• Start
  • Wiadomości
  • Fińska muzyka poważna, nieme kino i Wolność Formy. Ciekawe propozycje na weekend

Fińska muzyka poważna, nieme kino i Wolność Formy. Ciekawe propozycje na weekend

To dobry weekend dla tych, którzy wolą nieco bardziej nietypowe rozrywki, inne niż wyjścia do kina czy pójście na spektakl. Od piątku do niedzieli 20-22 października 2017 r. w Gdańsku odbędzie się szereg niecodziennych wydarzeń i atrakcji, takich jak nieme kino z muzyką na żywo czy koncert ku pamięci słynnego XX-wiecznego fińskiego kompozytora. Nie zabraknie także licznych propozycji dla dzieci!
20.10.2017
Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl

W ten weekend nie zabraknie atrakcji dla dzieci, które będą mogły wybierać spośród wydarzeń muzycznych, filmowych czy literackich

Jeszcze przez cały piątek i sobotę 21-22 października trwa największy festiwal literatury kryminalnej na Pomorzu - Afera Kryminalna 2017. Festiwal powstał w 2011 roku z inicjatywy Wojewódzkiej i Miejskiej Biblioteki Publicznej w Gdańsku oraz gdańskiego wydawnictwa Oficynka, i od początku swojego istnienia festiwal gościł najznamienitszych twórców kryminału, thrillera i sensacji. Wśród nich są i mistrzowie, i uczniowie, autorzy z wieloletnim dobytkiem literackim i debiutanci, profesjonaliści przekazujący wiedzę wartą wykorzystania w tym gatunku i pasjonaci intelektualnej gry.

Tegoroczna edycja Afery Kryminalnej odbywa się aż w 7. bibliotekach - w Gdańsku, Gdyni, Gościcinie, Łęczycach, Rumi, Sopocie i Wejherowie. W programie znalazły się spotkania autorskie, prelekcje, warsztaty, gry kryminalne i pokazy filmowe. Wśród zaproszonych przez organizatorów gości są zagraniczne gwiazdy: Stefan Ahnhem i Johan Theorin, oraz najsłynniejsi polscy autorzy kryminałów, m.in. Marek Krajewski, Jakub Żulczyk i Mariusz Czubaj.

Na wszystkie wydarzenia wstęp wolny.

Czytaj więcej: Mariusz Czubaj: - Przyznawanie się do czytania kryminałów kiedyś wywoływało zgorszenie. Dzisiaj jest odwrotnie.

Dwa dni trwa także Festiwal Form Komunikacji Wizualnej, czyli Interference Festival, popularyzujący sztuki wizualne w otoczeniu muzyki elektronicznej. Wydarzenie odbywa się już po raz czwarty, tym razem w trzech lokalizacjach w Gdańsku: w Teatrze Szekspirowskim, Galerii Pionovej oraz na Akademii Sztuk Pięknych. We wszystkich tych miejscach będzie można doświadczyć muzyczno-wizualnych wrażeń pod hasłem „Wolność Formy”.

Więcej informacji: 4. Interference Festival 2017.

W sobotę 12 października Polski Chór Kameralny pod dyrekcją Jana Łukaszewskiego zaprezentuje wybrane motety wybitnego gdańskiego kompozytora późnorenesansowego podczas koncertu „Cantate Domino: motety Andrzeja Hakenbergera”.

Hakenberger to postać ciekawa i nieco tajemnicza. Mamy niestety bardzo skąpe informacje na temat jego życia i działalności, wiadomo jednak, że urodził się w 1574 roku na Pomorzu. Był znakomitym kompozytorem, który zdobył uznanie w Krakowie jako muzyk królewskiej kapeli Zygmunta III Wazy. Od 1608 roku do końca swego życia był kapelmistrzem w tętniącym europejskim życiem i przyjaznym muzykom Gdańsku.

Skomponował kilkadziesiąt motetów, głównie w tak zwanej technice polichóralnej, czyli przeznaczonej do wykonywania przez kilka chórów śpiewających jednocześnie. Kilkanaście z nich zabrzmi podczas koncertu w Gdańsku.

Wydarzenie odbędzie się w bazylice św. Mikołaja (Gdańsk, ul. Świętojańska 72), gdzie 390 lat temu muzyk został pochowany. Początek o godz. 19.30. Bilety: normalny 30 zł, ulgowy 20 zł.

Szczegółowy program: Cantate Domino.

Podróż na Księżyc - francuski niemy film science fiction - to jedno z najsłynniejszych dzieł Georges’a Mélièsa

Nieme Kino Na Dywanie dla dzieci i ich rodziców - na taką nietypową projekcję filmową wzbogaconą o muzykę na żywo zaprasza Fundacja Generacja, w niedzielę 22 października.

Zobaczymy trzy filmy Georges'a Mélièsa - francuskiego iluzjonisty, reżysera i producenta filmowego, pioniera kina i karykaturzystę. Nazywany „magiem kina” i „czarodziejem ekranu”, wynalazł liczne triki filmowe, wykorzystywane w kinie przez wiele następnych lat. Jest autorem w sumie ponad 500 filmów.

W Gdańsku zobaczymy powstałe na początku XX wieku „Podróż na księżyc”, „Rajd Paryż - Monte Carlo automobilem” i „Piekielny kociołek”. Muzycy z trójmiejskiego zespołu Popsysze zagrają własną interpretację muzyczną filmu, co będzie stanowiło wyjątkowy filmowy koncert. Wystąpią: Jarek Marciszewski (gitara, wokal), Sławek Draczyński (bas) oraz Kuba Świątek (perkusja, wokal).

Wydarzenie odbędzie się w siedzibie firmy Luminaris (Gdańsk, ul. Konrada Wallenroda 31), godz. 11. Skierowane jest dla dzieci w wieku 8-12 lat. Wstęp wolny, ale z uwagi na ograniczoną ilość miejsc obowiązują wcześniejsze zapisy pod adresem: generacjafundacja@gmail.com.

Z kolei do Sali Muzycznej Pałacu Opatów w Oliwie (Gdańsk, ul. Cystersów 18) dzieci zaprasza w niedzielę Barbara Żurowska-Sutt, która poprowadzi Bajnutkowy Koncert, zatytułowany „Muzyczna podróż”.

- Pożegnamy lato i dźwiękami pokolorujemy już jesień. Trąbki, aż dwie - w tym „kieszonkowa”, śpiew i kontrabas na pewno ogrzeją jesienne smutki - zapowiada.
Dlaczego trąbka? Bo, jak tłumaczą organizatorzy, od najdawniejszych czasów spełniała bardzo ważną rolę - witała gości i zapowiadała wielkie wydarzenia. Publiczność w Pałacu Opatów podąży jej śladami w muzyczną podróż nie tylko po Polsce i Europie, ale i do egzotycznej Brazylii, na Kubę czy do Rosji.

Wystąpi Robert Hennig (śpiew), który występował w Teatrach Muzycznych w Gdyni, Warszawie, w Operze Bałtyckiej w Gdańsku i brał udział w wielu filmach, a towarzyszyć mu będzie na fortepianie znakomita pianistka, pedagog Akademii Muzycznej w Gdańsku, Aleksandra Bieg-Piaseczna.

Ponadto w koncercie udział wezmą udział muzycy z zespołu Ramblers Swing Orchestra, sławnego w całej Europie: Siergiej Kriuczkow (trąbki, wokal), Juriy Miszczenko (kontrabas) oraz Marek Jurski (instrument klawiszowy).

Początek o godz. 12. Wstęp wolny.

A jakby niedzielnych propozycji dla dzieci komuś było mało, to proponujemy jeszcze wybrać się tego dnia do Nadbałtyckiego Centrum Kultury (Gdańsk, ul. Korzenna 33/35), które obchodzi właśnie jubileusz 25-lecia swojego istnienia. Tam, o godz. 11, odbędzie się kolejne wydarzenie z cyklu „Czytanie Pomorza” - tym razem poświęcone najmłodszym, i w dużej mierze przez nich przygotowane.

- Chcemy odwrócić zwyczajowe role i zapytać dzieci, jak zapatrują się na przedstawione im propozycje lekturowe. To właśnie młodzi czytelnicy staną się recenzentami książek dla dzieci, przygotowując prezentacje na temat wylosowanych tytułów - mówią organizatorzy.

Prezentacje książek dla dzieci wykonają uczniowie z Ogólnokształcącej Szkoły Muzycznej I i II stopnia im. Feliksa Nowowiejskiego w Gdańsku. Ponadto w programie stolikowa wymiana, czyli „przynieś książki i wymień się z innymi!” oraz czytanie performatywne książki-niespodzianki.

Wydarzenie przeznaczone jest dla dzieci z klas 5-6 wraz z rodzicami. Wstęp wolny.

Jean Sibelius uważany jest za twórcę narodowego stylu w muzyce fińskiej

Także w niedzielę, w Kościele Chrystusa Króla (Gdańsk, ul. Błog. Ks. Franciszka Rogaczewskiego 55) odbędzie się „Muzyka Europy w kościele gdańskiej Polonii”. Szósty koncert z cyklu zatytułowany jest „Sibelius in memoriam” i odbywa się w 60. rocznicę śmierci najbardziej rozpoznawalnego fińskiego kompozytora Jeana Sibeliusa.

- Postanowiliśmy uczcić jego pamięć, wykonując wspaniałą muzykę tego twórcy mówią organizatorzy. - Jego dzieła są nierozerwalnie związane z kulturą kraju, z którego pochodzi. Sibelius czerpał bowiem nie tylko z folkloru, ale także z wielkiego dziedzictwa niezwykłych legend i opowieści ludowych.

Część z owych legend zebrano w wielką fińską epopeję „Kalewala”, której wybrane fragmenty, w tłumaczeniu Janiny Porazińskiej, staną się literackim tłem koncertu. Będą towarzyszyć utworom Sibeliusa opracowanym na kwartet smyczkowy przez Łukasza Peruckiego: z Pięciu pieśni op.37: Var der en drön? (nr 4), z Sześciu pieśni op.50: Die stille Stadt (nr 5)*, Rosenlied (nr 6)*, Narciss JS140*, Luonnotar op.70, i Suita Kuolema: Valse Triste op.44 nr 1, ponadto kwartet smyczkowy wykona „Voces intimae” op.56: cz. II (Adagio) i III (Vivace).

Wystąpią: Katarzyna Syguła (sopran), Łukasz Perucki i Małgorzata Bury (skrzypce), Karol Sienkiewicz (altówka), Maria Sienkiewicz (wiolonczela) oraz Małgorzata Brajnej (recytacje).

Koncert rozpocznie się o godz. 19. Wstęp wolny.

Jeszcze tylko do niedzieli 22 października w Nadbałtyckim Centrum Kultury (Gdańsk, ul. Korzenna) można oglądać prace nagrodzone w konkursie Gdańsk Press Photo 2017. Wystawa pokonkursowa prezentuje bogate spojrzenie na miniony rok, dając jednocześnie przegląd osiągnięć wspaniałych fotografików. Wśród nich znajdują się twórcy uznani, ale także nowe talenty. Wystawa czynna jest codziennie w godz. 10-18. Wstęp wolny.

Więcej: Gdańsk Press Photo 2017: laureaci nagrodzeni. [FOTOGALERIA].

Natomiast Muzeum Narodowe w Gdańsku zaprasza do swojego oddziału w Zielonej Bramie - Gdańskiej Galerii Fotografii (ul. Długi Targ 24), gdzie jeszcze tylko przez 9 dni prezentuje wystawę twórczości Doroty Nieznalskiej, zatytułowaną „Kolekcja Institut für Deutsche Ostarbeit” („Kolekcja Instytutu Niemieckiej Pracy na Wschodzie”).

Dorota Nieznalska - urodzona w Gdańsku i związana z tym miastem artystka była na ustach całej Polski w 2001 roku za sprawą instalacji „Pasja”, za którą została oskarżona o obrazę uczuć religijnych. W Gdańsku, w Pałacu Opatów - oddziale Muzeum Narodowego w Gdańsku, kilka lat temu można było oglądać jej pracę „Królowa Polski”, która przyniosła jej główną nagrodę I Gdańskiego Biennale Sztuki.

Kanwą dla „Kolekcja Institut für Deutsche Ostarbeit” stała się działalność tytułowej niemieckiej placówki badawczej utworzonej przez faszystów w 1940 roku na Uniwersytecie Jagiellońskim w Krakowie. Jej prezesem był dr Hans Frank, Generalny Gubernator i minister rządu Hitlera. W skład IDO wchodziło kilka sekcji, jedną z nich, służącą „inwentaryzowaniu wizerunków” ludności, była Sektion Rassen-und Volkstumsforschung (niem. Sekcja Rasowa i Ludoznawcza). Jej zadaniem była dokumentacja antropologiczna, w tym pomiary i fotograficzne wizerunki postaci, dokumentowano także rodzaj zabudowań mieszkalnych ludności łemkowskiej, polskiej, romskiej, ukraińskiej i żydowskiej.

Nieznalska w swoich pracach poddaje refleksji różnorodne wykorzystanie narzędzi antropologii i etnografii oraz historii sztuki. Ukazuje uwikłanie nauki w totalitaryzm, a także dwuznaczny status neutralnych i niewinnych na pierwszy rzut oka krajoznawczych i etnograficznych fotografii. Wybrane portrety fotograficzne przeniosła na szkło, dzięki czemu powstał ponadczasowy zapis w ambrotypii, dawnej techniki fotografii.

Zapomniane i drażliwe fakty przywołane są tutaj bez kontrowersji, w odwołaniu do perspektywy rodziny Nieznalskiej, którą poddano przymusowemu wysiedleniu w ramach Akcji Wisła - pacyfikacyjnego i pełnego przemocy działania polskiego wojska, interpretowanego często jako czystka etniczna.

Wystawa czynna jest do 29 października 2017 r. Zwiedzać można codziennie od wtorku do niedzieli, w godz. 10-17. Bilety: normalny 2 zł, ulgowy 1 zł.

Zobacz też: Trwa All About Freedom Festival. Filmy, spotkania, koncerty i debaty - nie przegap

TV

Pracownicy magistratu oddali krew