• Start
  • Wiadomości
  • Ostatni weekend sierpnia: Solidarity of Arts, koncert dla medyków, spektakl, wystawa...

Ostatni weekend sierpnia: Solidarity of Arts, koncert dla medyków, spektakl, wystawa...

Pogoda nas nie rozpieszcza, ale i tak warto wyjść z domu - w ostatni weekend sierpnia atrakcji bowiem nie zabraknie. W Filharmonii Bałtyckiej artyści z Pomorza zaśpiewają specjalnie dla pracowników ochrony zdrowia i mieszkańców, w Parku Oruńskim po raz ostatni odbędą się wakacyjne wydarzenia teatralno-muzyczne, rozpoczyna się też wielkie Święto Wolności i festiwal Solidarity of Arts. A to nie wszystko.
27.08.2021
Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl
Podczas Solidarity of Arts odbędzie się premierowe wykonanie utworu „Centrala” Brygady Kryzys. To specjalnie przygotowana aranżacja z udziałem Orkiestry Kameralnej Progress pod dyrekcją Ireneusza Wojtczaka, z towarzyszeniem znanych artystów
Podczas Solidarity of Arts odbędzie się premierowe wykonanie utworu „Centrala” Brygady Kryzys. To specjalnie przygotowana aranżacja z udziałem Orkiestry Kameralnej Progress pod dyrekcją Ireneusza Wojtczaka, z towarzyszeniem znanych artystów
mat. prasowe

 

 

W piątek, 27 sierpnia, rozpoczyna się Święto Wolności, organizowane przez Gdańsk, samorząd województwa pomorskiego i Europejskie Centrum Solidarności. Składa się na nie blisko 50 różnorodnych wydarzeń, ważnych w skali kraju: obchody 41. rocznicy narodzin Solidarności, 40. rocznicy I Krajowego Zjazdu Solidarności w hali Olivia i 82. rocznicy wybuchu II wojny światowej. W ramach Święta Wolności odbywa się także festiwal Solidarity of Arts, w ramach którego przez trzy dni można brać udział w ciekawych debatach, koncertach i premierze spektaklu.

Pierwszego dnia, w piątek, festiwalowa scena muzyczna w klubie B90 oddana zostanie artystom z dwóch różnych pokoleń - twórcom muzyki niezależnej lat 80. i młodym niepokornym, stającym dziś w obronie swoich wartości. Na teatralną premierę zaprasza natomiast Gdański Teatr Szekspirowski, gdzie w sobotę i niedzielę, 28-29 sierpnia, zobaczymy „Śnieg” według powieści Orhana Pamuka - opowieść w reżyserii Bartosza Szydłowskiego, zwycięzcy Konkursu o Złotego Yoricka, o tym, że niezależnie od szerokości geograficznej dążymy do wolności, do niezależności, do ochrony tego, co jest dla nas najważniejsze, do ochrony nas, takimi jakimi jesteśmy i jakimi chcemy być.

W programie na ten weekend także pokazy filmowe i spotkania. Koncert w B90 i spektakl są biletowane, ale wstęp na większość pozostałych wydarzeń w ramach Solidarity of Arts i całego Święta Wolności jest wolny. Dołączyć będzie można również online - transmisje z najważniejszych spotkań i ciekawych debat odbywać się będą na portalu www.gdansk.pl.

Więcej informacji i szczegółowy program: Święto Wolności 2021 zaczyna się już dzisiaj. Mnóstwo wydarzeń: wiece, koncerty i debaty.

 

Zagan Acoustic to wykonujący muzykę z pogranicza awangardy, jazzu i folku zespół występujący na wieu estradach koncertowych w Polsce i Europie
Zagan Acoustic, jedna z gwiazd koncertu „Dziękujemy!”, to wykonujący muzykę z pogranicza awangardy, jazzu i folku zespół występujący na wieu estradach koncertowych w Polsce i Europie
fot. Anna Bobrowska / KFP

 

W sobotę, 28 sierpnia, o godzinie 19:00, w Sali Koncertowej Filharmonii Bałtyckiej na Ołowiance odbędzie się koncert „Dziękujemy!”, przygotowany przez Fundację Pomysłodalnia i zaproszonych przez nią kilkudziesięciu uznanych artystów z Pomorza. Wydarzenie jest ukłonem w stronę walczących z covid-19 pomorskich lekarzy, pielęgniarek i ratowników - ale i formą wsparcia dla muzyków, którzy z powodu pandemii stracili możliwość pracy.

- Te dwie grupy szczególnie mocno ucierpiały w czasie pandemii - tłumaczy Piotr Wyszomirski z Fundacji Pomysłodalnia. - Cała ochrona zdrowia została postawiona w stan niebywałego alertu, lekarze, pielęgniarki i ratownicy na pierwszej linii frontu szczególnie zostali narażeni na wysiłek i ponadprzeciętny stres, ale także na niezrozumienie, pomijanie i niedocenienie. Dlatego pragniemy zadedykować tej grupie społecznej specjalny koncert, jako wyraz podziękowania za niebywały wysiłek, zarówno fizyczny, jak i psychiczny - który pomorska ochrona zdrowia włożyła i wkłada w ratowanie życia i zdrowia mieszkańców w tym trudnym czasie.

Na scenie pojawi się śmietanka rozpoznawalnych artystów z całego Pomorza: m.in. z Trójmiasta, Pruszcza Gdańskiego, Kwidzyna i powiatu kwidzyńskiego. Wystąpią: Krystyna Stańko Quintet, Dorota Lulka & Paweł Nowak, Katarzyna Hołysz, Joanna Knitter/ Blues & Folk Connection, Zagan Acoustic, Anna Federowicz i Tomasz Stroynowski, a także Renia Gosławska, Hanna Łubieńska, Karolina Merda, Rafał Ostrowski, Magdalena Smuk, Karolina Trębacz oraz Krzysztof Wojciechowski, czyli artyści związani z Teatrem Muzycznym w Gdyni.

Wstęp wolny, obowiązują bezpłatne zaproszenia. W zależności od ilości wolnych miejsc, z zaproszeń skorzystać mogą także niemedycy - mieszkańcy Pomorza. Więcej: Koncert gwiazd dla pomorskiej ochrony zdrowia w sobotę. Zgłoś się po bezpłatne wejściówki.

Początek ulicy Biskupiej na Biskupiej Górce - to tu, za rogiem, przy siedzibie Stowarzyszenia WAGA odbędzie się sobotnie spotkanie dla mieszkańców na pożegnanie lata
Początek ulicy Biskupiej na Biskupiej Górce - to tu, za rogiem, przy siedzibie Stowarzyszenia WAGA odbędzie się sobotnie spotkanie dla mieszkańców na pożegnanie lata
fot. Anna Rezulak / KFP

 

Stowarzyszenia WAGA w sobotę, 28 sierpnia, zaprasza na plenerowe spotkanie „Biskupia bliżej natury”, które odbędzie się na podwórku za budynkiem ul. Biskupia 4. Tu, obok warzywnego ogródka w środku miasta, będzie można spróbować warzywnych przysmaków i miodu z pomorskich pasiek, wspólnie zasadzić nowe drzewa i krzewy, i pożegnać lato biesiadując w ogrodzie. Nie zabraknie też gier i zabaw dla dzieci.

- Posadzimy drzewa, a każdy będzie mógł stworzyć i zabrać ze sobą warzywny bukiet albo samodzielnie wykonaną świece z węzy pszczelarskiej - zaprasza Joanna Prokop, koordynatorka wydarzenia ze Stowarzyszenia WAGA.

Wydarzenie jest skierowane przede wszystkim do mieszkańców Biskupiej Górki, ale jest otwarte dla wszystkich, mile widziani będą też mieszkańcy sąsiednich dzielnic. Przyjść mogą osoby w każdej grupie wiekowej. Początek o godzinie 10:00. Wstęp wolny.

Projekt jest współfinansowany ze środków Miasta Gdańska i Gdańskiego Funduszu Sąsiedzkiego, Fundacja RC.

 

Od 2015 roku rejon ulic Łąkowej, Wróbla i Kurzej na Dolnym Mieście zamienia się na jeden dzień w roku w centrum rozrywkowe i kulturalne miasta... w stylu retro
Od 2015 roku rejon ulic Łąkowej, Wróbla i Kurzej na Dolnym Mieście zamienia się na jeden dzień w roku w centrum rozrywkowe i kulturalne miasta... w stylu retro
fot. Grzegorz Mehring / www.gdansk.pl

 

Także w sobotę, 28 sierpnia, Dolne Miasto jak co roku stanie się miejscem kolorowego Retro Festynu dla mieszkańców. Wydarzenie odbędzie się na terenie Towarzystwa Profilaktyki Środowiskowej - Mrowisko Centrum Reduta (ul. Reduta Wyskok 9) od godziny 12:00. Rozpocznie je parada w stylu retro. W barwnym pochodzie uczestniczyć będą organizatorzy przebrani w przykuwające wzrok stroje retro oraz mieszkańcy - każdy może dołączyć w dowolnym momencie. Wszyscy, którzy pojawią się na Dolnym Mieście w strojach nawiązujących do dawnych lat, mogą liczyć na nagrody.

Parada wystartuje w samo południe - zbiórka na środkowej alejce ul. Łąkowej, na skrzyżowaniu z ul. Dolną. Na terenie „Mrowiska” czekać zaś będzie moc atrakcji dla mieszkańców - aż do godziny 15:15. W programie animacje dla najmłodszych, spacery z Opowiadaczami Historii, warsztaty plastyczne, wystawy, gawędy tramwajowe, konkursy i różne niespodzianki.

Wstęp wolny.

 

Norbert Delman to młody, ale niezwykle ceniony artysta, z dużym dorobkiem w Polsce i za granicą
Norbert Delman to młody, ale niezwykle ceniony artysta, z dużym dorobkiem w Polsce i za granicą
mat. artysty

 

Kolektyw Pogoda i PRPGND w sobotę, 28 sierpnia, zapraszają na otwarcie wystawy Norberta Delmana pt. „Eden” w Stoczni Cesarskiej Hala 49a.

- „Eden” Norberta Delmana to ogród nowego życia rodzącego się na gruzach zapomnianego już świata. Życie to nie przypomina jednak tego, które tak dobrze znamy - jest sztuczne, imituje organiczne formy, ale nigdy się nimi nie staje - opisuje Kolektyw Pogoda. - Wyrasta z pyłu, brudu i syfu, który pozostawia po sobie ludzka cywilizacja i pełne bezwiednej nadziei ewoluuje w coś lepszego. W przestrzeni stoczniowej hali zalęgła się wczesna forma tego syntetycznego życia i po woli się po niej rozprzestrzenia, opanowując kolejne obszary.

O artyście:

Norbert Delman to urodzony w 1989 roku w Warszawie absolwent tamtejszej Akademii Sztuk Pięknych (pracownia Mirosława Bałki). Studiował także sztuki piękne w University College Falmouth w Wielkiej Brytanii.

Jest inicjatorem przestrzeni artystycznej Stroboskop w Warszawie. Jego prace były prezentowane między innymi w: Gustav Saitz Museum (2021), Muzeum Sztuki Nowoczesnej (2021,2016), Galeria Foksal (2019), CSW Zamek Ujazdowski Warszawa (2018,2017,2014), Contemporary Art Centre (CAC) Wilno (2018), Biennale de la biche (2017), Muzeum Historii Jugosławii (2016), LUDWIG MÚZEUM w Budapeszcie (2016), Edinburgh Sculpture Workshop (2014), w Muzeum Sztuki Współczesnej w Krakowie (2013), MODEM CCA w Debreczynie w (2011). Otrzymał następujące rezydencje: dla polskiego artysty w MeetFactory (2018) Czechy, WRSW | BRLN (2016) Niemcy, ESW w UK (2014), InterModem w Centre for Modern and Contemporary Arts w Debreczynie, Węgry (2011). Stypendysta Ministra Kultury 2016.

Wernisaż odbędzie się o godzinie 19:00. Wstęp wolny. Wystawa otwarta będzie do 26 września.

Partnerem wydarzenia jest Nadbałtyckie Centrum Kultury w Gdańsku.

 

Teatr Miniatura „Tajemnicą kina” zakończy cykl teatralny w Amfiteatrze Orana w tym sezonie
Teatr Miniatura „Tajemnicą kina” zakończy cykl teatralny w Amfiteatrze Orana w tym sezonie
mat. Miejskiego Teatru Miniatura

 

W niedzielę, 29 sierpnia, po raz ostatni w tym sezonie będziemy mogli zobaczyć spektakl w Amfiteatrze Orana w Parku Oruńskim przy ulicy Raduńskiej, w ramach cyklu „Teatr w samo południe”. Na zakończenie wakacji Miejski Teatr Miniatura wystawi spektakl „Tajemnica kina” na podstawie książki „Tajemnica kina” Martina Widmarka i Heleny Willis z serii „Biuro detektywistyczne Lassego i Mai”.

To kolejna, pełna humoru opowieść o dwójce przyjaciół z klasy, Mai i Lassem, którzy zakładają agencję detektywistyczną i pomagają rozwiązywać zagadki w fikcyjnym miasteczku Valleby. Tym razem na Valleby pada blady strach, ponieważ ktoś porywa psy dla okupu - wśród poszkodowanych jest m.in. sławna aktorka Iva Ross, która przyjechała do kina Rio na pokaz najnowszego westernu, gdzie zagrała w nim ze swoim psem Karlem Filipem. Niestety, przestępca jest niezwykle sprytny i nie zostawia śladów, właściciele psów są więc zrozpaczeni, a komisarz policji zmuszony jest prosić o pomoc Maję i Lassego. Młodzi detektywi nie raz pomogli już policji, ale czy i tym razem uda im się rozwiązać zagadkę? Czy odnajdą miejsce przetrzymywania psów? Czy wskażą winnego?

Za adaptację i reżyserię odpowiada Ireneusz Maciejewski, za tłumaczenie - Barbara Gawryluk. Scenografię i lalki przygotował Dariusz Panas, a muzykę Old Time Radio. Występują: Lasse - Jakub Ehrlich, Maja - Wioleta Karpowicz, Zorban / Złodziej - Piotr Kłudka, Komisarz / Teodor - Jacek Majok, Iva Ross / Sprzedawca słodyczy / Złodziej - Hanna Miśkiewicz, Panna Lund / Złodziej - Magdalena Żulińska.

Początek o godzinie 12:00. Wstęp wolny.

 

Krzysztof Antkowiak i Joanny Kondrat w Amfiteatrze Orana zagrają w szczytnym celu
Krzysztof Antkowiak i Joanna Kondrat w Amfiteatrze Orana zagrają w szczytnym celu
mat. prasowe

 

Tego dnia w Parku Oruńskim odbędzie się także Dzień z Hospicjum Dutkiewicza, przeznaczonych dla całych rodzin. Dla najmłodszych od godz. 13:00 zostanie otwarta strefa zabaw dla dzieci przygotowana przez Sportplay. Natomiast o godz. 15:30 za endorfiny u sympatyków rekreacji ruchowej będzie odpowiadać Anna Cegłowska z Z-Dance, która zachęci do wspólnego tańca w rytmach popularnej i lubianej zumby. Na miłośników muzyki o godz. 13:30 czeka spotkanie z wrażliwymi artystami: Karoliną Bartoszewską, Beatą Bartelik i Adamem Trzebiatowskim, oraz Dominiką Radzicką i dr Ewą Sarwińską.

Wieczorem, o godzinie 18:00, w Amfiteatrze Orana odbędzie się ostatni, ale za to wyjątkowy koncert na rzecz Hospicjum im. Ks. Eugeniusza Dutkiewicza SAC w Gdańsku. Na scenie staną Joanna Kondrat i Krzysztof Antkowiak.

Ona jest wrażliwą społecznie piosenkarką, posiadającą w swym dorobku dwie płyty wydane nakładem Universal Music i Polskiego Radia, nagrodzoną Grand Prix na Festiwalu w Opolu, i uhonorowaną w 2014 roku nagrodą specjalną Anioła Roku pod Patronatem Prezydenta RP Bronisława Komorowskiego. Organizuje Niebieskie Koncerty mające na celu walkę z przemocą. On - to wokalista, producent muzyczny i aktor wyróżniony na Festiwalu w Opolu za wykonanie utworu „Zakazany Owoc”, napisanego przez Jacka Cygana do muzyki Krzesimira Dębskiego. W latach 90. współtworzył materiały muzyczne z Edytą Górniak i Grzegorzem Ciechowskim. Wystąpił również w krajowych eliminacjach konkursu Eurowizja, natomiast w 2017 roku uczestniczył w telewizyjnym programie „Twoja Twarz Brzmi Znajomo”, gdzie zajął 2. miejsce.

Towarzyszyć im będzie Hanya - laureatka licznych konkursów wokalnych, której żywiołem, oprócz pasji do śpiewu i tworzenia tekstów, jest teatr.

Na wszystkie wydarzenia wstęp wolny.

TV

To przedszkole jest wzorem