PORTAL MIASTA GDAŃSKA
PL | EN | DE

Wszystko o alimentach. Przeczytaj "Pocieszka" - nowy gdański poradnik online

Wszystko o alimentach. Przeczytaj "Pocieszka" - nowy gdański poradnik online
W Polsce ponad 320 tys. osób zobowiązanych do płacenia alimentów ma zaległości na kwotę ponad 12 mld zł, z szacunków wynika też, że ponad 1 mln dzieci nie otrzymuje należnych alimentów. Dług alimentacyjny wynosi średnio około 40 tys. zł. Czym są alimenty, kto i na kogo może je łożyć, jak napisać umowę alimentacyjną, a jak pozew o alimenty - to cześć informacji, które znajdują się w “Pocieszku - alimenty” - nowym gdańskim informatorze, dostępnym w wersji elektronicznej.
alimentydobre
Szacuje się, że ponad milion dzieci w Polsce nie otrzymuje należnych im alimentów 
Fot. Pixabay

 

 

"Pocieszek - alimenty" to już kolejny z serii gdańskich poradników - pomocników. Dotychczas pojawił się "Pocieszek - Poradnik Spadkowy", "Pocieszek - Długi Konsumpcyjne", "Pocieszek - Poradnik Szachisty", "Pocieszek - Poradnik Dłużnika". 

 

Masz długi? Jesteś po eksmisji? Chcesz wziąć pożyczkę w parabanku? Czytaj Pocieszka na gdansk.pl

 

W kolejnym wydaniu "Pocieszek" ma dostarczyć informacji na temat alimentów. Zainteresowani dowiedzą się z niego, czym są alimenty, kto i na kogo powinien je płacić, w jaki sposób można uregulować kwestię alimentów, jak napisać umowę alimentacyjną, pozew o alimenty. Poradnik zawiera też informacje, co zrobić, gdy zobowiązany do łożenia alimentów nie wywiązuje się z tego obowiązku, czy można obniżyć alimenty i jak złożyć pozew do sądu o uchylenie alimentów.

Na końcu broszury znajdują się informacje adresowe instytucji i podmiotów z terenu Miasta Gdańska udzielających pomocy w kwestiach alimentacyjnych oraz wzory pism, które mogą być wykorzystywane w tych sprawach.

 

Tu znajdziesz pełny tekst informatora:

Poradnik do pobrania Pocieszek-alimenty

 

- "Pocieszek" został stworzony i skonsultowany przez specjalistów gdańskich instytucji obszaru pomocy społecznej, prawa oraz ekspertów z organizacji pozarządowych - mówi Syliwa Ressel, rzecznik Miejskiego Ośrodka Pomocy Rodzinie w Gdańsku. - Na przykład z Wydziału Rozwoju Społecznego Urzędu Miejskiego w Gdańsku, Miejskiego Ośrodka Pomocy Rodzinie, Gdańskiego Centrum Świadczeń i Centrum Bezpieczeństwa Ekonomicznego i Wsparcia Osób Zadłużonych. Potrzebujące gdańszczanki i gdańszczanie znajdą w nim m.in. odpowiedzi na pytania o: obowiązek alimentacyjny rodziców wobec dzieci czy jak uzyskać świadczenie bez rozwodu. 

Dowiedzą się także, jakie mogą być konsekwencje uchylania się od płacenia alimentów. Jest też suplement dla osób, które mają rozmaite problemy ze świadczeniem w związku z epidemią koronawirusa. 

 

pocieszekprzycietyosatni
Pocieszek - alimenty to już kolejny z serii gdańskich poradników - pomocników. Dotychczas pojawił się Pocieszek - Poradnik Spadkowy, Pocieszek - Długi Konsumpcyjne, Pocieszek - Poradnik Szachisty, Pocieszek - Poradnik Dłużnika 
Mat. prasowe

 

 

Co ważne w "Pocieszku" znalazła się też informacja dla dłużników alimentacyjnych, którzy alimentów nie płacą lub płacą nieregularnie. 

“Zaleganie ze zobowiązaniami na rzecz najbliższych osób, niezależnie od przyczyn /losowych czy świadomego uchylania się/ jest zawsze źle oceniane i negatywnie spostrzegane. Zobowiązania alimentacyjne mają naturalny charakter /należą się/ i fakt, że jesteście w konflikcie z tzw. „byłą/byłym”, żoną/mężem, partnerką/partnerem, matką czy ojcem, nie ma nic do rzeczy - oni muszą z czegoś żyć” - czytamy w Suplemencie - w szczególności dla dłużników alimentacyjnych. 

 

Gdańskie Centrum Świadczeń przywraca osobistą obsługę mieszkańców. Zadzwoń i umów się na wizytę

 

Znajdują się w nim też informacje o skali problemu zaległości alimentacyjnych w Polsce. Aż ponad 320 tys. osób zobowiązanych do płacenia alimentów ma zaległości na kwotę ponad 12 mld zł, z szacunków wynika też, że ponad 1 mln dzieci w Polsce nie otrzymuje należnych alimentów. Dług alimentacyjny wynosi średnio około 40 tys. zł i istotnie wpływa na życie dłużnika. I co ważne - długi alimentacyjne praktycznie nie przedawniają się, nie można ich pozbyć się w wyniku tzw. upadłości konsumenckiej! oprac. AKwww.gdansk.plredakcja@gdansk.pl
oprac. AKwww.gdansk.plredakcja@gdansk.pl