PORTAL MIASTA GDAŃSKA
PL | EN | DE

Kino wraca na Orunię. W Klubie Filmowym “Kosmos” - projekcje w każdy piątek

Kino wraca na Orunię. W Klubie Filmowym “Kosmos” - projekcje w każdy piątek
Od lutego do końca maja, w siedzibie Sceny Muzycznej GAK w Parku Oruńskim, odbywać się będą w każdy piątek, o godz. 18.00, pokazy filmowe, a zaraz po nich prelekcje i rozmowy przy kawie lub herbacie. Spotkania moderowane przez młodych filmoznawców z Uniwersytetu Gdańskiego, rozpoczną się już 7 lutego 2020 r.
KOSMOS (1)
Klub Filmowy Kosmos rozpoczyna działalność w piątek, 7 lutego 2020 r. 
mat. pras.

 

Klub Filmowy Kosmos to nowe miejsce na scenie kulturalnej tej dzielnicy, ale też powrót do kinematograficznych tradycji dzielnicy. Nazwa “Kosmos” nawiązuje do kultowego kina funkcjonującego na Oruni do początku lat 90. Otwarte w 1962 roku, funkcjonowało przez ponad 30 lat przy ul. Jedności Robotniczej, dziś ulica nazywa się Trakt Św. Wojciecha.

Klub filmowy będzie działał w siedzibie Sceny Muzycznej GAK w Parku Oruńskim (ul. Nowiny 2b). Rozpocznie funkcjonowanie od 7 lutego 2020 r. i w każdy kolejny piątek, aż do końca maja, oglądać tu będziemy filmy, a potem o nich dyskutować.

Jakie filmy zobaczymy w siedzibie Sceny Muzycznej GAK?

- I klasyki filmowe, i nowości ze światowych ekranów: komedie, horrory, filmy obyczajowe - wylicza Piotr Chrzanowski, kierownik Sceny Muzycznej GAK. - Czasu nie będzie tylko na „mdłe” filmy.

Klub Filmowy działać będzie w byłym dworze, dziś siedzibie Sceny Muzycznej GAK w Parku Oruńskim (ul. Nowiny 2b) aż do maja
Klub Filmowy działać będzie w byłym dworze, dziś siedzibie Sceny Muzycznej GAK w Parku Oruńskim (ul. Nowiny 2b) aż do maja
fot. Dominik Paszliński / www.gdansk.p

 

Produkcje podzielono na trzy bloki tematyczne: 

- Galaktyki klasyki - cykl prezentujący kino, które powinien znać każdy, 

- Gatunkowa supernowa, podczas którego obejrzymy filmy wyróżniające się konwencją, tematyką lub gatunkiem 

- Życie gwiazd - filmy opowiadające o różnych okresach życia człowieka, wśród wyświetlanych filmów znajdzie się m.in. “I tak Cię kocham” (reż. Michael Showalter), “Królowa Kier” (reż. May el-Toukhy), “Młodość” (reż. Paolo Sorrentino), “Mustang” (reż. Deniz Gamze Ergüven) czy “Paterson” (reż. Jim Jarmusch). 

Szczegółowy repertuar możemy śledzić na facebooku, będąc członkami grupy Klubu Filmowego KOSMOS: fb.com/groups/KFKOSMOS)

Ale projekcje to nie wszystko. Klub Filmowy proponuje spotkania z ludźmi kina: dziennikarzami, reżyserami i filmoznawcami. 

Jednym z potwierdzonych gości Kosmosu będzie związana z Orunią Elżbieta Benkowska, której film dyplomowy „Olena” otrzymał nominację do Złotej Palmy w konkursie filmów krótkometrażowych 66. Międzynarodowego Festiwalu Filmowego w Cannes. Oprócz prezentacji swoich dzieł, reżyserka z pewnością opowie także o przygotowywanym przez nią projekcie „Orunia 4ever” – pełnometrażowym filmie luźno inspirowanym historią oruńskiej telewizji Orunia Sky.  

 - Mamy nadzieję, że mieszkańcy Oruni zaangażują się w działanie klubu tak jak kiedyś chętnie przychodzili do kina Kosmos – mówi Piotr Chrzanowski ze Sceny Muzycznej GAK. 

Spotkania poprowadzą młodzi filmoznawcy z Uniwersytetu Gdańskiego - Weronika Orzechowska, Mikołaj Lewalski oraz Wojciech Zejda.

Karnet klubowicza na wszystkie 17 spotkań (od lutego do maja) kosztuje 50 zł. 

Bilety można kupić w kasie Sceny Muzycznej GAK od poniedziałku do piątku lub online – wystarczy napisać krótką informację o chęci zakupu karnetu na adres info@scenamuzyczna.pl

Można też wykupić wejściówkę na pojedyncze spotkanie klubu - za 5 zł. Te bilety sprzedawane będą przed poszczególnymi seansami. 

CZYTAJ:

Kino w blokowisku. Plenerowe projekcje na Zaspie i w Brzeźnie przez cały wrzesień PROGRAM

Anna Umięckawww.gdansk.planna.umiecka@gdansk.pl
Anna Umięcka - najnowsze
Anna Umięckawww.gdansk.planna.umiecka@gdansk.pl
Anna Umięcka - najnowsze