PORTAL MIASTA GDAŃSKA
PL | EN | DE

12. Dzień Otwarty Notariatu w Gdańsku i w całej Polsce za nami. Pytania nie tylko o majątek

12. Dzień Otwarty Notariatu w Gdańsku i w całej Polsce za nami. Pytania nie tylko o majątek
W sobotę, 27 listopada notariusze z całej Polski udzielali bezpłatnych informacji. Wszystko w ramach dwunastej już edycji Dnia Otwartego Notariatu. Ze względu na pandemię porad udzielano w formule zdalnej, czyli telefonicznie oraz za pośrednictwem mediów społecznościowych.
Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl
Akcję darmowych porad w ostatnią sobotę listopada notariusze prowadzą już od 12 lat
Akcję darmowych porad w ostatnią sobotę listopada notariusze prowadzą już od 12 lat
źródło: porozmawiajznotariuszem.pl - zdj. ilustracyjne


„Porozmawiaj z notariuszem, jak zadbać o swój majątek. Bo warto zaufać profesjonaliście” - taki był temat tegorocznej edycji Dnia Otwartego Notariatu. Nie oznaczało to jednak, że wachlarz pytań i problemów był ograniczony. Notariusze nie odmawiali wsparcia również w innych ważnych ludzkich sprawach.

- To był bardzo pracowity dzień. Przez całą sobotę, do godziny szesnastej w siedzibie Izby Notarialnej w Gdańsku, która mieści się w Sopocie przy ul. Władysława Jagiełły dyżury telefoniczne pełniło aż trzydzieścioro notariuszy. Przyjechali z całego naszego okręgu. Zainteresowanie było bardzo duże. Jeszcze przed zakończeniem akcji dzwonili ludzie z prośbą o poradę. A pytania były bardzo różne od podziału majątku, darowizn, postępowania spadkowego przez zabezpieczenie czynności po poddanie się egzekucji. Wiele porad dotyczyło też podatków od czynności cywilno prawnych, które trzeba zapłacić fiskusowi. Pytano też o zachowek, zrzeczenie się dziedziczenia czy poświadczenie darowizn i wiele innych spraw - podsumowuje Aleksandra Robińska, która koordynuje Dzień Otwarty Notariatu w regionie gdańskim.

Pandemia nie przeszkodziła w tegorocznych konsultacjach. Już ubiegłoroczna formuła Dnia Otwartego Notariatu bardzo dobrze się sprawdziła, dlatego również w tym roku ponad 300 notariuszy z całej Polski czekało na pytania zadawane zarówno telefonicznie, jak i na czacie i w trakcie streamingu na facebookowym profilu Porozmawiaj z Notariuszem.

Organizatorzy akcji zachęcają też do wysłuchania bezpłatnych wykładów dla Uniwersytetów Trzeciego Wieku. Prowadzone są one od listopada do stycznia w różnych lokalizacjach. Warto zapoznać się z kalendarium.

Notariusze udzielali porad w Warszawie, Gdańsku i dziewięciu innych wojewódzkich miastach Polski. Po raz drugi w czasie Dnia Otwartego Notariatu towarzyszyli im eksperci z Biura Rzecznika Finansowego, którzy odpowiadali na pytania z zakresu finansów osobistych i ubezpieczeń. Nowością był natomiast dyżur ekspertów Wydziału Pozasądowego Rozwiązywania Sporów Rzecznika Finansowego, którzy przedstawiali zalety i możliwości polubownych rozstrzygnięć w sporach z instytucjami finansowymi.

W tym roku porad udzielano zdalnie - przez telefon lub za pośrednictwem internetu
W tym roku porad udzielano zdalnie - przez telefon lub za pośrednictwem internetu
źródło: Facebook/Porozmawiaj z notariuszem


- W tym roku w Dniu Otwartym Notariatu posadziliśmy tradycyjnie drzewko. Tym razem był to klon, który będzie rósł przy skrzyżowaniu ulicy Kazimierza Wielkiego i Książąt Pomorskich w Sopocie. Obok stanęła ławeczka z wierszem Jana Sztaudyngera - dodaje Aleksandra Robińska.

Akcja realizowana jest pro publico bono od 12 lat przez Krajową Radę Notarialną i rady izb notarialnych i ma na celu podnoszenie świadomości prawnej obywateli. Prezydent Aleksandra Dulkiewicz objęła patronatem honorowym 12. edycję Dnia Otwartego Notariatu.

Więcej informacji znajdziesz na stronie: porozmawiajznotariuszem.pl

oprac. MWwww.gdansk.plredakcja@gdansk.pl