PORTAL MIASTA GDAŃSKA
PL | EN | DE

Latem pracowali na parkingu. Zarobili na remont i wyposażenie kuchni

Latem pracowali na parkingu. Zarobili na remont i wyposażenie kuchni
Fundacja Społecznie Bezpieczni zarobiła w wakacje na remont i wyposażenie kuchni dla osób potrzebujących. Przez dwa miesiące jej podopieczni obsługiwali parking nadmorski na Stogach. Dwumiesięczny zysk wyniósł blisko 102 tys. zł. W piątek, 30 października, Piotr Grzelak, zastępca prezydenta ds. zrównoważonego rozwoju, wręczył symboliczny czek przedstawicielom Towarzystwa im. Św. Brata Alberta i Fundacji Społecznie Bezpieczni.
Symboliczne przekazanie czeku. Na zdjęciu (od lewej): Dominik Kwiatkowski, Wojciech Bystry i Piotr Grzelak
Symboliczne przekazanie czeku. Na zdjęciu (od lewej): Dominik Kwiatkowski, Wojciech Bystry i Piotr Grzelak
Fot. Grzegorz Mehring / www.gdansk.pl

 

- W Gdańsku staramy się wykorzystać potencjał organizacji pozarządowych, w których mamy wspaniałych ludzi, chcących pracować na rzecz osób najbardziej potrzebujących, dotkniętych bezdomnością i wykluczeniem, aby budować ekonomię społeczną - podkreślał podczas piątkowej uroczystości prezydent Piotr Grzelak. - Dziś nie przypadkowo jesteśmy na parkingu społecznym przy ul. Lawendowej. Podsumowujemy działalność letnich parkingów na Stogach. Dzięki współpracy z Fundacją rozwiązane zostały ważne wyzwania: mamy płatne parkingi, a dochód z nich trafi do najbardziej potrzebujących.

 

 

Kuchnia w Nowym Porcie

Parking nadmorski, który funkcjonował w tym roku sezonowo na Stogach, obsługiwali po raz kolejny podopieczni Fundacji Społecznie Bezpieczni. Udało się wypracować zysk w wysokości dokładnie dokładnie 101 892 zł. Zarobione pieniądze przeznaczone zostaną na przygotowanie pomieszczeń, projekt i część wyposażenia kuchni dla osób potrzebujących przy ul. Floriańskiej w Nowym Porcie. Obecnie placówki dla osób potrzebujących nie mają profesjonalnej kuchni. Ta, która powstanie, zagwarantuje wyżywienie dla ponad pół tysiąca osób dziennie. 

- Liczymy na to, że kuchnia powstanie w pierwszym kwartale przyszłego roku i będzie mogła oferować wyżywienie dla 600 osób. To, co ważne w tym projekcie, to przede wszystkim miejsca pracy dla tych osób, które jej potrzebują - zaznaczył Dominik Kwiatkowski, prezes Fundacji Społecznie Bezpieczni.

 

 

Zysk i zatrudnienie

Fundacja Społecznie Bezpieczni jest organizacją pozarządową działającą na polu ekonomii społecznej. Od lutego 2018 roku prowadzi parking społecznie odpowiedzialny przy ul. Lawendowej, który zapewnia pełnoetatową pracę dla czterech osób.

- Parkingi, na których jesteśmy, są znamiennym przykładem ekonomii społecznej. Dzięki współpracy z miastem ta korzyść jest dwojaka. Zysk uzyskany dzięki mieszkańcom miasta i turystom przeznaczony jest, w tym roku, na stworzenie kuchni. Do tego dają one szansę zatrudnienia osobom, które są tego pozbawione i na otwartym rynku pracy nie są w stanie się utrzymać – przyznał Wojciech Bystry, prezes Stowarzyszenia im. Brata Alberta.

W ubiegłym roku zysk z parkingu nadmorskiego na Stogach przeznaczony został na zakup samochodu do przewozu osób niepełnosprawnych oraz obsługi bieżącej działalności placówki.

 

 

Dotychczas z działalności parkingu zakupiono m.in. specjalistyczne łóżka dla osób niepełnosprawnych i podopiecznych schroniska przy ul. Równej, oraz pralkę automatyczną. Dodatkowo w budce parkingowej zbierane są do puszki pieniądze na żywność dla osób potrzebujących. Można również na miejscu zakupić bon obiadowy w kwocie 10 zł i przekazać go osobie, która potrzebuje ciepłego posiłku. Bony można realizować w trzech jadłodajniach na terenie Gdańska.

 

Na parkingu przy ul. Lawendowej pracują podopieczni Fundacji Społecznie Bezpieczni
Na parkingu przy ul. Lawendowej pracują podopieczni Fundacji Społecznie Bezpieczni
Fot. Grzegorz Mehring / www.gdansk.pl

 

Fundacja Społecznie Bezpieczni

Od kilku miesięcy Fundacja Społecznie Bezpieczni jest także administratorem parkingu przy ul. Cedrowej, który służy osobom odwiedzającym groby swoich bliskich na największej gdańskiej nekropolii, czyli Cmentarzu Łostowickim. Pod opieką organizacji jest również punkt widokowy Żuraw M3 na terenie Stoczni Cesarskiej, który w sezonie można zwiedzać z przewodnikiem. Fundacja jest też partnerem w projekcie rewitalizacji Nowego Portu. Projekt polega na wsparciu mieszkańców Nowego Portu poprzez realizację zajęć psychologiczno-pedagogicznych dla matek z dziećmi i bieżącego wsparcia asystentów środowiskowych i animatorów społeczności lokalnej. W przyszłym roku zostanie oddany do użytku Klub Aktywnego Mieszkańca, gdzie mieszkańcy Nowego Portu będą mogli skorzystać z szerokiej oferty wsparcia i różnorodnych aktywności.

Fundacja wspiera osoby potrzebujące realizując działania nakierowane na ekonomię społeczną. Podopieczni to osoby, które mogą otrzymać pracę przy wsparciu asystenta, pomagającego przejść przez różnorakie życiowe trudności. Swoją działalnością fundacja wspiera osoby bezdomne i potrzebujące z terenu Gdańska, podopiecznych Towarzystwa pomocy im. Św. Brata Alberta, których jest blisko 1000 osób.

Oprac. KG

Magdalena KiljanUrząd Miejski w GdańskuGdański Zarząd Dróg i Zieleni
Magdalena Kiljan - najnowsze
Magdalena KiljanUrząd Miejski w GdańskuGdański Zarząd Dróg i Zieleni
Magdalena Kiljan - najnowsze