PORTAL MIASTA GDAŃSKA
PL | EN | DE
.

Kawiarnia cieKAWA bije rekordy popularności. Ponad cztery tysiące osób wypiło "społeczną" kawę

Kawiarnia cieKAWA bije rekordy popularności. Ponad cztery tysiące osób wypiło "społeczną" kawę
Minął zaledwie tydzień od otwarcia pierwszej w naszym mieście, a nawet w całym województwie, społecznej kawiarni, w której klientów obsługują osoby niepełnosprawne. Zainteresowanie lokalem przerosło oczekiwania ich twórców. W ciągu siedmiu dni obsłużyli bowiem ponad 4,5 tysiąca osób!
Kawiarnia cieKAWA funkcjonuje od 1 sierpnia
Kawiarnia cieKAWA funkcjonuje od 1 sierpnia
fot. Przemek Szalecki/www.gdansk.pl

 

W czwartek, 8 sierpnia, minął zaledwie tydzień od otwarcia kawiarni "cieKAWA" współtworzonej i obsługiwanej przez osoby niepełnosprawne.

- Mieliśmy nadzieję na liczne odwiedziny, jednak to co dzieje się u nas w ostatnich dniach przekracza cokolwiek, co mogliśmy sobie wyobrazić i wymarzyć - przyznaje Krzysztof Skrzypski, prezes Ciekawej Spółdzielni Socjalnej i pomysłodawca powstania cieKAWEJ. - Drzwi praktycznie nie zamykają się. Często zdarza się, że klienci czekają na zwolnienie się stolika. Są bardzo cierpliwi i wykazują się dużym zrozumieniem. Specjalnie dla nich codziennie przedłużamy godziny otwarcia.

CieKAWA powstawała ponad 2,5 roku. Nietypowy lokal mieści się przy ul. Świętojańskiej 68/69 w Gdańsku, tuż obok Hali Targowej i odnowionego niedawno skweru Świętopełka.


Ruszyła cieKAWA kawiarnia. Chodź na kawę ze społecznym przesłaniem


Zespół gdańskiej kawiarni społecznej tworzy siedem osób. Szefem jest Krzysztof Skrzypski, a gości obsługują cztery osoby niepełnoprawne: Ewelina, Gosia, Łukasz i Marcin oraz dwójka opiekunów: Ania i Julia. CieKAWA to część większego projektu. Jest ona jednym z elementów tworzących Ciekawą Spółdzielnię Socjalną. Ta z kolei stworzona została przez dwie organizacje pozarządowe: gdańskie koło Polskiego Stowarzyszenia na rzecz Osób z Niepełnosprawnością Intelektualną oraz Fundację Teneo.

Dzięki Spółdzielni powstać mogło przedsiębiorstwo społeczne prowadzące kawiarnię oraz kuchnię (gdzie powstają m.in. wypieki sprzedawane w cieKAWEJ), w której planowane są kolejne miejsca pracy dla osób zagrożonych ubóstwem lub wykluczeniem społecznym. Inicjatywa otrzymała dotację Ośrodka Wspierania Ekonomii Społecznej.

 

Gdańska kawiarnia społeczna cieKAWA bije rekordy popularności
Gdańska kawiarnia społeczna cieKAWA bije rekordy popularności
Fot. Przemek Szalecki/www.gdansk.pl

 

W cieKAWEJ parzona jest kawa dostarczana przez małą trójmiejską palarnię, natomiast herbaty mają certyfikat 'fair trade'. Cała działalność opiera się na filozofii zero-waste: kubki, w których podawane są napoje, są biodegradowalne (z trzciny cukrowej), talerzyki jadalne (z otrębów), desery sprzedawane są w przyjaznych dla środowiska szklanych opakowaniach zwrotnych, z kolei za kupno napojów do własnych kubków przewidziane są zniżki.

- Na razie bardzo intensywnie pracujemy nad obsługą tak dużej ilości osób. Gdy złapiemy lekki oddech, zaczynamy pracę nad kolejną częścią cieKAWEGO projektu, czyli stworzeniem małej lokalnej piekarni oraz lokalu z zupami i pierogami - zapowiada szef Ciekawej Spółdzielni Socjalnej.

 

oprac. KGwww.gdansk.plredakcja@gdansk.pl