• Start
  • Wiadomości
  • Stan przedcukrzycowy - reaguj, nim będzie za późno. Program profilaktyczny dla gdańszczan

Stan przedcukrzycowy - reaguj, nim będzie za późno. Program profilaktyczny dla gdańszczan

Cukrzyca typu 2 to choroba cywilizacyjna. Poprzedza ją stan przedcukrzycowy, który jest pomarańczowym światłem alarmującym, że można jeszcze odwrócić rozwój choroby. Sprawdź, czy jesteś w grupie ryzyka wypełniając test, a jeśli tak - weź udział w bezpłatnym rocznym programie profilaktycznym.
24.07.2020
Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl
 
fot. M. Nicgorski/UMG

 

Aż trzy miliony Polaków może uniknąć zachorowania na cukrzycę typu 2 lub znacznie opóźnić jej wystąpienie poprzez odpowiednią dietę i aktywność fizyczną. Ruszył właśnie bezpłatny program profilaktyczny, którego celem jest wyłonienie mieszkańców Gdańska i Stegny ze stanem przedcukrzycowym i niedopuszczenie do dalszego rozwoju choroby. Wystarczy wypełnić test FINDRISK na stronie www.bezcukrzycy.gdansk.pl.

 

Dlaczego to takie ważne?

Początkowo, gdy stężenie glukozy we krwi nie jest zbyt duże, cukrzyca nie powoduje żadnych symptomów. Objawy rozwijają się stopniowo i przybierają na sile, dopiero gdy choroba jest już w pełni rozwinięta. Wczesnym objawem może być odczucie suchości w ustach, a za nim - wzmożone pragnienie (polidypsja).

Do charakterystycznych symptomów rozwijającej się cukrzycy typu 2 należą także oddawanie dużej ilości moczu i ogólne osłabienie oraz przyrost masy ciała spowodowany zwiększonym łaknieniem, które jest reakcją organizmu na niskie stężenie glukozy w tkankach. Takie symptomy bardzo łatwo przeoczyć.

- Szybko zdiagnozowany stan przedcukrzycowy można wyleczyć i nie dopuścić do rozwinięcia się pełnoobjawowej cukrzycy - mówi Grażyna Cieślak, koordynator projektu z Gdańskiego Ośrodka Promocji Zdrowia i Profilaktyki Uzależnień. - Dzięki warsztatom grupowym oraz indywidualnym spotkaniom ze specjalistami, budujemy wśród uczestników świadomość znaczenia stanu przedcukrzycowego. Projekt jest kompleksowy: zakwalifikowanym uczestnikom w stanie przedcukrzycowym oferujemy indywidualne spotkania z dietetykami, fizjoterapeutami oraz udział w warsztatach grupowych. Będzie to duże wsparcie dla wszystkich, którzy chcą powalczyć o swoje zdrowie.

- Zależy nam, aby mieszkanki i mieszkańcy Gdańska dzięki świadomości swojego stanu zdrowia, mogli, z naszą pomocą, podjąć działania prewencyjne. Obecnie aż co dziesiąty mieszkaniec Gdańska choruje na cukrzycę - podkreśla prezydent Gdańska Aleksandra Dulkiewicz. - Poprzez program profilaktyki chcemy zminimalizować ryzyko rozwoju choroby u osób ze stanem przedcukrzycowym. I zwiększyć liczbę osób, które można uratować przed tym niebezpiecznym schorzeniem.

 

Prewencja to podstawa w walce z cukrzycą. Jeden z najważniejszych elementów jest odpowiednia dieta...
Prewencja to podstawa w walce z cukrzycą. Jeden z najważniejszych elementów jest odpowiednia dieta...
Marijana1/pixabay.com

 

Za rozwój choroby odpowiadają między innymi predyspozycje genetyczne oraz czynniki środowiskowe. Jednak największy wpływ na zachowanie zdrowia ma nasz styl życia. Rozwojowi insulinoodporności sprzyjają m.in. nieprawidłowe odżywianie, nadwaga lub otyłość, nadciśnienie tętnicze, niska aktywność fizyczna i przewlekłe zaburzenia snu. 

- Podstawą działania w walce z cukrzycą jest prewencja. Najważniejszymi jej elementami są odpowiednia dieta i aktywność fizyczna, które mają na celu utrzymanie właściwego poziomu glukozy i tłuszczów we krwi. Zdrowa dieta ważna jest także już w czasie stwierdzenia choroby i leczeniu przewlekłych powikłań cukrzycy – tłumaczy Marcin Radziwiłł, prezes Fundacji Medicover wykonawcy działań medycznych i edukacyjnych w projekcie. - W grupach ryzyka konieczne jest także przeprowadzanie regularnych badań w kierunku cukrzycy, szczególnie u osób powyżej 45 roku życia lub w przypadku wystąpienia któregoś z charakterystycznych objawów. 

ABY WZIĄĆ UDZIAŁ W PROJEKCIE

Należy wypełnić test  FINDRISK na stronie www.bezcukrzycy.gdansk.pl. Następnie, osoby będące w grupie ryzyka, wezmą udział w bezpłatnym badaniu doustnego obciążenia glukozą (OGTT) lub standardowym badaniu glukozy. Wszyscy, u których wyniki badania wykażą stan przedcukrzycowy, zostaną objęci bezpłatnym, rocznym programem wsparcia zawierającym szkolenia i konsultacje lekarskie, pielęgniarskie, dietetyczne i fizjoterapeutyczne.

Aktywność fizyczna także zapobiega rozwojowi choroby
Aktywność fizyczna także zapobiega rozwojowi choroby
pixabay.com

 

Projekt „Gdański Program Profilaktyki Cukrzycy – program polityki zdrowotnej dotyczącej prewencji cukrzycy typu 2 u osób w wieku aktywności zawodowej na terenie Miasta Gdańska i Gminy Stegna” realizuje Gdański Ośrodek Promocji Zdrowia i Profilaktyki Uzależnień.

Działania mają na celu zmniejszenie zachorowalności na cukrzycę poprzez wczesną identyfikację osób ze stanem przedcukrzycowym oraz chorych na cukrzycę w fazie jej bezobjawowego przebiegu, a także ich udział w rocznym programie zmiany stylu życia. Inicjatywa ma za zadanie także podnieść świadomość zdrowotną uczestników programu i edukować w zakresie poczucia odpowiedzialności za zdrowie własne i innych. 

Projekt jest współfinansowany z Europejskiego Funduszu Społecznego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Pomorskiego na lata 2014 -2020. Na realizację przeznaczono 2.116.525 zł ze środków gminy Gdańsk. Dofinansowanie ze środków Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Pomorskiego oraz budżetu państwa wyniosło 3.135.472 zł

 

TV

Światowa stolica bursztynu