• Start
  • Wiadomości
  • „MonoDuo” w Plamie GAK. Pięć teatralnych spotkań - duety i monodramy

„MonoDuo” w Plamie GAK. Pięć teatralnych spotkań - duety i monodramy

„MonoDuo” to nowa formuła działającego od 2010 roku Festiwalu Monodramów „Monoblok” - obok monodramów zobaczymy też spektakle - duety. Przegląd odbędzie się od piątku do soboty, 10 do 11 maja 2019 r., w Klubie „Plama” Gdańskiego Archipelagu Kultury.
10.05.2019
Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl
„Nic nas tu nie trzyma” to realizacja dramatu Marka Branda inspirowanego powieścią „Pamiętniki Adama i Ewa” Marka Twaina z 1906 roku
„Nic nas tu nie trzyma” to realizacja dramatu Marka Branda inspirowanego powieścią „Pamiętniki Adama i Ewa” Marka Twaina z 1906 roku
Mat. pras.

 

Po dziewięciu latach od powstania Festiwal Monodramów „Monoblok” zmienia się w “MonoDuo”. O zmianie formuły zadecydował Marek Brand, aktor, reżyser, dramaturg, szef sceny teatralnej Klubu “Plama” i pomysłodawca obu festiwali.

- Chciałem poszerzyć festiwal, ponieważ fajne monodramy to spektakle kosztowne - tłumaczy Marek Brand. - A my mamy tylko jedną salę i niewielkie możliwości techniczne. I kiedy zobaczyłem, że coraz częściej pojawiają się propozycje ciekawych duetów, postanowiłem z tego skorzystać.     

Podczas “MonoDuo” na scenie Teatru w Blokowisku („Plama” Gdański Archipelag Kultury, ul. Pilotów 11) od 10 do 11 maja 2019 r., zobaczymy pięć spektakli. Dwa z nich to typowe monodramy, dwa - aktorskie duety, a piąty nazwany został mono-duetem. Co to takiego?

- To przejściowa forma pomiędzy monodramem a duetem, ponieważ występują w nim aktor i lalka animowana przez aktora - tłumaczy Brand. - Zapowiada się interesująco.

Sylwia Góra – Weber wystąpi w piątek 10 maja, o godz. 18.30 w „Podróży do Buenos Aires”
Sylwia Góra – Weber wystąpi w piątek 10 maja, o godz. 18.30 w „Podróży do Buenos Aires”
Mat. pras.

 

Klasyczne monodramy zaprezentują w przeglądzie Sylwia Góra – Weber (na co dzień aktorka Teatru Wybrzeże) oraz Magdalena Bochan-Jachimek związana z Gdyńskim Centrum Kultury i sceną niezależną.

Obie artystki zmierzą się z opowieściami o kobiecym przemijaniu. Waleria, bohaterka Sylwii Góry – Weber to rozżalona kobieta, która własną starość wyobrażała sobie inaczej - w spokoju ducha i w kręgu kochającej rodziny. Rola w „Podróży do Buenos Aires” jest przepełniona emocjami i stwarza wspaniałą okazję dla aktorki do zbudowania kompletnej postaci. Prapremierowo, rolę Walerii zagrała w 2001 roku Gabriela Muskała, która wciąż ją kreuje zdobywając nagrody w kraju i za granicą.

Magdalena Bochan-Jachimek w „Złotej rybce przed 40-tką” bierze na warsztat własne marzenia. Opowie o pragnieniach i obśmieje te, które udało jej się zrealizować, aby i widzowie mogli postawić sobie pytanie: „A o czym to ja naprawdę marzę i dlaczego tego nie realizuję?”.

Po raz pierwszy na festiwalu zobaczymy aktorskie duety. Będą to spektakle „Kłopoty małżeńskie” w wykonaniu Anny Kociarz i Macieja Konopińskiego oraz „Nic nas tu nie trzyma” w wykonaniu Ewy Dziedzic i Marka Branda.

„Kłopoty małżeńskie” w wykonaniu Anny Kociarz i Macieja Konopińskiego pojawią się na scenie w piątek, 10 maja
„Kłopoty małżeńskie” w wykonaniu Anny Kociarz i Macieja Konopińskiego pojawią się na scenie w piątek, 10 maja
Mat. pras.

 

„Kłopoty małżeńskie” to komediowo przedstawiona historia o odwiecznej damsko-męskiej walce o dominację. Kingę i Roberta, małżeństwo z kilkunastoletnim stażem, spotkamy w momencie przejściowym - rutyna i zamiecione pod dywan sprawy doprowadzają ich do decyzji o rozwodzie. A że oboje są mistrzami w słownym sparingu czeka nas spora dawka niezłej zabawy.

„Nic nas tu nie trzyma” - to realizacja dramatu Marka Branda inspirowanego powieścią „Pamiętniki Adama i Ewa” Marka Twaina z 1906 roku, który w humorystyczny sposób ukazał losy naszych prarodziców od momentu stworzenia aż do momentu wygnania z raju. Twórcy spektaklu kładą większy nacisk na relacje, jakie zachodzą pomiędzy naszymi bohaterami. Mówią o rodzącym się między nimi uczuciu.

Ciekawym rodzajem eksperymentu będzie spektakl „Kazio Sponge Show”. Aby opowiedzieć o kondycji mężczyzny we współczesnym świecie, sprawach męsko- damskich, problemach z alkoholem oraz o wielu innych współczesnych zmartwieniach Anna Makowska-Kowalczyk, aktorka Wrocławskiego Teatru Lalek wymyśliła i włączyła do spektaklu 52 centymetrową lalkę z gąbki, którą obdarzyła nie lada osobowością. Kazio ma sześć lat, niewyparzoną gębę, wadę wymowy i naturę narcystyczną. Cierpi na gadulstwo i megalomanię.

„Kazio Sponge Show”, monoduet w wykonaniu Anny Makowskiej-Kowalczyk, spektakl z pogranicza kabaretu i musicalu, trwa ok. 60 min.
„Kazio Sponge Show”, monoduet w wykonaniu Anny Makowskiej-Kowalczyk, spektakl z pogranicza kabaretu i musicalu, trwa ok. 60 min.
fot. Krzysztof Ścisłowicz


- Kazio Sponge to postać, która potrafi zawładnąć sercami widowni w każdym wieku - zapewniają organizatorzy festiwalu. - Od kiedy powstał w 2009 r. walczy z ogólnym przekonaniem, że lalki są zarezerwowane tylko dla dzieci.

Pomiędzy spektaklami będzie czas na rozmowę z artystami.

 

Bilety: 20 zł za spektakl,

karnet na piątek (dwa spektakle): https://www.bilety24.pl/karnety/spotkania-teatralne-monoduo-piatek-1264

karnet na sobotę (trzy spektakle): https://www.bilety24.pl/nfrontbuy/buy/kaid/1265

 

Program spotkań teatralnych „MonoDuo”:

10 maja 2019 (piątek)

godz. 18.30 - „Podróż do Buenos Aires” (70 min) – monodram w wykonaniu Sylwii Góry – Weber.

Po spektaklu spotkanie z Sylwią Górą – Weber.

godz. 20.30 – „Kłopoty małżeńskie” (70 min) – spektakl w wykonaniu Anny Kociarz i Macieja Konopińskiego.

Po spektaklu spotkanie z Anną Kociarz i Maciejem Konopińskim.

 

11 maja 2019 (sobota)

godz. 17 – „Złota rybka przed 40-tką” (50 min) – monodram w wykonaniu Magdaleny Bochan-Jachimek.

Po spektaklu spotkanie z Magdaleną Bochan-Jachimek.

godz. 19 – „Nic nas tu nie trzyma” (70 min) – spektakl w wykonaniu Ewy Dziedzic i Marka Branda.

Po spektaklu spotkanie z Ewą Dziedzic i Markiem Brandem.

godz. 21 – „Kazio Sponge Show” (60 min) – monoduet w wykonaniu Anny Makowskiej-Kowalczyk.

Po spektaklu spotkanie z Anną Makowską-Kowalczyk.

 



CZYTAJ:

 

TV

Obrona Westerplatte – pierwsze starcie II wojny. Rozmowa z dr. Janem Szkudlińskim