PORTAL MIASTA GDAŃSKA
PL | EN | DE

Resztki po gdańskich masonach

Resztki po gdańskich masonach
Piwnice nieistniejącego już budynku loży masońskiej Eugenia odkryli robotnicy obok gmachu Wojewódzkiej i Miejskiej Biblioteki Publicznej w Gdańsku. Stanowiły przeszkodę w prowadzeniu dalszych robót, więc je wyburzono.

Tylko tyle zostało po Senacie Wolnego Miasta Gdańska.
Tylko tyle zostało po Senacie Wolnego Miasta Gdańska.
Jerzy Pinkas

Te cegły to pozostałości po siedzibie masońskiej loży Eugenia.
Te cegły to pozostałości po siedzibie masońskiej loży Eugenia.
Jerzy Pinkas

Jedno z pomieszczeń piwnicznych ukazało się w środę, w profilu skarpy, przy której pracowała koparka. Było dobrze widoczne z wiaduktu nad torami kolejowymi, przy Urzędzie Miejskim w Gdańsku.

- Widać było wyraźnie cegły, łukowate sklepienie - opowiada jeden z robotników. - Myśleliśmy, że jakieś stare podziemia odkryliśmy. Ale jak przyszedł archeolog, to okazało się, że to resztki budynku sprzed stu lat, żadna sensacja ani zabytek.

Oględzin miejsca dokonał archeolog Robert Krzywdziński: - Zwykła, maszynowo robiona cegła z przełomu XIX i XX wieku. Sporządziliśmy dokumentację znaleziska. Ten budynek nie miał wielkiej wagi historycznej. Skarbów ani „złotego pociągu” też tam nie było. Decyzja mogła być tylkor jedna: wyburzyć te pozostałości.

Robotnicy zajęli się tym w czwartek. Jeśli stanąć na wiadukcie nad torami kolejowymi twarzą w kierunku Tczewa, loża Eugenia znajdowała się po lewej stronie.

W ostatnich dniach robotnicy odsłonili także fundamenty gmachu Senatu Wolnego Miasta Gdańska, które znajdowały się na prawo od torów. Fragmenty uwidoczniły się już w 2001 r., w czasie „ulewy stulecia”.

- Również będą wyburzone - mówi Krzywdziński.

Loża Eugenia swoją siedzibę miała w tym miejscu od 1842 r. Rządy nazistów położyły kres jej działalności w 1935 r. Potem mieściły się tam biura jednego z urzędów. W 1945 r. budynek uległ poważnemu zniszczeniu, do lat 60. wykorzystywany był do celów magazynowych i w końcu rozebrany.

Budynek Senatu istniał od lat 80. XIX w. Pierwotnie była tam siedziba Rejencji Gdańskiej. W 1945 r. budynek został zniszczony i po wojnie rozebrany.

 

Zobacz także:

Wolnomularstwo w Gdańsku

Senat Wolnego Miasta Gdańska

Sebastian Łupakwww.gdansk.plsebastian.lupak@gdansk.pl
Sebastian Łupak - najnowsze
Sebastian Łupakwww.gdansk.plsebastian.lupak@gdansk.pl
Sebastian Łupak - najnowsze