PORTAL MIASTA GDAŃSKA
PL | EN | DE

Gdańsk żegna Andrzeja Wajdę. WPISZ się do księgi kondolencyjnej. Pogrzeb reżysera 19 października

Gdańsk żegna Andrzeja Wajdę. WPISZ się do księgi kondolencyjnej. Pogrzeb reżysera 19 października
Andrzej Wajda - jeden z najwybitniejszych twórców w historii polskiego i światowego kina, wielki przyjaciel Gdańska i Gdańszczan, Honorowy Obywatel naszego miasta. W Nowym Ratuszu wyłożona została księga kondolencyjna. Jako pierwsi wpisali się do niej Agnieszka Owczarczak i Piotr Kowalczuk. Pogrzeb wybitnego twórcy odbędzie się w Krakowie.

Jerzy Pinkas/www.gdansk/pl

Andrzej Wajda zmarł w niedzielę, 9 października. Reżyser zostanie pochowany w Krakowie na Cmentarzu Salwatorskim w środę, 19 października. Msza pogrzebowa odbędzie się w Bazylice Świętej Trójcy Ojców Dominikanów. Uroczystość na cmentarzu ma mieć charakter rodzinny i prywatny. Dzień przed pogrzebem w Warszawie w Kościele Świętego Jacka odprawiona zostanie msza żałobna w intencji Andrzeja Wajdy. 


W Gdańsku na znak żałoby w poniedziałek, 10 października, do połowy masztu opuszczone zostały flagi na budynku Rady Miasta Gdańska i Urzędu Miejskiego w Gdańsku. W Nowym Ratuszu wyłożona została księga kondolencyjna dla mieszkańców. Można wpisywać się do niej w godz. 8:00-17:00. 


Jako pierwsi wpisali się do niej Agnieszka Owczarczak, wiceprzewodnicząca Rady Miasta Gdańska oraz Piotr Kowalczuk, zastępca prezydenta Gdańska ds. polityki społecznej. 


Agnieszka Owczarczak
Agnieszka Owczarczak
Jerzy Pinkas/www.gdansk/pl

Odszedł wielki Twórca światowego kina, Honorowy Obywatel Miasta Gdańska, Wspaniały człowiek. Mistrzu, będzie nam brakowało Twoich kolejnych filmów, Twojego spojrzenia na Polskę - napisała Agnieszka Owczarczak.


Piotr Kowalczuk
Piotr Kowalczuk
Jerzy Pinkas/www.gdansk/pl

Ogromna strata dla Kultury, Gdańska, Polski i świata (...) Rozbudziłeś nadzieje, dałeś solidne fundamenty. Dziękujemy za każdy kadr poświęcony Polsce. Gdańsk będzie pamiętał o swoim wybitnym Honorowym Obywatelu - napisał m.in. Piotr Kowalczuk.


Kliknij, aby powiększyć


Czytaj także:

Zmarł Andrzej Wajda: polski mistrz kina, honorowy obywatel Gdańska

Andrzej Wajda jest nieśmiertelny. Lech Wałęsa, Donald Tusk, Paweł Adamowicz, posłanki, radni żegnają Mistrza

Z archiwum gdansk.pl: Andrzej Wajda mówi o naszym mieście [WIDEO]oprac. WGwww.gdansk.plredakcja@gdansk.pl