• Start
  • Wiadomości
  • Oliwa, Brzeźno, Główne Miasto. Wspomnienie bitwy pod Oliwą

Oliwa, Brzeźno, Główne Miasto. W piątek wspomnienie bitwy pod Oliwą

Stowarzyszenie Kompania Kaperska zaprasza na obchody 392. rocznicy bitwy pod Oliwą, która rozegrała się 28 listopada 1627 roku. Organizatorzy po raz kolejny przypomną mieszkańcom Trójmiasta i turystom najsłynniejszą zwycięską polską bitwę morską stoczoną na redzie gdańskiej.
28.11.2019
Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl
oliwarocznicadobra

Uroczystości upamiętniające 391 rocznicę bitwy pod Oliwą - najsłynniejszą zwycięską polską bitwę morską, stoczoną na gdańskiej redzie pomiędzy okrętami floty Zygmunta III Wazy i jego politycznego konkurenta, szwedzkiego króla Gustawa Adolfa. Nz. Pomnik Bitwy pod Oliwą na Wzgórzu Pachołek w Gdańsku Oliwie 24 listopada 2018 roku 

KFP/Krzysztof Mystkowski

 

Rekonstruktorzy w strojach i z uzbrojeniem z epoki w piątek, 29 listopada, przeniosą widzów do gdańskiego portu z XVII wieku. Zobaczymy scenę werbunku marynarzy do królewskiej floty wojennej, galeon przepływający Motławą i Martwą Wisłą. Ulicami miasta przejdzie kompania piechoty kapitana Jana Storcha, nawiązując do historycznego konduktu żałobnego zorganizowanego na cześć admirała Dickmana. Wydarzenie obejmuje trzy lokalizacje: Oliwę, molo w Brzeźnie oraz Główne Miasto.

Uroczystości upamiętniające rocznicę tej morskiej bitwy to wspomnienie wszystkich marynarzy, którzy zginęli w służbie naszego kraju, a przede wszystkim admirała Arenda Dickmana.

 

PROGRAM

Piątek 29 listopada 2019:

Organizatorzy zapraszają do wspólnego wieczornego spaceru pod pomnik Bitwy pod Oliwą w Gdańsku Oliwie. Start o godz. 18.45  z ul. Tatrzańskiej na wzgórze, gdzie uczestnicy zapalą znicze. Warto zabrać ze sobą źródło światła.

Sobota 30 listopada 2019:

Długie Pobrzeże

11.30 werbunek marynarzy do królewskiej floty wojennej i zaokrętowanie wojska

12.00 wypłynięcie galeonu w akompaniamencie salwy z muszkietów

Zatoka Gdańska – molo w Brzeźnie:

13.15 uroczyste spuszczenie wieńca z pokładu galeonu na wody zatoki oraz salwa z muszkietów w celu uczczenia pamięci poległych marynarzy i żołnierzy. Możliwość oglądania z mola w Brzeźnie

Główne Miasto:

14.40 powrót galeonu oraz zejście piechoty i marynarzy na ląd. Początek przemarszu rekonstruktorów ulicami Gdańska

15.00 salwa z muszkietów na Zielonym Moście

15.15 opowieści o bitwie oliwskiej pod fontanną Neptuna. Pokaz historycznej musztry w wykonaniu rekonstruktorów

15.45 przemarsz do bazyliki mariackiej zakończony salwą z muszkietów oraz złożeniem wieńca na grobie admirała Arenda Dickmana

Uwaga: podane godziny są orientacyjne, mogą się nieznacznie zmienić podczas trwania wydarzenia

  

Wydarzenie objęte patronatem Narodowe Muzeum Morskie w Gdańsku i Wspólnota Gdańska. Zorganizowano przy współudziale Czarna Perła, Gdańsk i Oliwski Ratusz Kultury. Dofinansowano ze środków Miasto Gdańsk.

 

TV

Obrona Westerplatte – pierwsze starcie II wojny. Rozmowa z dr. Janem Szkudlińskim