• Start
  • Wiadomości
  • Andrzej Wajda jest nieśmiertelny. Lech Wałęsa, Donald Tusk, Paweł Adamowicz, posłanki, radni żegnają Mistrza

Andrzej Wajda jest nieśmiertelny. Lech Wałęsa, Donald Tusk, Paweł Adamowicz, posłanki, radni żegnają Mistrza

Andrzej Wajda zmarł w niedzielę, 9 października, późnym wieczorem, w wieku 90 lat. Reakcje z Gdańska i całego Trójmiasta pojawiły się natychmiast na portalach społecznościowych. Trójmiasto żegna laureata Oscara. .
10.10.2016
Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl

Andrzej Wajda w Europejskim Centrum Solidarności w Gdańsku w dniu 12 marca 2016 podczas spotkania z młodzieżą

Andrzej Wajda był honorowym obywatelem Gdańska. Ten tytuł odebrał w marcu tego roku. 


Oto jak na Facebooku i Twitterze żegnają Mistrza gdańszczanki i gdańszczanie, ludzie z Pomorza.  

Lech Wałęsa (w wywiadzie): - Odszedł człowiek wielki, wielki patriota, wielki Polak, wielki reżyser. Trzeba się cieszyć, że ludzie wreszcie go docenili, wreszcie zauważyli jego wielkość. A ja mogę dopowiedzieć: niedługo się spotkamy, już jestem spakowany.

Paweł Adamowicz, prezydent Gdańska: Bardzo smutna wiadomość- zmarł wybitny człowiek, przyjaciel Gdańska, Honorowy Obywatel naszego miasta. Jego twórczość i to jakim bym człowiekiem na zawsze pozostaną w naszej pamięci! Skończyła się pewna epoka. 


Donald Tusk
, przewodniczący Rady Europejskiej: Wszyscy jesteśmy z Wajdy. Patrzyliśmy na Polskę i siebie samych przez Niego. I lepiej rozumieliśmy. Teraz będzie trudniej! (na Twitterze)


Małgorzata Chmiel
, posłanka PO: Smutny dzień. Odszedł wielki człowiek Andrzej Wajda - największy twórca polskiego kina. Twórca filmów, które mnie kształtowały. Dlatego wszystkich nas dotyka. Uczył nas patriotyzmu i mądrego spojrzenia na Polskę. Laureat wielu nagród filmowych, w tym Oskara, odznaczony Orderem Orła Białego. Otrzymał tez tytuł Honorowego Obywatela Gdańska. Ciesze się, ze miałam szczęście osobistego spotkania z tej okazji. Wielki smutek.


Agnieszka Pomaska
, posłanka PO: Zmarł Andrzej Wajda. Honorowy Obywatel Miasta Gdańska. W marcu 2016 odebrał tytuł Honorowego Obywatela Miasta Gdańska. Cześć jego pamięci.


Aleksandra Dulkiewicz
, szefowa klubu PO w Radzie Miasta: Dziękuję Mistrzu za wszystkie Twoje dzieła! Bez Ciebie polski film nie byłby taki... Do zobaczenia honorowy obywateli Gdańska.


Grzegorz Strzelczyk, były szef klubu PiS w Radzie Miasta Gdańska, obecnie radny PiS: Odszedł Wielki Reżyser, niezapomniane: "Ziemia Obiecana", "Człowiek z Marmuru", "Sprawa Dantona"w Gdańsku, "Zemsta", wreszcie"Katyń" R.I.P.


Janusz Lewandowski
, europoseł PO: Pan Andrzej Wajda jest nieśmiertelny. Żyje w swych arcydziełach. Twórca globalny, ale jakże polski.


Dorota Stalińska
, aktorka: Nie żyje Andrzej Wajda - Szok !... Przed chwilą odbierał w Gdyni nagrodę… Jakoś przyzwyczailiśmy się do tego, że jest... że mimo upływu lat On jest... i szykuje się do następnego filmu.. Niechaj odpoczywa w pokoju i chwale za to co zrobił. !!!


Profil FB miasta Gdynia
: Niespełna dwa tygodnie temu na Festiwalu Filmowym w Gdyni pokazano „Powidoki" Andrzeja Wajdy, samego reżysera oklaskiwano podczas gali finałowej. Wybitny polski reżyser, artysta i człowiek kultury, Honorowy Obywatel Gdyni Andrzej Wajda zmarł w niedzielę, 9 października.Dziś na znak żałoby po naszym Honorowym Obywatelu; flagi przystroimy kirem. Księgi pamiątkowe wystawimy w Urzędzie Miasta i Gdyńskim Centrum Filmowym, gdzie tak niedawno gościliśmy Mistrza.


Klub Żak: Dziękujemy. Za polską szkołę filmową, KANAŁ, POPIÓŁ I DIAMENT, LOTNĄ, NIEWINNYCH CZARODZIEJÓW, WSZYSTKO NA SPRZEDAŻ, BRZEZINĘ, WESELE, ZIEMIĘ OBIECANĄ, współtworzenie kina moralnego niepokoju, Zespół Filmowy "X", CZŁOWIEKA Z MARMURU, BEZ ZNIECZULENIA, PANNY Z WILKA, CZŁOWIEKA Z ŻELAZA, DANTONA, KRONIKĘ WYPADKÓW MIŁOSNYCH, PANA TADEUSZA, TATARAK… Za wszystko bardzo dziękujemy.


Czytaj także:

Zmarł Andrzej Wajda: polski mistrz kina, honorowy obywatel Gdańska