PORTAL MIASTA GDAŃSKA
PL | EN | DE

Gdańsk Maraton. Zwycięzcą trzeciej edycji biegu został Rafał Czarnecki

Gdańsk Maraton. Zwycięzcą trzeciej edycji biegu został Rafał Czarnecki
Było tłumnie, było gwarno, było radośnie. 3. Gdańsk Maraton wystartował w niedzielę, 9 kwietnia, o godz. 9.00 spod AmberExpo. Na mecie, prawie w tym samym miejscu - prawie, bo w budynku Międzynarodowych Targów Gdańskich - jako pierwszy pojawił się Rafał Czarnecki. - Od dzisiaj kocham Gdańsk - cieszył się zwycięzca.

Rafał Czarnecki udekorowany
Rafał Czarnecki udekorowany
fot. Dorota Miroszniczenko

Rafał Czarnecki na mecie
Rafał Czarnecki na mecie
fot. www.gdansk.pl

Zwycięzca na 41 kilometrze
Zwycięzca na 41 kilometrze
fot. www.gdansk.pl

Rafał Czarnecki na trasie Gdańsk Maratonu, w okolicach 36 kilometra
Rafał Czarnecki na trasie Gdańsk Maratonu, w okolicach 36 kilometra
fot. www.gdansk.pl

Rafał Czarnecki na 25 km miał minutę przewagi nad rywalami. Systematycznie ją powiększał i jako pierwszy wpadł na linię mety w AmberExpo.

- Ciągnałem cały czas swoim tempem - cieszył się zwycięzca. - Pobiegłem życiówkę, porawiłem swój najlepszy wynik o ponad trzy minuty. Od dzisiaj kocham Gdańsk!

Drugi na metę wbiegł Tomasz Walerowicz. Cieszył się, ale zaznaczył, że nie zdązył się rozpędzić: - Jestem specjalistą od supermaratonów (100 km - red.) - uśmiechał się.

Trzeci był Piotr Pobłocki, były mistrz Polski w maratonie, który od kilku lat jest już na sportowej emeryturze. 

- Biegłem dla siebie, dla zdrowia. Przepraszam młodszych kolegów, którzy byli za mną - żartował na mecie zdyszany Pobłocki, który ma w nogach ponad 60 maratonów. 

Najszybsza wśród kobiet była Katarzyna Pobłocka. 

- Zdecydowałam się na ten start dopiero trzy tygodnie temu. Na 35. kilometrze czułam się źle, ale powiedziałam sobie: Kaśka, dasz radę - mówiła tuż za metą Katarzyna Pobłocka, córka Piotra Pobłockiego. - Geny mam po tacie, zawsze mówiłam, że będę biegać maratony. To był mój debiut. Jestem szczęśliwa. Teraz muszę pomyśleć o następnym maratonie. 

Adam Korol, mistrz olimpijski i wielokrotny mistrz świata w wioślarstwie, na przebiegnięcie 42 km i 195 metrów potrzebował niewiele ponad 3 godziny i 12 minut.

- Pobiegłbym szybciej, ale trener mi nie pozwolił - były minister sportu wskazywał na stojącego kilka metrów dalej Radosława Dudycza.


Łącznie w 3. Gdańsk Maraton wystartowało blisko 3400 osób co stanowi rekord frekwencji. Zwycięzca i pierwsza kobieta na mecie znacznie poprawili czasy z poprzednich edycji imprezy. Ponadto wszyscy mężczyźni z podium ustanowili swoje "życiówki".

Jak rywalizacja przebiegała?

Już na pierwszych kilometrach od startu czwórka zawodników: Marcin Rakoczy, Rosjanin Aleksandr Radnikov, Rafał Czarnecki oraz ultramaratończyk Tomasz Walerowicz wyszła na prowadzenie. Na 10 kilometrze już poza obszarem Głównego Miasta, Walerowicz tracił do prowadzącej trójki 8 sekund. Ich tempo wskazywało, że rekord trasy z poprzedniego roku zostanie pobity ze sporym nakładem. W czołowej dziesiątce biegli również, Bartosz Mazerski, zawodnik z Japonii Chaen Munetake oraz Piotr Pobłocki. Wśród kobiet z bezpieczną przewagą prowadziła Katarzyna Pobłocka. Za nią podążała dwukrotna zwyciężczyni tej imprezy, Ewa Huryń. Siostry Tuwalskie z Gdańska traciły do nich sporo, bo około trzech minut.

Przed 15. kilometrem rywalizacja zrobiła się bardzo ciekawa. Rakoczy stracił tempo i zaczął oglądać plecy pozostałych zawodników. Za to pokłady siły odnalazł Czarnecki i odskoczył na kilkadziesiąt metrów od rywali. Na półmetku jego przewaga wynosiła już 40 sekund, a na kolejnych kilometrach doskonale kontrolował tempo. Swoje tempo odnalazła również Ewa Huryń, która przewodziła stawce pań, ale później kolejne kilometry, aż do mety, należały do lepiej dysponowanych rywalek.

Wyjątkowa i przyjazna trasa biegu prowadziła przez najbardziej charakterystyczne i atrakcyjne lokalizacje na mapie Gdańska: Starówkę z ulicą Długą, Długi Targ z Fontanną Neptuna, przy Pomniku Poległych Stoczniowców, Europejskie Centrum Solidarności, Stadion Energa Gdańsk, czy Park Nadmorski im. R. Reagana. Dla gości z Polski i zagranicy była to niezwykła okazja do poznania Gdańska w czasie 4-5 godzin, jaki przeciętnie zajmowało pokonanie atestowanego dystansu 42,195 km. Meta została umiejscowiona w hali targowej AMBEREXPO.


ZWYCIĘZCY 3. GDAŃSK MARATON


WYNIKI

Mężczyźni:

  1. Rafał Czarnecki - 2.24,32 
  2. Tomasz Walerowicz - 2.25,33 
  3. Piotr Pobłocki - 2.34,42

Kobiety:

  1. Katarzyna Pobłocka - 2.51,42
  2. Justyna Śliwiak - 2.52,06
  3. Ewa Huryń - 2.57,20 

Szczegółowe wyniki 3. Gdańsk Maraton znajdziesz TUTAJ.

 
ZOBACZ TRANSMISJĘ Z 3. MARATON GDAŃSK



ZOBACZ ZDJĘCIA Z 3. GDAŃSK MARATON

oprac. WGwww.gdansk.plredakcja@gdansk.pl