PORTAL MIASTA GDAŃSKA
PL | EN | DE

Dodatek mieszkaniowy. Sprawdź, czy Ci się należy. Można zaoszczędzić nawet kilkaset złotych

Dodatek mieszkaniowy. Sprawdź, czy Ci się należy. Można zaoszczędzić nawet kilkaset złotych
O dodatek mieszkaniowy mogą ubiegać się osoby, które nie są w stanie pokryć wszystkich kosztów związanych z utrzymaniem lokalu. Mogą to być właściciele mieszkań i domów, ale też ich najemcy, a nawet osoby nieposiadające tytułu prawnego do lokalu. O dodatek mieszkaniowy można ubiegać się niezależnie od tego, czy mieszka się w mieszkaniu komunalnym, spółdzielczym, czy prywatnym.
Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl
Korytarz, po lewej stronie drzwi i plansza z napisem Gdańskie Centrum Świadczeń
Informacje o dodatku mieszkaniowym - warunkach jego przyznania - można uzyskać w Gdańskim Centrum Świadczeń.
Fot. Jerzy Pinkas/gdansk.pl

 

- Aby dodatek mieszkaniowy został przyznany trzeba spełnić trzy wymogi zawarte w ustawie - tłumaczy Renata Stokrocka z Gdańskiego Centrum Świadczeń. - To jest  posiadanie tytułu prawnego do zajmowanego lokalu, posiadanie odpowiedniej wysokości średniego miesięcznego dochodu na osobę w rodzinie w okresie trzech miesięcy poprzedzających datę złożenia wniosku i zajmowanie lokalu o określonej ustawą powierzchni.

 

 

Kryterium dochodowe uprawniające do dodatku od 1 lipca br. wynosi w gospodarstwie jednoosobowym - 2 066,99 zł, natomiast w gospodarstwie wieloosobowym - 1 550,24 zł na każdego członka gospodarstwa domowego.

 

Ważne!!!

Przekroczenie kryterium nie dyskwalifikuje z możliwości ubiegania się o dodatek - zostanie on pomniejszony o kwotę nadwyżki.

 

- Przyznanie dodatku mieszkaniowego zależy też od powierzchni mieszkania - dodaje Renata Stokrocka. - Dodatek mieszkaniowy przysługuje, jeżeli powierzchnia użytkowa zajmowanego lokalu, domu jednorodzinnego w przeliczeniu na liczbę członków gospodarstwa domowego nie przekracza 30 proc. powierzchni normatywnej. W zależności od ilości osób w gospodarstwie domowym powierzchnia normatywna wynosi np. przy jednej osobie - 35 mkw a maksymalna powierzchnia użytkowa to 45,50 mkw. Przy czterech osobach - powierzchnia normatywna wynosi 55 mkw a maksymalna powierzchnia użytkowa to 71,50 mkw.

 

Powiększenie normatywnej powierzchni lokalu

Normatywną powierzchnię powiększa się o 15 mkw, jeżeli w lokalu mieszkalnym zamieszkuje osoba niepełnosprawna poruszająca się na wózku lub osoba niepełnosprawna, jeżeli niepełnosprawność wymaga zamieszkiwania w oddzielnym pokoju. Normatywną powierzchnię powiększa się niezależnie od liczby osób w gospodarstwie domowym - ma to zastosowanie również w przypadku jednoosobowego gospodarstwa domowego.

 

 

Na jaki dodatek mieszkaniowy możnaz liczyć?

Ubiegając się o dodatek mieszkaniowy trzeba pamiętać, że nie zrefunduje on wszystkich wydatków. Może on pokryć co najwyżej 70 proc. wydatków przypadających na normatywną powierzchnię zajmowanego mieszkania.

 

Co powoduje wstrzymanie dodatku?

Jeżeli osoba, której przyznano dodatek, nie opłaca na bieżąco czynszu za lokal, to wypłata dodatku jest wstrzymywana do czasu pokrycia zaległości. Decyzja o przyznaniu dodatku wygasa, jeżeli zaległości nie zostaną pokryte w ciągu trzech miesięcy od dnia wydania decyzji wstrzymującej.

 

 

Na jakie wsparcie mogą liczyć mieszkańcy Gdańska mający problemy finansowe i bytowe?

Takie informacje znajdują się w publikacji „POCIESZEK – PORADNIK DŁUŻNIKA, ZADŁUŻENIA CZYNSZOWE” wydanej w ramach programu bezpieczeństwa ekonomicznego i wsparcia osób zadłużonych.

oprac. AKwww.gdansk.plredakcja@gdansk.pl