• Start
  • Wiadomości
  • Narodowe Czytanie 2020. Posłuchaj “Balladyny” w interpretacji gdańskich aktorów i pisarzy. Już dzisiaj

Narodowe Czytanie 2020. Posłuchaj “Balladyny” w interpretacji gdańskich aktorów i pisarzy. Już dzisiaj

W sobotę , 5 września, naszą wspólną lekturą przy okazji IX edycji Narodowego Czytania, będzie "Balladyna" Juliusza Słowackiego. Wspólne czytanie w Gdańsku odbędzie w sobotę, 5 września, na przedprożu Filii Gdańskiej (ul. Mariacka 42, Gdańsk-Śródmieście) w godz. 12-14.
04.09.2020
Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl
Na zdj.: Podczas ósmej odsłony akcji Narodowe Czytanie Para Prezydencka zaproponowała pozytywistyczne Nowele polskie . Wysłuchaliśmy ich, jak zawsze, na przedprożu Filii Gdańskiej (ul. Mariacka 42)
Na zdj.: Podczas ósmej odsłony akcji Narodowe Czytanie Para Prezydencka zaproponowała pozytywistyczne "Nowele polskie". Wysłuchaliśmy ich, jak zawsze, na przedprożu Filii Gdańskiej (ul. Mariacka 42)
Dominik Paszliński / www.gdansk.pl

 

 

Fragmenty “Balladyny”, romantycznego dramatu Juliusza Słowackiego (napisanego w 1834 roku) przeczytają niezwykli aktorzy: Krystyna Łubieńska i Jerzy Kiszkis oraz pisarki i pisarze związani z Gdańskiem: Hanna Cygler, Agnieszka Pruska i Janusz Leon Wiśniewski ale również bibliotekarze oraz czytelnicy. 

Kim są lektorzy tegorocznej edycji Narodowego Czytania? 

Hanna Cygler to urodzona gdańszczanka. Zawodowo zajmuje się tłumaczeniami, a dla przyjemności – czytelników i swojej – pisze powieści obyczajowe, których akcja rozgrywa się zarówno współcześnie, jak i w minionych dekadach. Ostatnio wydawnictwo Rebis wydało jej najnowszą książkę, "Po cudze pieniądze", ostatni tom trylogii powieści obyczajowo-historycznych, w skład której wchodzą także "W cudzym domu" i "Za cudze grzechy".

Agnieszka Pruska - urodziła się we Wrocławiu, a gdańszczanką jest z wyboru. Interesuje się sportami walki (stopień mistrzowski w aikido) oraz książkami o zróżnicowanej tematyce, nie lubi bezczynności. Czasem recenzuje i pisze felietony. Autorka książek: „Literat”, „Hobbysta”, „Żeglarz”, „Spadkobierca”, „Łowca”, oraz komedii kryminalnych „Zwłoki powinny być martwe”, „Wakacje z trupami”, „Zimne nóżki nieboszczyka”, wydanych nakładem wydawnictwa Oficynka.

Janusz Leon Wiśniewski - od dwóch lat mieszkaniec Gdańska, do którego wrócił po 30 latach życia we Frankfurcie nad Menem. Rybak dalekomorski, doktor informatyki i doktor habilitowany chemii jest przede wszystkim naukowcem, ale również autorem wielu popularnych książek przetłumaczonych na 19 języków. Ojciec dwóch córek.

Fragmenty Przedwiośnia  Stefana Żeromskiego, dwa lata temu, również czytała aktorka Teatru Wybrzeże Krystyna Łubieńska. W tym roku posłuchamy jak interpretuje tekst Juliana Słowackiego
Aktorka Teatru Wybrzeże Krystyna Łubieńska, fragmenty "Przedwiośnia" Stefana Żeromskiego, czytała również dwa lata temu. W tym roku posłuchamy jak interpretuje tekst Juliana Słowackiego
Dominik Paszliński / www.gdansk.pl

 

Krystyna Łubieńska to od 55 lat aktorka Teatru Wybrzeże. Zadebiutowała w 1951 w “Wodewilu Warszawskim”. Grała główne role w  spektaklach Bohdana Korzeniewskiego, Andrzeja Wajdy, Jerzego Golińskiego i samego Hübnera. Niejednokrotnie gościła na srebrnym i szklanym ekranie, była również związana z teatrem radiowym. Organizuje spotkania poetyckie, promuje początkujących twórców. Działa też społecznie, jest członkiem licznych stowarzyszeń zajmujących się działalnością charytatywną. Laureatka wielu nagród i wyróżnień za wybitne osiągnięcia artystyczne i działalność społeczną.

Jerzy Kiszkis - wieloletni aktor Teatru Wybrzeże, grywał też w produkcjach filmowych  i telewizyjnych. Ukończył PWST w Warszawie. Występował na scenie teatrów w Grudziądzu, Zielonej Górze, Katowicach, Poznaniu. Wykładowca akademicki, nauczał studentów kultury żywego słowa. Uczestnik i współorganizator programów artystycznych z okazji rocznic narodowych w Gdańsku oraz spektakli teatralnych z kręgu kultury niezależnej.

Jak co roku, wystąpią również bibliotekarze oraz czytelnicy Wojewódzkiej i Miejskiej Biblioteki Publicznej w Gdańsku. Całość poprowadzi Katarzyna Michałowska.

Czytanie fragmentów urozmaicą występy grupy improwizacyjno-teatralnej “Peleton”, obecnej na trójmiejskiej scenie rozrywkowej i teatralnej już od kilku lat. Tym razem ich improwizacje inspirowane są dziełem Juliusza Słowackiego, a wszystko co wydarzy się podczas prezentacji, powstanie na oczach widowni i z ich pomocą. Grupę “Peleton” tworzą: Karolina Rucińska, Małgorzata Tremiszewska, Kuba Śliwka i Hubert Świątek.

W przypadku złej pogody wydarzenie zostanie przeniesione do wnętrza Filii Gdańskiej, przy zachowaniu zasad bezpieczeństwa.

W 2014 roku do czytania trylogii Henryka Sienkiewicza zachęcał - i sam czytał na przedprożu Mariackiej - prezydent Paweł Adamowicz
W 2014 roku do czytania trylogii Henryka Sienkiewicza zachęcał - i sam czytał na przedprożu Mariackiej - prezydent Paweł Adamowicz
fot. Jerzy Pinkas / www.gdansk.pl


Narodowe Czytanie
organizowane jest przez Prezydenta RP od 2012 roku. Pierwszą wspólną lekturą był "Pan Tadeusz" Adama Mickiewicza. W 2013 roku w całej Polsce czytano dzieła Aleksandra Fredry, a podczas następnych edycji trylogię Henryka Sienkiewicza, "Lalkę" Bolesława Prusa, "Quo vadis" Henryka Sienkiewicza, "Wesele" Stanisława Wyspiańskiego i "Przedwiośnie" Stefana Żeromskiego. W ubiegłym roku słuchaliśmy nowel pozytywistycznych. 

W Gdańsku akcję przygotowuje Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna.

TV

Obrona Westerplatte – pierwsze starcie II wojny. Rozmowa z dr. Janem Szkudlińskim