• Mistrzostwa świata w taekwon-do ITF. Medale gdańskich zawodniczek i zawodników

Mistrzostwa Świata w taekwon-do ITF. Medale gdańskich zawodniczek i zawodników

W dniach 22-28 kwietnia w niemieckim Inzell odbyły się mistrzostwa świata seniorów i juniorów w taekwon-do ITF. Reprezentacja Polski zdobyła aż 29 medali, w tym 6 złotych, 11 srebrnych i 12 brązowych, co dało drugie miejsce w klasyfikacji generalnej. Do tego sukcesu w bardzo dużym stopniu przyczynili się zawodnicy Gdańskiego Klub Taekwon.
29.04.2019
Reprezentacja Polski

Zawody zgromadziły 1234 zawodników z 64 państw. W reprezentacji Polski było 61 zawodników, w tym sześcioro z Gdańskiego Klubu Taekwon-do oraz trener Marcin Wołosz, który jest także trenerem kadry narodowej mężczyzn. Wśród zawodników w zawodach wystąpiły: seniorzy Anna Karbowska, Aleksandra Przytulska, Kamila Kasprzak i Mateusz Domurad oraz juniorzy Aleksandra Wygonowska i Jarosław Dubovyk.

Polskie mistrzynie świata na podium

Mistrzyniami świata zostały seniorki w walkach drużynowych, a w składzie znalazły się Anna Karbowska i Aleksandra Przytulska.

Wicemistrzyniami świata w drużynowych układach formalnych zostały również seniorki, a w składzie oprócz Ani i Oli znalazła się jeszcze Kamila Kasprzak. Drużyna seniorek dołożyła także brązowy medal w technikach specjalnych i tu również w składzie 3-osobowej drużyny znalazły się Karbowska i Przytulska.

Aleksandra Przytulska

Indywidualnie wielki sukces osiągnęła Aleksandra Przytulska, która wywalczyła tytuł wicemistrzyni świata w walkach w kategorii -68 kg. W finale po dogrywce nieznacznie uległa zawodniczce z Irlandii, dla której w sumie był to już 3 mistrzowski tytuł.

Anna Karbowska

W kategorii -56 kg startowała Anna Karbowska, która broniła tytułu mistrzyni świata zdobytego w 2017 roku w Irlandii. Ostatecznie zajęła 3 miejsce.

Mateusz Domurad

Bardzo dobrze zaprezentował się Mateusz Domurad, który dwa lata temu był jeszcze juniorem. W tym roku wystartował w kategorii seniora w walkach -63 kg. Po bardzo udanych pojedynkach doszedł do półfinału, gdzie niestety w wyniku odniesionej kontuzji – rozcięty łuk brwiowy, musiał uznać wyższość przeciwnika i ostatecznie zajął 3 miejsce.

Wielkiego pecha miała Kamila Kasprzak w kategorii -75 kg, która podczas walki o strefę medalową doznała kontuzji mięśnia dwugłowego uda i musiała się wycodfać z rywalizacji. Do tego momentu prowadziła z zawodniczką ze Szwecji - mistrzynią świata z 2017 roku. Ostatecznie Kamila zajęła 5 miejsce w walkach oraz 5 miejsce w układach formalnych stopni I DAN.

Aleksandra Wygonowska

Jedyna juniorka z GKT - Aleksandra Wygonowska - wraz z drużyną wywalczyła tytuł wicemistrzyń świata w testach siły, ulegając po dogrywce z Nową Zelandią.

Dobrze wypadł także junior - Jarosław Dubovyk - startujący w kategorii -62 kg. Po bardzo dobrych pojedynkach eliminacyjnych odpadł w walce o strefę medalową z zawodnikiem ze Słowenii, zajmując ostatecznie 5 miejsce.