• Start
  • Wiadomości
  • O sportach wodnych w dawnym Gdańsku opowie Jan Daniluk. Spotkanie z historykiem we wtorek

O sportach wodnych w dawnym Gdańsku opowie Jan Daniluk. Spotkanie z historykiem we wtorek

Pierwsze kluby i towarzystwa żeglarskie, wioślarskie czy pływackie powstały w Gdańsku w połowie XIX wieku. O tym, jak rozwijała się ich działalność, o sportach wodnych uprawianych przez gdańszczan i budzących emocje zawodach opowie 12 grudnia o godz. 18.00 historyk Jan Daniluk. Wstęp wolny.
11.12.2017
Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl

Gdańsk ma bogate tradycje sportów wodnych, które w nowoczesnej formie narodziły się w drugiej połowie XIX w.

Kończy się czwarta edycja cyklu Akademia Gdańska, która w tym roku dotyczyła wody w mieście. Prowadzący opowiadali już m.in. o sieci wodociągowo-kanalizacyjnej, która była jedną z pierwszych w XVI-wiecznej Europie, portowej historii Gdańska, sporcie, rekreacji i komunikacji wodnej.

We wtorek, 12 grudnia, o godz. 18.00, w Instytucie Kultury Miejskiej historyk Jan Daniluk, absolwent historii na Uniwersytecie Gdańskim, badacz i pasjonat historii Gdańska oraz Sopotu przełomu XIX i XX wieku opowie o pierwszych klubach i towarzystwach wodnych - żeglarskich, wioślarskich i pływackich powstających w Gdańsku.

- Gdańsk, miasto położone u ujścia Wisły do Bałtyku, ma bogate tradycje sportów wodnych, które w nowoczesnej formie narodziły się w drugiej połowie XIX w. i rozwijały się do 1945 r. Pamięć o nich już się zatarła - mówi Jan Daniluk.

Przypomnijmy, że 27 lipca 1922 roku w Gdańsku został utworzony Polski Klub Morski – wówczas jako „Pierwszy Polski Klub Jachtowy”. Jego pierwszym prezesem był Józef Klejnot – Turski prowadzący też miesięcznik, a od roku 1927 roku tygodnik „Żeglarz Polski”.

- Podczas wykładu podejmę próbę syntetycznego przedstawienia dziejów rodzimych klubów oraz towarzystw - zapowiada Jan Daniluk. - Przede wszystkim wioślarskich, pływackich i żeglarskich. Opiszę m. in. rywalizację polsko-niemiecką na tym polu, początki sportów motorowodnych czy wpływ II wojny światowej na sporty wodne w regionie.


Jan Daniluk, badacz i pasjonat historii Gdańska

Jan Daniluk zajmuje się także historią II wojny światowej, w szczególności regionalną w odniesieniu do ziem polskich wcielonych do Rzeszy oraz Prus Wschodnich. W szerszej perspektywie bada SS, SA, struktury niemieckiej policji i losy jeńców wojennych w niewoli niemieckiej. Od września 2017 r. jest historykiem w Muzeum Sopotu. Wcześniej pracował w Dziale Naukowym Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku (współautor wystawy głównej), w pionie edukacyjno-naukowym gdańskiego oddziału Instytutu Pamięci Narodowej oraz w Centrum Hewelianum. Prowadzi zajęcia na studiach podyplomowych Gedanistyki. Współpracuje w celu popularyzacji wiedzy historycznej z lokalnymi organizacjami pozarządowymi, środowiskiem trójmiejskich przewodników, radami dzielnic oraz mediami (Trojmiasto.pl, Radio Gdańsk).

Akademia Gdańska, Sporty wodne w dawnym Gdańsku

Prowadzący: Jan Daniluk

Data: 12 grudnia, godz. 18.00

Miejsce: Instytut Kultury Miejskiej, ul. Długi Targ 39/40.

Wstęp wolny


Podczas kolejnych spotkań w ramach cyklu Akademia Gdańska usłyszymy o Stoczni Gdańskiej jako atrakcji turystycznej, Kunsztach Wodnych w Gdańsku, Stoczni Gdańskiej jako centrum wodnym Gdańska czy o Twierdzy Wisłoujście.




TV

Lekcja Obywatelska z prezydent Gdańska w Zespole Szkół Specjalnych nr 1