• Start
  • Wiadomości
  • Infolinia kryzysowa i inne formy wsparcia dla imigrantów z Gdańska i Pomorza

Infolinia kryzysowa i inne formy wsparcia dla imigrantów z Gdańska i Pomorza

Z myślą o obcokrajowcach mieszkających w Gdańsku i na Pomorzu, uruchomiona została infolinia kryzysowa, a także platforma, która wspomóc ma ich w poszukiwaniu zatrudnienia. Stopniowo będą uruchamiane kolejne usługi: m.in. doradztwa zawodowego, czy pomocy psychologicznej.
06.05.2020
Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjne
Źródło: Fotolia

Obszar Metropolitalny Gdańsk - Gdynia - Sopot, w bliskiej współpracy z Urzędem Miejskim w Gdańsku i Urzędem Marszałkowskim, pomorskimi samorządami oraz kluczowymi organizacjami pomocowymi (Caritas, centra wsparcia imigrantów z Gdańska i Sopotu, Trójmiejski Bank Żywności) uruchomiły usługi i wprowadzają ułatwienia dla imigrantów.

Jednym z nich jest infolinia kryzysowa, która działa od 6 maja. Pod numerem 517 056 260 oraz adresem e-mail pomoc@metropoliagdansk.pl, imigranci mogą uzyskać informacje o dostępie do usług pomocowych w kilku językach.

 

Dla nich nauka online to wyzwanie: uczniowie imigranci potrzebują pomocy

 

Z kolei w ramach wsparcia w poszukiwaniu zatrudnienia, na prowadzonym przez Agencję Rozwoju Pomorza portalu utworzono platformę, na której każdy imigrant może zostawić swoje CV, a następnie zostanie skontaktowany z lokalnym pracodawcą.

Stopniowo będą uzupełniane i uruchamiane kolejne usługi: doradztwa zawodowego i wsparcia w przygotowaniu CV, pomocy psychologicznej oraz informacyjnej dla pracodawców chcących zatrudnić obcokrajowców mieszkających na Pomorzu.    

 

Jak radzą sobie w Gdańsku imigranci i jak Miasto pomaga?

 

Infolinia kryzysowa i wsparcie w zakresie poszukiwania zatrudnienia zostały uruchomione na podstawie wyników ankiety przeprowadzonej w dniach 22-25 kwietnia 2020 roku.

Badania dotyczyły zmian jakie nastąpiły w życiu imigrantów, w związku z epidemią koronawirusa. Ankietę wypełniło 226 osób, zarówno osoby anglojęzyczne oraz rosyjsko i ukraińskojęzyczne. Wyniki badania wskazały, że sytuacja połowy imigrantów uległa pogorszeniu:

  • Co czwarty badany pochodzący zza wschodniej granicy stracił pracę z powodu COVID-19,
  • 17 proc. respondentów znajduje się w bardzo trudnej sytuacji finansowej,
  • 30 proc. poszukuje pracy.
  • Wiele osób potrzebuje również wsparcia w kwestiach rejestracji pobytu i zatrudnienia oraz informacji o pandemii w językach obcych (te ostatnie znaleźć można np. na portalu gdansk.pl)
  • W wynikach ankiety wskazywana była również potrzeba wsparcia z zakresu pomocy psychologicznej oraz żywnościowej. 

 

 

TV

Budowa basenu we Wrzeszczu jeszcze w tym roku