pod numer tel. 664 976 052.

Stocznię Gdańską można też zwiedzać indywidualnie przy użyciu aplikacji, audioprzewodnika, a także poznać jej historię ze słuchowiskami i książką – materiały znajdują się na stronie: www.stocznia-jest-kobieta.org

Poniżej zamieszczamy szczegółowy harmonogram spacerów po Stoczni:

Harmonogram spacerów 2019
Harmonogram spacerów 2019
 
oprac. ADwww.gdansk.plredakcja@gdansk.pl
oprac. AD - najnowsze
oprac. ADwww.gdansk.plredakcja@gdansk.pl
oprac. AD - najnowsze