PORTAL MIASTA GDAŃSKA
PL | EN | DE

Radni Miasta Gdańska zgodni: będą bezpłatne szczepienia dla dzieci przeciw wirusowi brodawczaka HPV

Radni Miasta Gdańska zgodni: będą bezpłatne szczepienia dla dzieci przeciw wirusowi brodawczaka HPV
Na dzisiejszej sesji Rady Miasta Gdańska (27 czerwca), przegłosowano uchwałę dotyczącą finansowania z kasy miejskiej programu darmowych szczepień przeciw HPV dla dzieci. Zarówno radni koalicji rządzącej, jak i opozycji, byli ZA - w sumie 29 głosów.
Radni Miasta Gdańska mówią jednym głosem - tym razem byli zgodni: młode gdańszczanki i gdańszczanie będą bezpłatnie szczepieni przeciw wirusowi HPV, jeśli tylko ich rodzice i opiekunowie będą tego chcieli
Radni Miasta Gdańska rzadko mówią jednym głosem - tym razem prawie wszyscy byli zgodni: młode gdańszczanki i gdańszczanie będą bezpłatnie szczepieni przeciw wirusowi HPV, jeśli tylko ich rodzice i opiekunowie będą tego chcieli
Grzegorz Mehring/www.gdansk.pl

 

Nie wszyscy radni byli na TAK. Spośród 31 głosujących, jeden był przeciw, a jeden się wstrzymał.

Szczepienia mają być prowadzone w latach 2019 - 2021 na terenie Gminy Miasta Gdańska. W tym roku, miasto przeznaczy na ten cel 600 tys. złotych.

Projekt tej uchwały od początku popierały rządzące kluby Koalicji Obywatelskiej i Wszystko dla Gdańska. Przed głosowaniem wcale nie było pewne, że na TAK zagłosuje klub Prawa i Sprawiedliwości. W trakcie obrad przypomniano o byłym radnym PiS, gdańskim lekarzu Jacku Teodorczyku, który przez lata również zabiegał o szczepienia gdańskich dzieci przeciw HPV. Duże zasługi dla promocji idei walki z wirusem brodawczaka ma radna Beata Dunajewska (klub Wszystko dla Gdańska).

Przewodniczący klubu Koalicji Obywatelskiej, Cezary Śpiewak-Dowbór: - Cieszę się, że dziś słyszymy głos rozsądku ze strony radnych opozycji. 

Wiceprzewodniczący Rady Miasta Gdańska, Piotr Gierszewski (PiS): - Jeśli chodzi o zdrowie gdańszczan, to myślę, że warto szybciej podejmować takie decyzje.

- Ten program miał być wprowadzony jako rządowy, jednak tak się nie stało. Cieszę się, że robimy to w ramach środków Miasta. - mówił Piotr Kowalczuk, z-ca prezydenta ds. edukacji i usług społecznych.

W tym roku, w ramach programu, darmowe szczepienia obejmą dzieci z roczników 2005-2007, natomiast w następnym - rozpoczną się szczepienia osób urodzonych w roku 2008. Miasto przeznaczy w tym roku na ten cel 600 tys., a w następnych odpowiednio 1 mln 425 i 975 tys. złotych. W sumie daje to kwotę 3 mln złotych w ciągu trzech lat.

„Program profilaktyki zakażeń wirusami brodawczaka ludzkiego (HPV) na terenie Gminy Miasta Gdańska na lata 2019-2021” obejmuje również kampanię informacyjną, która ma na celu zwiększenie świadomości rodziców o możliwości szczepień i zachęcenia ich do udziału w programie by powiększyć grupę dziewcząt i chłopców zaszczepionych przeciwko HPV.

oprac. RDwww.gdansk.plredakcja@gdansk.pl