• Start
  • Wiadomości
  • IV Święto Ulicy Biskupiej. Koncerty, spacery, animacje dla dzieci i wiele innych atrakcji

IV Święto Ulicy Biskupiej. Koncerty, spacery, animacje dla dzieci i wiele innych atrakcji

Muzyka na żywo, pokaz mody z końca XVI, XVII i połowy XVIII wieku, historyczny spacer z przewodniczką, kabaret, wystawa malarstwa - to tylko niektóre z atrakcji, które czekać będą na Biskupiej w niedzielę, 5 września, z okazji corocznego święta tej ulicy. Impreza potrwa od godziny 13:00 do 18:00. Wstęp wolny.
05.09.2021
Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl
IV Święto Ulicy Biskupiej odbędzie się 5 września w Gdańsku. Na uczestników czeka wiele ciekawych wydarzeń i niecodziennych spotkań - będzie można m.in. spotkać dawne gdańszczanki w strojach z epoki
IV Święto Ulicy Biskupiej odbędzie się 5 września w Gdańsku. Na uczestników czeka wiele ciekawych wydarzeń i niecodziennych spotkań - będzie można m.in. spotkać dawne gdańszczanki w strojach z epoki
fot. Krzysztof Mystkowski / KFP

 

W niedzielę, 5 września, już po raz czwarty ulica Biskupia zamieni się w miejsce pełne sztuki, muzyki i gości, zarówno dobrze znających urodę i historię tego miejsca, jak i tych, którzy dopiero chcieliby je lepiej poznać. Święto organizowane od lat przez Stowarzyszenie WAGA to bowiem idealny moment, żeby zwiedzić zakamarki tego rejonu miasta - pomoże w tym Magdalena Kamrowska, lokalna przewodniczka od lat oprowadzająca turystów po Gdańsku.

- Przedstawię historię Biskupiej Górki w perspektywie dziejów miasta. Najważniejszy będzie widok z Biskupiej Górki z którego od stuleciu portretowano Gdańsk. Zobaczymy też Neptuna - zaprasza przewodniczka. - Chciałabym pokazać Biskupią Górkę w świetle i historycznym i oczami mieszkańca. Ludzie widzą zniszczone budynki i ulice, które czasami wyglądają upiornie, a dla mieszkańca, do tego znającego historię, jest to piękne miejsce, i ja chciałabym tego piękna trochę oddać.

A ponieważ ulica Biskupia to miejsce szczególnie wiążące się z historią Gdańska, podczas tegorocznego święta nie mogło zabraknąć pokaz mody z epoki - dokładnie z końca XVI, XVII i połowy XVIII wieku. Historyczne stroje zaprezentują mieszczki i patrycjuszki ze Stowarzyszenia Nasz Gdańsk.

- Przy szyciu strojów wzorowałyśmy się na filmach i książkach - zdradza Anna Stawska z mieszczek i patrycjuszek, wielbicielek kultury dawnej przy Stowarzyszeniu Nasz Gdańsk. - Nie jest łatwo odtworzyć taką suknię; są kryzy, są koronki. W oryginale były np. welury, dla nas to jednak jest nieosiągalne, szyjemy więc z materiałów podobnych.

Co ciekawe, po raz pierwszy w historii Święta Ulicy Biskupiej odbędzie się też... prezentacja mody męskiej. Starodawne stroje będzie można zobaczyć z bliska i nawet ich dotknąć. Panie i panowie będą przechadzać się po ulicy Biskupiej, by na koniec przejść na ulicę Św. Ducha.

 

Zagan Acoustic to wykonujący muzykę z pogranicza awangardy, jazzu i folku zespół występujący na wielu estradach koncertowych w Polsce i Europie. Ich występ na Święcie Ulicy Biskupiej to już swojego rodzaju tradycja
Zagan Acoustic to wykonujący muzykę z pogranicza awangardy, jazzu i folku zespół występujący na wielu estradach koncertowych w Polsce i Europie. Ich występ na Święcie Ulicy Biskupiej to już swojego rodzaju tradycja
fot. Krzysztof Mystkowski / KFP

 

Od zawsze Świętu Ulicy Biskupiej towarzyszy muzyka - nie inaczej będzie i tym razem. Tego dnia usłyszymy dźwięki w wykonaniu Zagan Acoustic, dobrze znanego mieszkańcom zespołu specjalizującego się w muzyce z pogranicza awangardy, jazzu i folku. Wystąpi też Remont Pomp, zaskakujący kreatywnym graniem na przedmiotach codziennego użytku, takich jak beczki, kieliszki, butelki, stoły, dzbany czy kawałki rur.

- Zagramy głównie utwory z naszej nowej, jeszcze niewydanej płyty - zapowiada Jarosław Marciszewski, lider zespołu Remont Pomp. - Użyjemy instrumentów perkusyjnych afrykańskich, melodycznych, wśród których będą balafon, metalofon czy tank drum. Poza tym wykorzystamy oczywiście przedmioty, takie jak butelki, misy i szklanki.

Na scenie tego dnia wystąpią również panie z Koła Gospodyń Wiejskich ze Skowarcza. W swoim dotychczasowym repertuarze mają tańce country, kabarety, śpiewy oraz słynnego już kankana. Czy zatańczą go i tym razem? To zagadka, której rozwiązanie pozna tylko ten, kto przyjdzie na zabawę. Na pewno panie zaprezentują historię ewolucji gospodyni od lat 60. do współczesnych - w formie porywającego kabaretu.

- W zabawny sposób pokażemy, jak ewoluowała rola pani domu począwszy od lat 60., aż do dzisiejszej bizneswoman. Taka historia na wesoło w wydaniu gospodyń wiejskich. Będziemy też śpiewać, w repertuarze znalazła się m.in. piosenka Edith Piaf. Będą tańce i będzie zabawa - zaprasza Krystyna Narożnik z KGW w Skowarczu.

 

Wystaw to stały akcent świętowania na Biskupiej - w tym roku będzie nosić tytuł „Nasza dawna BG”
Wystawa to stały akcent świętowania na Biskupiej - w tym roku będzie nosić tytuł „Nasza dawna BG”
fot. Krzysztof Mystkowski / KFP

 

Na gości IV Święta Ulicy Biskupiej czekać będzie ponadto zastawiony stół, a na nim chleb ze smalcem i ogórkiem małosolnym oraz wojskowa grochówka. Nie zabraknie też czegoś słodkiego na ząb dla łasuchów. A co najważniejsze - przy stole będzie można porozmawiać, poznać sąsiadów i mieszkańców innych dzielnic, bo społeczna integracja jest główną ideą przyświecającą organizatorom wydarzenia.

- To wielka radość organizować święto ulicy, która jest tak interesująca, jak Biskupia. To miejsce nie tylko pełne historii, ale i pełne wyzwań. Od lat działamy tu jako Stowarzyszenie prowadząc Dom Sąsiedzki, czyli miejsce spotkań mieszkańców, ale także świetlicę dla dzieci czy projekt aktywizujący bezrobotnych - mówi Anna Butrym, prezeska Stowarzyszenia WAGA, organizatora dorocznego Święta Biskupiej. - Lubię to miejsce, jest dla mnie ważne. Jestem z nim związana nie tylko społecznie, ale i trochę uczuciowo. Trudno nie mieć sentymentu do ulicy, przy której przez ostatnie lata działy się - i będą dziać - tak ważne dla naszego Stowarzyszenia i mieszkańców rzeczy. To już pasja, którą chciałabym też zarazić gości odwiedzających Święto Ulicy, spowodować, żeby wracali tu nie tyko raz w roku. Marzę, żeby przychodzi też do nas, do Stowarzyszenia, które jest otwarte przez cały rok dla wszystkich.

Premiera święta ulicy Biskupiej odbyła się 9 września 2018 roku. To wtedy ulica Biskupia po raz pierwszy zamieniła się w przestrzeń dla malarzy, fotografików, ludzi zwiedzających zakamarki na Biskupiej Górce w trakcie spacerów historycznych i gier miejskich. Od tamtej pory Stowarzyszenie WAGA organizuje to święto co rok.

Program IV Święta Ulicy Biskupiej (początek przy Biskupiej 4):

13:00 – 14:30 spacer po BG z lokalną przewodniczką – zbiórka ul. Biskupia 4
14:00 – 14:10 przywitanie: WAGA i SBG przed siedzibą Biskupia 4
14:00 – 14:30 otwarcie wystawy „Nasza dawna BG” oraz koncert Aleksandry i Pawła Zawadów w lokalu Biskupia 4
14:00 – 16:00 wzdłuż ulicy Biskupiej (plener malarski, wystawa prac konkursowych, stanowiska: malowanie obrazów, rysowanie karykatur, warsztat obróbki bursztynu)
14:30 – 15:15 koncert Zagan Acoustic - kamienne schody ul. Biskupia 17
15:30 – 16:00 koncert Remont Pomp - Biskupia 35
16:00 – 16:30 ogłoszenie wyników konkursu „Dostrzegalnia Talentów”, wręczenie nagród - podwórko za kamienicą Biskupia 4
16:30 – 17:00 pokaz tańca i historycznych strojów – podwórko za kamienicą Biskupia 4
17:00 – 18:00 występ Koła Gospodyń Wiejskich ze Skowarcza – podwórko za kamienicą Biskupia 4
16:00 – 18:00 biesiada, animacje dla dzieci - podwórko za kamienicą Biskupia 4

Wstęp wolny.

Wydarzenie dofinansowano ze środków Miasta Gdańsk. Współorganizator Biuro Rozwoju Gdańska.

TV

MEVO rozkręca wiosnę. Wsiadaj i jedź: do pracy, na uczelnię, na plażę