• Start
  • Wiadomości
  • Gdańsk wspiera kobiety. W naszym mieście pojawi się więcej “różowych skrzyneczek”

Gdańsk wspiera kobiety. W naszym mieście pojawi się więcej “różowych skrzyneczek”

W Polsce zawisło już pół tysiąca różowych skrzyneczek, dzięki którym kobiety i dziewczęta mają dostęp do darmowych artykułów higieny menstruacyjnej. W Gdańsku mamy aktualnie trzy takie skrzynki, ale będzie ich więcej. Różowe skrzynki zostaną zamontowane m.in. w Zespołach Obsługi Mieszkańców, Gdańskim Centrum Świadczeń i w szkołach ponadpodstawowych.
15.03.2021
Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl
Różowa skrzynka ma zapewnić dostęp do darmowych podpasek i tamponów. W Polsce zainstalowano już 500 takich skrzynek. W Gdańsku znajdziemy je w trzech lokalizacjach: w Nowym Ratuszu przy ul. Wały Jagiellońskie 1, w Centrum Pomocy Dzieciom przy ul. Jana Uphagena 18 i w siedzibie Stowarzyszenia Waga przy ul. Biskupiej 4
Różowa skrzynka ma zapewnić dostęp do darmowych podpasek i tamponów. W Polsce zainstalowano już 500 takich skrzynek. W Gdańsku znajdziemy je w trzech lokalizacjach: w Nowym Ratuszu przy ul. Wały Jagiellońskie 1, w Centrum Pomocy Dzieciom przy ul. Jana Uphagena 18 i w siedzibie Stowarzyszenia Waga przy ul. Biskupiej 4
FB/Różowa skrzyneczka

 

                        Różowa skrzyneczka zawisła w Nowym Ratuszu. To inicjatywa przewodniczącej Rady Miasta

 

Inicjatywa o nazwie “Różowa skrzyneczka” powstała w Polsce pod koniec 2019 roku. Ma ona zwrócić uwagę społeczeństwa na problemy związane z dostępnością środków higieny menstruacyjnej. Z raportu, który przygotowany został przez Kulczyk Foundation i Founders Pledge (międzynarodowa inicjatywa dobroczynna, skupiająca filantropów) wynika, że spośród 1,9 mld osób menstruujących na świecie, ok. 500 mln nie może w pełni dbać o higienę podczas okresu. Problem ten dotyka także Polski. Co piątej Polce zdarza się nie mieć pieniędzy na zakup odpowiednich środków higienicznych, 21 proc. dziewczynek opuszcza zajęcia lekcyjne z powodu braku podpaski, a 10 proc. młodych kobiet nie wychodzi z domu podczas miesiączki. 

O tym, że akcja “Różowa skrzyneczka” nabiera tempa, świadczą liczby. Pod koniec lutego br. informowaliśmy naszych Czytelników o tym, że w budynku Nowego Ratusza zawisła jedna z trzystu, dostępnych na terenie kraju, skrzynka z ogólnodostępnymi środkami higieny menstruacyjnej. Dzisiaj takich skrzynek jest już 500. Z inicjatywą montażu skrzynki w siedzibie Rady Miasta wyszła przewodnicząca Agnieszka Owczarczak, która z prywatnych środków sfinansowała ten zakup. Radna zapowiedziała wtedy, że złożyła interpelację do prezydent Gdańska w celu zwiększenia liczby skrzynek w mieście. 

- Bardzo się cieszę, że pani prezydent postanowiła przychylić się do prośby zawartej w mojej interpelacji - powiedziała Agnieszka Owczarczak, przewodnicząca Rady Miasta Gdańska. - Na początek skrzyneczki będą montowane w miejscach, w których znajduje się Urząd Miejski w Gdańsku, czyli będą to Zespoły Obsługi Mieszkańców i inne budynki do których przychodzą mieszkańcy w celu załatwienia urzędowych spraw. Akcją objęte zostaną również: siedziba Gdańskiego Centrum Świadczeń przy ul. Powstańców Warszawskich 25 i pilotażowo Centrum Pracy Socjalnej, które mieści się przy ul. Reduta Wyskok 6. Wydział Rozwoju Społecznego będzie analizował możliwość montażu takich skrzyneczek w gdańskich szkołach średnich, choć w tym przypadku myślę, że mowa o nieco dalszej, prawdopodobnie powakacyjnej perspektywie. 

 

 

Jak otrzymać różową skrzyneczkę?

Koszt skrzynki to 65 zł brutto, są dwie drogi jej otrzymania. Szkoła czy placówka może sfinansować skrzynkę samodzielnie lub skontaktować się z "Grupą Różowa skrzyneczka" i poprosić o sfinansowanie zakupu. 

W sieci znajdziemy mapę z dokładnymi lokalizacjami różowych skrzynek. 

Chcesz pomóc? Wpłać datek na internetową zbiórkę

W internecie dostępna jest zbiórka z której środki przeznaczone zostaną na zakup nowych skrzyneczek, podpasek i tamponów, które trafią bezpośrednio do osób potrzebujących. Wyznaczony cel to zebranie 10 tys. zł.

 

CZYTAJSprzęt ratujący życie. Miasto kupiło defibrylator, ratownicy - wolontariusze już go używają

 

TV

Warzywa od rolników przy pętli Łostowice - Świętokrzyska