Andrzej Wajda jest nieśmiertelny. Lech Wałęsa, Donald Tusk, Paweł Adamowicz, posłanki, radni żegnają Mistrza

Andrzej Wajda zmarł w niedzielę, 9 października, późnym wieczorem, w wieku 90 lat. Reakcje z Gdańska i całego Trójmiasta pojawiły się natychmiast na portalach społecznościowych. Trójmiasto żegna laureata Oscara. .

Andrzej Wajda jest nieśmiertelny. Lech Wałęsa, Donald Tusk, Paweł Adamowicz, posłanki, radni żegnają Mistrza
A
A
data publikacji: 10 października 2016 r.

Andrzej Wajda w Europejskim Centrum Solidarności w Gdańsku w dniu 12 marca 2016 podczas spotkania z młodzieżą
Andrzej Wajda w Europejskim Centrum Solidarności w Gdańsku w dniu 12 marca 2016 podczas spotkania z młodzieżą
Grzegorz Mehring/www.gdansk.pl

Andrzej Wajda był honorowym obywatelem Gdańska. Ten tytuł odebrał w marcu tego roku. 


Oto jak na Facebooku i Twitterze żegnają Mistrza gdańszczanki i gdańszczanie, ludzie z Pomorza.  

Lech Wałęsa (w wywiadzie): - Odszedł człowiek wielki, wielki patriota, wielki Polak, wielki reżyser. Trzeba się cieszyć, że ludzie wreszcie go docenili, wreszcie zauważyli jego wielkość. A ja mogę dopowiedzieć: niedługo się spotkamy, już jestem spakowany.

Paweł Adamowicz, prezydent Gdańska: Bardzo smutna wiadomość- zmarł wybitny człowiek, przyjaciel Gdańska, Honorowy Obywatel naszego miasta. Jego twórczość i to jakim bym człowiekiem na zawsze pozostaną w naszej pamięci! Skończyła się pewna epoka. 


Donald Tusk
, przewodniczący Rady Europejskiej: Wszyscy jesteśmy z Wajdy. Patrzyliśmy na Polskę i siebie samych przez Niego. I lepiej rozumieliśmy. Teraz będzie trudniej! (na Twitterze)


Małgorzata Chmiel
, posłanka PO: Smutny dzień. Odszedł wielki człowiek Andrzej Wajda - największy twórca polskiego kina. Twórca filmów, które mnie kształtowały. Dlatego wszystkich nas dotyka. Uczył nas patriotyzmu i mądrego spojrzenia na Polskę. Laureat wielu nagród filmowych, w tym Oskara, odznaczony Orderem Orła Białego. Otrzymał tez tytuł Honorowego Obywatela Gdańska. Ciesze się, ze miałam szczęście osobistego spotkania z tej okazji. Wielki smutek.


Agnieszka Pomaska
, posłanka PO: Zmarł Andrzej Wajda. Honorowy Obywatel Miasta Gdańska. W marcu 2016 odebrał tytuł Honorowego Obywatela Miasta Gdańska. Cześć jego pamięci.


Aleksandra Dulkiewicz
, szefowa klubu PO w Radzie Miasta: Dziękuję Mistrzu za wszystkie Twoje dzieła! Bez Ciebie polski film nie byłby taki... Do zobaczenia honorowy obywateli Gdańska.


Grzegorz Strzelczyk, były szef klubu PiS w Radzie Miasta Gdańska, obecnie radny PiS: Odszedł Wielki Reżyser, niezapomniane: "Ziemia Obiecana", "Człowiek z Marmuru", "Sprawa Dantona"w Gdańsku, "Zemsta", wreszcie"Katyń" R.I.P.


Janusz Lewandowski
, europoseł PO: Pan Andrzej Wajda jest nieśmiertelny. Żyje w swych arcydziełach. Twórca globalny, ale jakże polski.


Dorota Stalińska
, aktorka: Nie żyje Andrzej Wajda - Szok !... Przed chwilą odbierał w Gdyni nagrodę… Jakoś przyzwyczailiśmy się do tego, że jest... że mimo upływu lat On jest... i szykuje się do następnego filmu.. Niechaj odpoczywa w pokoju i chwale za to co zrobił. !!!


Profil FB miasta Gdynia
: Niespełna dwa tygodnie temu na Festiwalu Filmowym w Gdyni pokazano „Powidoki" Andrzeja Wajdy, samego reżysera oklaskiwano podczas gali finałowej. Wybitny polski reżyser, artysta i człowiek kultury, Honorowy Obywatel Gdyni Andrzej Wajda zmarł w niedzielę, 9 października.Dziś na znak żałoby po naszym Honorowym Obywatelu; flagi przystroimy kirem. Księgi pamiątkowe wystawimy w Urzędzie Miasta i Gdyńskim Centrum Filmowym, gdzie tak niedawno gościliśmy Mistrza.


Klub Żak: Dziękujemy. Za polską szkołę filmową, KANAŁ, POPIÓŁ I DIAMENT, LOTNĄ, NIEWINNYCH CZARODZIEJÓW, WSZYSTKO NA SPRZEDAŻ, BRZEZINĘ, WESELE, ZIEMIĘ OBIECANĄ, współtworzenie kina moralnego niepokoju, Zespół Filmowy "X", CZŁOWIEKA Z MARMURU, BEZ ZNIECZULENIA, PANNY Z WILKA, CZŁOWIEKA Z ŻELAZA, DANTONA, KRONIKĘ WYPADKÓW MIŁOSNYCH, PANA TADEUSZA, TATARAK… Za wszystko bardzo dziękujemy.


Czytaj także:

Zmarł Andrzej Wajda: polski mistrz kina, honorowy obywatel Gdańskaoprac. SŁ (0)
www.gdansk.pl
oprac. SŁ (0)
www.gdansk.pl