Portal Miasta Gdańska
PL | EN | DE

Zaparkuj przy Lawendowej i zrób dobry uczynek. Parking społecznie odpowiedzialny jest już czynny

Parking przy ulicy Lawendowej jest zapewne dobrze znany zmotoryzowanym gdańszczanom. Kto wykupił tu postój i spóźnił się kilka minut, mógł mieć pewność, że za wycieraczką samochodu znajdzie mandat w wysokości 95 zł. Tak było, gdy parkingiem zarządzała prywatna firma. Sytuacja zmieniła się, gdy najemcą została Fundacja Gdańska.

Zaparkuj przy Lawendowej i zrób dobry uczynek. Parking społecznie odpowiedzialny jest już czynny
A
A
data publikacji: 13 lutego 2018 r.

Parking społecznie odpowiedzialny to inicjatywna, która jest ukłonem w stronę potrzebujących oraz zmotoryzowanych gdańszczan
Parking społecznie odpowiedzialny to inicjatywna, która jest ukłonem w stronę potrzebujących oraz zmotoryzowanych gdańszczan
fot. Dariusz Kwidziński/www.gdansk.pl

Od poniedziałku, 12 lutego, działa w tym miejscu parking społecznie odpowiedzialny. Kierowca, którzy zdecyduje się tu zaparkować, zyska podwójnie. Nie tylko zadba o zawartość swojego portfela, ale zrobi też dobry uczynek.

Parking społecznie odpowiedzialny to pierwszy tego typu projekt w Polsce. Skorzystają na nim przede wszystkim podopieczni Towarzystwa Pomocy Brata Alberta z Nowego Portu - osoby po różnych życiowych perturbacjach - podjęli tu pracę, by dać sobie i życiu jeszcze jedną szansę.

- Nowy etap, nowe życie, nowa praca - mówi pani Julia, która wraca do pracy po dłuższej przerwie. - Pracowałam wcześniej w sklepie, więc z liczeniem nie powinnam mieć problemu, ale to pierwszy dzień, więc jestem trochę zestresowana, żeby nic mi się nie pomyliło.

Obecnie w roli parkingowych zatrudnione są trzy osoby. Docelowo mają być cztery. Pierwotny plan zakładał, że pracownicy będą mieli wypłacane dniówki. Tak się jednak nie stało. Osoby zostały zatrudnione w ramach stażu. Jeśli sprawdzą się w tej pracy, otrzymają stałe zatrudnienie. 

Pieniądze, które pozyskiwane będą za opłaty parkingowej, pomogą w realizacji ważnego celu. Dochód zostanie przekazany na urządzenie noclegowni dla osób bezdomnych na Wyspie Sobieszowskiej.


Zasady parkowania 

Parking będzie płatny od poniedziałku do piątku w godzinach 9:00-17:00 a stawki, które będą obowiązywać są takie same jak w miejskiej strefie płatnego parkowania

  • 3 zł za pierwszą godzinę postoju
  • 3,6 zł za drugą
  • 4,3 za trzecią
  • 3 zł za każdą kolejną godzinę

Opłatę wnosi się po wykonaniu usługi, co wyklucza kary za brak opłaty parkingowej. Przy wjeździe otrzymamy bilet parkingowy, który będzie naliczany przy wyjeździe.

Zmianie ulega organizacja ruchu na parkingu. Wjazd odbywa się od ulicy Furty a wyjazd od ulicy Lawendowej. W pierwszym dniu funkcjonowania parkingu na nowych zasadach, widać było, że przyzwyczajenia są silniejsze niż zasięg znaków. Wielu kierowców próbowało wjeżdżać starym trybem, czyli od ul. Lawendowej.


Bon charytatywny

W kasie w parkingu, poza opłaceniem postoju, można nabyć specjalny bon. Kosztuje 10 zł. Jego zakup zapewnia ciepły posiłek. Bon można zabrać ze sobą i podarować go osobie potrzebującej lub zostawić w kasie parkingu, przekazując go w ten sposób podopiecznym Towarzystwa Pomocy Brata Alberta. Bon będzie upoważniał do odbioru posiłku w Jadłodajniach, z którymi współpracuje Towarzystwo.-
Natalia Gawlik (0)
www.gdansk.pl
natalia.gawlik@gdansk.pl
więcej tekstów autora
-
Natalia Gawlik (0)
www.gdansk.pl
natalia.gawlik@gdansk.pl
więcej tekstów autora