PORTAL MIASTA GDAŃSKA
PL | EN | DE

Rok od pierwszej łopaty. Zobacz Forum Gdańsk - wielką budowę w środku miasta

Rok od pierwszej łopaty. Zobacz Forum Gdańsk - wielką budowę w środku miasta
Nowe tunele dla pieszych, rowerzystów i aut, rozebrany wiadukt nad Kanałem Raduni i wyłaniające się z ziemi mury powstających budynków. Kilkudziesięciu operatów koparek i inżynierów. Rok po wbiciu pierwszej łopaty, odwiedziliśmy z kamerą budowę Forum Gdańsk. Zobacz jak zmienia się miasto (film na końcu publikacji).

Dariusz Kwidziński/www.gdansk.pl

- W ramach prac położyliśmy ponad 6 km kabli łączących nową stację prostownikową z siecią trakcyjną. Przebudowaliśmy magistralę wodociągową, gazociąg średniego i niskiego ciśnienia o łącznej długości prawie 700 metrów - wylicza zakres prac Wojciech Bróż, dyrektor kontraktu w Doraco, które jest generalnym wykonawcą infrastruktury drogowej w ramach inwestycji Forum Gdańsk.

W ramach prac, które trwają w centrum miasta od roku, całkowicie zmodernizowano układ komunikacyjny w obrębie ulic Hucisko – Podwale Grodzkie. Ukończono również budowę nowego tunelu w ciągu ul. Hucisko dla powstającej ulicy Nowe Podwale Grodzkie oraz odcinek północny nowej ulicy, który jest już połączony z istniejącym układem drogowym. Przedłużony został również tunel dla pieszych pod ul. Wały Jagiellońskie w sąsiedztwie Bramy Wyżynnej, natomiast stary wiadukt drogowy nad Kanałem Raduni został rozebrany, a w jego miejsce zbudowano nową kładkę pieszo-technologiczną. W ramach prac przy ul. Nowe Podwale Grodzkie powstała nowa stacja prostowników, która zasila okoliczne torowiska tramwajowe - działa ona od początku lata tego roku.

- Finalizujemy już przebudowę Targu Rakowego, która obejmuje też infrastrukturę podziemną: sieć wodociągową, kanalizacyjną, sanitarną, gazową, elektroenergetyczną i ciepłowniczą - dodaje Bróż. - Na finiszu są również prace konstrukcyjne po wschodniej stronie tunelu pieszo-rowerowego pod ul. Okopową prowadzącego do przystanku SKM Gdańsk Śródmieście oraz przebudowa konstrukcji tuneli w obrębie węzła Unii Europejskiej. Wkrótce zakończymy również budowę nowych wiaduktów na al. Armii Krajowej.

Dariusz Kwidziński/www.gdansk.pl

Budowa Forum Gdańsk ma zakończyć się pod koniec 2017 roku. Do tego czasu inwestor planuje kolejne prace, które w przyszłości wpłyną na funkcjonowanie miasta.

W ramach przebudowy istniejącego wiaduktu w ciągu al. Armii Krajowej nad torami wykonany zostanie węzeł przesiadkowy dla pasażerów tramwajów i autobusów wraz z dojściem do peronu SKM Gdańsk Śródmieście. W kolejnym miesiącach planowana jest rozbudowa Węzła im. Carla Groddecka wraz z kompleksową przebudową ul. 3 Maja od Węzła Groddecka do Urzędu Miejskiego. Wybudowany zostanie także nowy przystanek tramwajowy przy skrzyżowaniu ulic 3 Maja i Rogaczewskiego.

Okolice Forum Gdańska będą sprzyjały spacerom i jeździe na rowerze.

- W planach jest budowa ponad kilometra nowych dróg rowerowych oraz zagospodarowanie blisko 20 tys. m2 powierzchni terenów zielonych. Będzie to część ogólnodostępnej przestrzeni publicznej tworzonej w ramach inwestycji - tłumaczy Krzysztof Kolasa, kierownik projektu Forum Gdańsk.

Forum Gdańsk to nowa przestrzeń publiczna z kompleksem handlowym, która powstaje w samym centrum miasta w ramach rewitalizacji historycznego Targu Siennego i Targu Rakowego. Inwestycja obejmuje budowę Centrum Dziedzictwa Historycznego Miasta Gdańska oraz węzła przesiadkowego i infrastruktury drogowej wokół kompleksu.

Dariusz Kwidziński/www.gdansk.pl

W budynkach Forum Gdańsk znajdzie się około 220 lokali handlowych i usługowych, największe w Trójmieście wieloekranowe kino, klub fitness, restauracje i kawiarnie oraz wielopoziomowy parking na około 1100 miejsc.

W ramach kompleksu powstanie też zupełnie nowa przestrzeń publiczna: plac miejski z kawiarniami i restauracjami oraz ogólnodostępny bulwar biegnący wzdłuż zrewitalizowanych nabrzeży kanału Raduni. W drugim etapie projektu powstaną również nowoczesne powierzchnie biurowe.

Po wybudowaniu nowoczesnego budynku miasto zyska nowe rozwiązania infrastrukturalne. Na przebudowanym wiadukcie w ciągu al. Armii Krajowej powstanie węzeł przesiadkowy, który zintegruje komunikację autobusową, tramwajową i kolejową, w tym uruchomiony w 2015 roku przystanek SKM Gdańsk Śródmieście.

Piotr Mirowiczwww.gdansk.plpiotr.mirowicz@gdansk.pl
Piotr Mirowicz - najnowsze
Piotr Mirowiczwww.gdansk.plpiotr.mirowicz@gdansk.pl
Piotr Mirowicz - najnowsze