PORTAL MIASTA GDAŃSKA
PL | EN | DE
.
Gdańskie tramwaje do remontu. Wożą pasażerów od kilkunastu lat, czas na gruntowny lifting
Gdańskie tramwaje do remontu. Wożą pasażerów od kilkunastu lat, czas na gruntowny lifting
Miejska spółka Gdańskie Autobusy i Tramwaje ogłosiła w tym tygodniu przetarg na naprawę i modernizację trzech tramwajów Bombardier NGT6-2. Pojazdy te wożą gdańskich pasażerów już 12 lat. Wysłużone są też Pesy Swing. Pięć pojazdów tego typu także zostanie wyremontowanych jeszcze w tym roku.
Gruntowna modernizacja czeka trzy gdańskie Bombardiery, które kursują po Gdańsku od 2007 r.
Gruntowna modernizacja czeka trzy gdańskie Bombardiery, które kursują po Gdańsku od 2007 r.
Fot. Jerzy Pinkas/www.gdansk.pl

 

Miasto kupiło trzy wagony Bombardierów do obsługi, wówczas nowo wybudowanej, linii na Chełm. Miało to miejsce w 2007 r. Od tamtego czasu regularnie kursują po gdańskich torowiskach. Przyszedł więc czas na ich odświeżenie i modernizację.

Zaplanowane prace zakładają m.in. montaż klimatyzacji w przedziale pasażerskim, modernizację nadwozia i odświeżenie wnętrza. Zamontowane zostaną również porty USB, nowy rejestrator zdarzeń i odkładane rampy dla niepełnosprawnych. W każdym z tramwajów znajdzie się również defibrylator.

Zakres prac obejmuje także: wymianę uszkodzonych elementów poszycia zewnętrznego, wraz z drzwiami, w nadwoziu, naprawę i regenerację przegubów, a także pokrycie nową powłoką lakierniczą nadwozia posiadającą wysoką odporność na promienie UV i czynniki chemiczne oraz mechaniczne, a także powłokę „antygraffiti”. Wykonany zostanie przegląd silników, jak również regeneracja i wymiana hamulców. W przedziałach pasażerkich pojawią się nowe szyby, naprawione zostaną drzwi, a nowa izolacja cieplna i akustyczna ścian oraz sufitu będzie charakteryzować się wykończeniem gładkim, z powierzchnią łatwą do utrzymania czystości, odporną na akty wandalizmu i działanie światła).

Część pasażerska będzie też klimatyzowana i wyposażona w nowe tablice informacji pasażerskiej.

Oferty można składać do 25 czerwca 2019 roku. Zwycięzca przetargu będzie musiał wykonać prace w ciągu 14 miesięcy od daty podpisania umowy.

 

W ostatnich tygodniach GAiT ogłosił także przetarg na naprawę pięciu tramwajów Pes Swing typu 120NaG, o największym przebiegu. Te pojazdy kursują po gdańskich torach od 2010 r. Do 2013 roku Gdańsk sprowadził 35 takich pojazdów.

Naprawa dotyczyć będzie, podobnie jak w przypadku Bombardierów, elementów i urządzeń dachu, podwozia, wózków, wnętrza przedziału pasażerskiego, kabiny motorniczego i nadwozia w części zewnętrznej.

Jakie zmiany, po wykonaniu prac, zauważą pasażerowie?

W przedziale pasażerskim naprawiane będą mechanizmy drzwiowe, a także platforma dla osób niepełnosprawnych. Zaplanowano też przegląd i naprawę przejść międzyczłonowych (tarcze obrotowe, harmonie, przeguby dolne i górne), wymianę tapicerki siedzisk i oparć foteli pasażerskich na nową oraz przegląd i ewentualną naprawę okien i zamków.

W podwoziu naprawiane będą sprzęgi, zgarniacz, a także układ piaskowania. Zaplanowano także przegląd i naprawę powłoki antykorozyjnej podwozia tramwaju. Z kolei w nadwoziu naprawione zostanie poszycie zewnętrzne, w tym wymienione zostaną uszkodzone blachy i laminaty, naprawione lub wymienione na nowe zostaną osłony sprzęgów wraz z mechanizmami. W ramach modernizacji wymienione zostaną także lusterka i oświetlenie zewnętrzne.

Termin składania ofert upływa 11 czerwca br. Prace powinny zostać wykonane do końca bieżącego roku.

Koszt wykonania prac w obu typach pojazdów będzie znany po zakończeniu postępowania przetargowego. Co jednak warto podkreślić, przeprowadzenie inwestycji modernizacyjnych jest o wiele tańsze niż zakup nowego pojazdu. O ile dokładnie, będzie wiadomo za kilka tygodni.

 

Kamila Grzenkowskawww.gdansk.plkamila.grzenkowska@gdansk.pl
Kamila Grzenkowska - najnowsze
Kamila Grzenkowskawww.gdansk.plkamila.grzenkowska@gdansk.pl
Kamila Grzenkowska - najnowsze