PORTAL MIASTA GDAŃSKA
PL | EN | DE

Smart Metropolia 2019: wokół wyzwań związanych z kryzysem klimatycznym

Smart Metropolia 2019: wokół wyzwań związanych z kryzysem klimatycznym
Smart Metropolia to największy w Polsce kongres poświęcony współpracy dużych i małych gmin w obszarach metropolitalnych i relacji metropolii z resztą kraju. Do Gdańska po raz 8. zjadą samorządowcy, naukowcy, przedstawiciele europejskich metropolii i instytucji, by dyskutować i dzielić się doświadczeniami - tym razem szczególnie w zakresie adaptacji metropolii do zmian klimatycznych. Kongres w dniach 7-8 listopada. Rejestracja trwa.
Panorama Gdańska
Panorama Gdańska
Łukasz Ogrodziński/www.gdansk.pl

 

Smart Metropolia w AmberExpo w Gdańsku to dwudniowy kongres przygotowywany z myślą o obszarach metropolitalnych, które obejmują w Polsce 12 miast uniwersyteckich oraz ponad 300 mniejszych miast i gmin z nimi sąsiadujących.

- To właśnie te miasta i gminy wspólnie odpowiadają nie tylko za rozwój gospodarczy kraju, ale także wspólnie radzić sobie muszą z problemami - czytamy na stronie internetowej wydarzenia.

Jednym z takich wspólnych problemów jest wyzwanie, jakie dla wspólnot lokalnych stanowi kryzys klimatyczny i taki będzie właśnie temat specjalny 8. edycji kongresu. 

Podczas pierwszego dnia Smart Metropolia odbędą się m.in. warsztaty na temat miejskich planów adaptacji pt. “Mitygacja (transformacja na gospodarkę niskoemisyjną - red.) a adaptacja. Samorządy i kryzys klimatyczny”.

Tego samego dnia odbędzie się prezentacja prof. Jana Zielonki (Studia Europejskie na St. Anthony`s College Uniwersytetu Oxford) pod tytułem “Państwa - miasta: od Europy państw do Europy powiązań.” 

 

Obszary Metropolitalne to duże miasta plus ich otoczenie: mniejsze miasta i gminy. Smart Metropolia 2018, reportażysta Filip Springer opowiadał o losach byłych miast wojewódzkich w Polsce
Obszary Metropolitalne to duże miasta plus ich otoczenie: mniejsze miasta i gminy. Smart Metropolia 2018, reportażysta Filip Springer opowiadał o losach byłych miast wojewódzkich w Polsce
Dominik Paszliński/www.gdansk.pl

 

Drugi dzień Kongresu otworzy spotkanie z dr Marcinem Popkiewiczem, popularyzatorem wiedzy na temat zmian klimatu (www.naukaoklimacie.pl), który opowie o faktach i mitach związanych z tym zjawiskiem.

O roli miast i samorządów lokalnych w Agendzie ONZ w zakresie zmian klimatu mówić będzie Annet Mohner z Komitetu ds. Adaptacji UNFCCC (Ramowa Konwencja Narodów Zjednoczonych w sprawie zmian klimatu).

Prof. Ripin Karla, ekspert ds. kryzysu klimatycznego z Uniwersytetu Westminister w Londynie opowie z kolei o trendach biznesowych w reakcji na kryzys klimatyczny.

Z kolei prof. Isabel Torres del Noronha z Future Ocean Alliance (instytucja propagująca działania prośrodowiskowe dla miast przybrzeżnych) przedstawi sprawozdanie z działań państw i miast Basenu Morza Bałtyckiego dotyczących bezpieczeństwa, przygotowywane na potrzeby szczytu klimatycznego ONZ w Chile w 2020 r.

Jak co roku tematem Smart Metropolii będzie także polityka europejska względem metropolii. Przedstawione zostaną najnowsze plany Komisji Europejskiej wobec miast i regionów oraz ciekawe przykłady oddolnej współpracy gmin i powiatów europejskich metropolii. O planach KE mówić będą m.in.: Christopher Todd  - dyrektor Wydziału ds. Polski w Dyrekcji Generalnej ds. Polityki Miejskiej KE oraz Andrzej Urbanik - menedżer programowy w tej instytucji. 

W przededniu uruchomienia nowego budżetu Unii Europejskiej na lata 2021-2027 organizatorzy Smart Metropolia w program kongresu wpletli także panel dyskusyjny na temat, jak najlepiej przygotować się do pozyskania funduszy europejskich w nowej perspektywie.

 

Kongres od lat odbywa się w gdańskim Amber Expo
Kongres od lat odbywa się w gdańskim Amber Expo
Dominik Paszliński/www.gdansk.pl

 

By wziąć udział w Smart Metropolia, należy się zarejestrować. Rejestracja i szczegółowy program na stronie internetowej Kongresu.

 

Czytaj także:

Metropolie wspólna sprawa, czyli kongres Smart Metropolia w Gdańsku

Smart Metropolia. Na koniec - apel 12 głównych miast Polski do rządu PiS

 

 

oprac. IBwww.gdansk.plredakcja@gdansk.pl