• Start
  • Wiadomości
  • Gdańsk w barwach i dźwiękach Europy - w sobotę obchodzimy Dzień Unii Europejskiej

Gdańsk w barwach i dźwiękach Europy - w sobotę obchodzimy Dzień Unii Europejskiej

Z wieży Ratusza Głównego Miasta popłynie „Oda do radości”, a Gdańsk rozbłyśnie na niebiesko. W sobotę, 9 maja, obchodzimy Dzień Unii Europejskiej. W tym roku z powodu pandemii koronawirusa zmieniono formułę obchodów, ale nadal jest to nasze wspólne święto radości.
07.05.2020
Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl
Flagi Unii Europejskiej wciągnięte na maszt na Górze Gradowej
Flagi Unii Europejskiej wciągnięte na maszt na Górze Gradowej
Grzegorz Mehring/www.gdansk.pl

 

Dzień Unii Europejskiej co roku obchodzony jest uroczyście w naszym mieście. Targ Węglowy zamienia się w europejskie miasteczko, a mieszkanki i mieszkańcy Gdańska mogą poczuć się, jakby zwiedzali kraje członkowskie. W tym roku taka forma świętowania nie jest możliwa, ale mimo panującej sytuacji, Gdańsk również będzie przypominać o tym, że jesteśmy częścią europejskiej wspólnoty.

Będzie skromniej, ale nie mniej uroczyście. W przestrzeni miasta zawisną unijne flagi, w południe wysłuchamy koncertu carillonowego, a wieczorem wybrane miejsca rozbłysną na niebiesko.

 

Śpiewaliśmy "Mazurka Dąbrowskiego" i "Odę do radości" w 15. rocznicę wejścia Polski do Unii Europejskiej. WIDEO i FOTO

 

Oda do radości

„Oda do radości” popłynie z wieży Ratusza Głównego Miasta o godzinie 12.05. Utwór będzie transmitowany na portalu gdansk.pl i profilu Miasta Gdańsk, a cały koncert z tego dnia na żywo dostępny na facebookowym profilu „Carillony Gdańskie – Muzeum Gdańska".

Utwory wykonywane na carillonie z wieży Ratusza to blisko 460-letnia tradycja Gdańska. Dźwięki dzwonów o wadze od kilku kilogramów do kilku ton od wieków towarzyszyły najważniejszym wydarzeniom miejskim. Tradycję podtrzymano po zakończeniu II wojny światowej.

Koncerty carillionowe w Gdańsku towarzyszą wszystkim ważnym uroczystościom. Nie inaczej będzie z okazji Dnia Unii Europejskiej.  Monika Kaźmierczak zagra w towarzystwie trębacza Emila Miszka, laureata konkursu Fryderyki w kategorii Jazzowy Debiut Roku, z gdańskiego zespołu muzyki dawnej Tubicinatores Gedanenses. Muzycy wykonają wspólnie „Odę do radości” Ludwiga van Beethovena. 

 

Monika Kaźmierczak, Emil Miszk
Monika Kaźmierczak, Emil Miszk
Dominik Paszliński/www.gdansk.pl

Po wykonaniu „Ody…” muzycy zagrają koncert z utworami kompozytorów z Unii Europejskiej. Gratką dla miłośników muzyki będzie współczesne opracowanie historycznego gdańskiego chorału „Nun lob”, które po raz pierwszy zostanie zagrane na carillon i trąbkę. Carillonistka miejska zagra także utwór znanego litewskiego kompozytora Giedriusa Kuprevičiusa, czyli „Preludium in memoriam M.K. Čiurlionis”. Tę część występu będzie można usłyszeć na profilu facebookowym „Carillony Gdańskie – Muzeum Gdańska.

 

16 lat Polski w Unii Europejskiej. Warto o tym pamiętać i pomyśleć z wdzięcznością

 

`Oda do radości` w Gdańsku, maj 2019 r., 15- lecie wstąpienia Polski do Unii Europejskiej świętowane u stóp Dworu Artusa
`Oda do radości` w Gdańsku, maj 2019 r., 15- lecie wstąpienia Polski do Unii Europejskiej świętowane u stóp Dworu Artusa
Grzegorz Mehring/www.gdansk.pl

 

Mozartowska msza z Archikatedry Oliwskiej

To nie jedyna muzyczna atrakcja z okazji Dnia Europy. W sobotę już o godziny 10.00 na stronie Polskiego Chóru Kameralnego będzie dostępna uroczysta msza Wolfganga Amadeusza Mozarta "Missa Solemnis C-dur" KV 337 oryginalnie wykonana podczas X Międzynarodowego Festiwalu Mozartowskiego Mozartiana 22 sierpnia 2015 roku w Archikatedrze Oliwskiej.

Orkiestrą z udziałem brytyjskich i polskich solistów: Carolyn Sampson (sopran), Andrew Kennediego (tenor), Ewy Marciniec (alt), Roberta Gierlacha (bas), Polskiego Chóru Kameralnego oraz muzyków niemieckiej orkiestry instrumentów dawnych Akademie für Alte Musik Berlin dyrygował Jan Łukaszewski.

 

Podświetlony dźwig w Stoczni Gdańskiej, tutaj 11 listopada, 9 maja utonie w niebieskościach
Podświetlony dźwig w Stoczni Gdańskiej, tutaj 11 listopada, 9 maja utonie w niebieskościach
Grzegorz Mehring/www.gdansk.pl

 

Zrobi się jasno i niebiesko!

Na gdańszczanki i gdańszczan czekają też widowiskowe iluminacje. 9 maja, dla upamiętnienia tak ważnej daty, na fasadzie budynku Rady Miasta Gdańska zostanie wyświetlona iluminacja flagi Unii Europejskiej, taka sama  pojawi się również na pomniku Jana Heweliusza. Oba rozświetlenia będą miały miejsce w godzinach 21:00 – 01:00, w nocy z 9 na 10 maja.

Na niebiesko rozbłyśnie również Młode Miasto. Częścią obchodów będzie także dedykowana im iluminacja dźwigu stoczniowego przy ul. Narzędziowców. Ten ważny dla gdańszczanek i gdańszczan symbol podświetlony jest na stałe, ale w czasie ważnych wydarzeń przyjmuje barwy nawiązujące do danej okazji. Niebieski tego wieczoru będzie także napis "GDAŃSK" na Ołowiance.

 

9_maja_ue

 

Skąd to święto?

Dzień Europy, czyli święto państw europejskich, obchodzone jest 5 lub 9 maja. W krajach należących do Rady Europy, ale nie będących członkami Unii Europejskiej, świętuje się raczej 5 maja - to data upamiętniająca ustanowienie Rady Europy, które miało miejsce w 1949 roku.

Natomiast w Polsce, tak jak w innych krajach należących do Unii, Dzień Europy, nazywany też Dniem Unii Europejskiej, obchodzi się 9 maja. To rocznica ustanowienia deklaracji utworzenia Europejskiej Wspólnoty Węgla i Stali (9 maja 1950), znanego też jako Plan Schumana. Polska jest członkiem UE od 1 maja 2004 roku.

 

oprac. IB

TV

Budowa basenu we Wrzeszczu jeszcze w tym roku