Nagrody Teatralne Miasta Gdańska za 2022 rok. Wnioski można zgłaszać do 1 marca

Do 1 marca można zgłaszać kandydatów do 16. edycji Nagrody Teatralnej Miasta Gdańska. Nagroda zostanie przyznana trzem twórcom najciekawszych kreacji teatralnych 2022 roku. Można nominować twórców w siedmiu kategoriach: reżyseria, rola męska, rola żeńska, scenografia, muzyka, debiut roku lub za całokształt dorobku artystycznego.
21.01.2023
Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl
dwie kobieta na zdjęciu podzielonym na część ciemną i jasną. Po jasnej stronie blondynka w białej sukni siedzi w beczce, a po stronie ciemnej - osoba w stroju przypominającym hutnika. Obie patrzą na siebie
Miejski Teatru Miniatura, "Co u diabła" w reż. Michała Derlatki. Spektakl inspirowany baśniami braci Grimm, w których pojawia się postać diabła, otrzymał teatralną Nagrodę Specjalną za rok 2021 r.
fot. Dominik Paszliński / www.gdansk.pl

Kto tym razem zdobędzie Nagrodę Teatralną Marszałka? Można już zgłaszać kandydatów

Ustanowiona w 2008 r. Nagroda Teatralna Miasta Gdańska to wyróżnienia dla twórców teatralnych. Są to trzy równorzędne nagrody, przyznawane za kreacje artystyczne w roku poprzedzającym ich przyznanie oraz honorowa nagroda specjalna za przedstawienie roku dla instytucji, w której nagrodzone przedstawienie zrealizowano.

Kto może zgłaszać kandydatów?

Kandydatów do Nagrody mogą zgłaszać:

  • instytucje kultury,
  • szkoły wyższe, szkoły o profilu artystycznym,
  • związki twórcze, stowarzyszenia prowadzące działalność kulturalną,
  • fundacje oraz przedsiębiorstwa działające w dziedzinie kultury i sztuki,
  • instytucje samorządowe i rządowe związane z upowszechnianiem kultury i sztuki,
  • radnych Miasta Gdańska,
  • radnych Dzielnic Miasta Gdańska,
  • organy administracji publicznej
  • przedstawiciele działów kultury mediów działających na terenie Gdańska.

Wniosek o  przyznanie  Nagrody musi  zawierać takie informacje jak: imię i nazwisko osoby zgłaszanej, krótką informację biograficzną, szczególne osiągnięcia, które zasługują na wyróżnienie, ewentualnie inną, dodatkową dokumentację, którą zgłaszający uzna za pomocną w pracach Kapituły oraz oświadczenie Wnioskodawcy o zgodzie kandydata do Nagrody do przetwarzania jego/jej danych osobowych w celu realizacji Nagrody.  

Siedem kategorii

Nagrodę Teatralną przyznaje się trzem osobom fizycznym w takich kategoriach jak:

  1. reżyseria,
  2. rola męska,
  3. rola żeńska,
  4. scenografia,
  5. muzyka,
  6. debiut roku,
  7. całokształt dorobku artystycznego.

Możliwe jest przyznanie więcej niż jednej Nagrody w tej samej kategorii.

Kapituła może też wnioskować do prezydent Gdańska o przyznanie honorowej nagrody specjalnej za „przedstawienie roku” teatrowi, w którym nagrodzone przedstawienie zrealizowano. Nagrodą jest dzieło sztuki.

Laureatów wybiera kapituła składająca się z przedstawicieli środowiska teatralnego oraz mediów. 

Gdzie przesyłać zgłoszenia?

Zgłoszenia należy składać do 1 marca 2023 w Zespołach Obsługi Mieszkańców Nr 1-4 Urzędu Miejskiego w Gdańsku lub przesłać za pośrednictwem operatora pocztowego na adres: Urząd Miejski w Gdańsku, Biuro Prezydenta ds. Kultury, ul. Nowe Ogrody 8/12, 80-803 Gdańsk z dopiskiem: „Kandydatura do Nagrody Teatralnej Miasta Gdańska”.

Szczegółowych informacji na temat Nagrody udziela Marta Kąkel, Biuro Prezydenta ds. Kultury, Referat ds. Mecenatu Kultury, ul. Nowe Ogrody 8/12, pokój 123, tel. (58) 323 6556, e-mail: marta.kakel@gdansk.gda.pl

Nagrodę Teatralną Miasta Gdańska za 2021 rok otrzymali:

  • Małgorzata Brajner-Białas za kreację Zosi w spektaklu "Emigrantki" Radosława Paczochy w reż. Elżbieta Depty, w Teatrze Wybrzeże 
  • Olo Walicki za skomponowanie muzyki do spektaklu "Nieczułość" na podstawie powieści Martyny Bundy w reż. Leny Frankiewicz, w Teatrze Wybrzeże 
  • Paweł Aigner za reżyserię spektaklu "Awantura w Chioggi" Carla Goldoniego, w Teatrze Wybrzeże 

Nagroda Specjalna trafiła do Miejskiego Teatru Miniatura za spektakl „Co u Diabła?” na podstawie baśni braci Grimm w reż. Michała Derlatki. Nagrodą była barwna grafika autorstwa Pawła Króla.

Bardzo udana premiera. „Co u diabła” Teatru Miniatura uczy i bawi do łez. RECENZJA

 

TV

Czwarty mikrolas już rośnie - zobacz, jak powstawał na Oruni Górnej