PORTAL MIASTA GDAŃSKA
PL | EN | DE
.
Dzień Dziecka - w muzeum, teatrze, w lesie, na wyspie lub na wycieczce darmową koleją
Dzień Dziecka - w muzeum, teatrze, w lesie, na wyspie lub na wycieczce darmową koleją
Jak spędzić sobotę, 1 czerwca, w mieście? Atrakcji w Gdańsku nie brakuje. Podpowiadamy, kto jakie przygotował.
Gdańsk. Stadion Energa Gdańsk. Tak bawiły się dzieci rok temu podczas festynu Gdańsk Dzieciom
Gdańsk. Stadion Energa Gdańsk. Tak bawiły się dzieci rok temu podczas festynu "Gdańsk Dzieciom". W tym roku dziecięcy turniej piłkarski rozegrano w Dzień Matki 
Grzegorz Mehring / www.gdansk.pl

 

W muzeum

W sobotę, 1 czerwca 2019 r., od godz. 10.00 do 18.00 w Ratu­szu Głów­nego Mia­sta, Muzeum Gdań­ska przygotowało cztery bez­płatne zaję­cia warsz­ta­towe, prze­zna­czone dla dzieci w wieku 6–12 lat. Pod okiem edu­ka­to­rów oraz opie­ku­nów naj­młodsi dowie­dzą się o tajem­ni­cach i naro­dzi­nach pisma, a także wezmą udział w warsz­ta­tach z zakresu pod­staw sztuk pla­stycz­nych i… magii. Rodzice i dzieci mogą wybrać i uczest­ni­czyć w dowol­nym z pro­po­no­wa­nych zajęć.

- Dzień Dziecka obcho­dzony jest w róż­nych rejo­nach świata w róż­nych ter­mi­nach. Zaini­cjo­wany 1949 roku przez Świa­tową Fede­ra­cję Kobiet Demo­kra­tycz­nych 1 czerwca jako Mię­dzy­na­ro­dowy Dzień Dziecka miał być świę­tem ochrony dzieci przed wojną, krzywdą i gło­dem. W Pol­sce Mię­dzy­na­ro­dowy Dzień Dziecka obcho­dzony jest od 1950 r. Dziś to oka­zja do wspól­nego świę­to­wa­nia i zabawy, dla­tego ser­decz­nie zapra­szamy do naj­młod­szych wraz z rodzi­cami do uczest­ni­cze­nia w spe­cjal­nie przy­go­to­wa­nych warsz­ta­tach – mówi Monika Kry­ger z Muzeum Gdań­ska, kie­row­nik Działu Edu­ka­cji.

Zaję­cia warsz­ta­towe odbędą się w Sali Edu­ka­cyj­nej Ratu­sza Głów­nego Mia­sta Gdań­ska. Wej­ście do pomiesz­czeń admi­ni­stra­cyj­nych moż­liwe jest poprzez przej­ście bramne zlo­ka­li­zo­wane od ulicy Piw­nej 35/37. Każde z zajęć, prze­zna­czone dla grupy 26 osób (wraz z opie­ku­nami), potrwa 1,5 h. Nie obo­wią­zuje reje­stra­cja, decy­duje kolej­ność przy­by­cia.

Pro­gram:
10.00–11.30 – warsz­taty 1. Alfa­be­tyczny gali­ma­tias, czyli rzecz o naro­dzi­nach pisma
12.00–14.00 – warsz­taty 2. Prak­tyczne wykle­janki, czyli pod­stawy deku­pażu
14.30–16.00 – warsz­taty 3. Zabawy ze sztuką, czyli malar­skie abc
16.30–18.00 – warsz­taty 4. Raz, dwa, trzy, Baba Jaga patrzy, czyli magiczne sztuczki weso­łej wiedźmy.
18.00 zakoń­cze­nie
Dodat­kowo w godzi­nach 13:00–16:00 arty­styczne malo­wa­nie twa­rzy

Kiedy: 1 czerwca 2019 r. (sobota), godz. 10:00–18:00.
Gdzie: Ratusz Głów­nego Mia­sta, ul. Długa 46/47 (wej­ście od ul. Piw­nej 35/37)
Wstęp: bez­płatny, bez reje­stra­cji
Limit: 26 os. / zaję­cia.

 

Muzeum Gdańska w tym roku świętowało urodziny 45. urodziny
Muzeum Gdańska w tym roku świętowało urodziny 49. urodziny
fot. Grzegorz Mehring / www.gdansk.pl

 

W bibliotece

Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna w Gdańsku (Gdańsk, ul. Manifestu Połanieckiego 32-34) organizuje atrakcje dla dzieci już 31 maja 2019. Tego dnia o godz.16.30 odbędzie się bibliotece impreza zorganizowana z okazji Dnia Dziecka. W Bibliotece dla Dzieci najmłodsi czytelnicy spotkają właścicieli Zagrody Powroty oraz owce Tosię i Amy,które działają na emocje, dzięki czemu dzieci łatwiej przyswajają wiedzę. Uczestnicy wezmą czynny udział w pokazie oraz wykonywaniu niecodziennych zadań.
W programie "Po nitce do kłębka" nasi goście będą mieli okazję poznać obróbkę wełny od strzyżenia do przędzenia na kołowrotku.

Liczba uczestników ograniczona.
Obowiązują zapisy pod numerem telefonu: 58 301 48 11 (wew. 242).


W operze
Po raz kolejny, pierwszego dnia czerwca, Operą Bałtycką będą rządzić dzieci. Dla młodszych i trochę starszych widzów przygotowano warsztaty teatralne, grę terenową, pamiątkowe zdjęcie - każdy znajdzie coś dla siebie. Na warsztaty obowiązują zapisy, koszt udziału to 5 zł od osoby. Na wydarzenia w foyer wstęp jest wolny. Zajęcia dla najmłodszych Opera na start - bilet 25 zł od dziecka wraz z opiekunem.

Program:
sobota 1 czerwca, godzina 10:00- 14:00

WARSZTATY:
1. Rusza praca w teatrze - zapalamy światła na scenie. Warsztaty oświetlenia sceny dla dzieci od 8. roku życia.
czas trwania: 1h
rozpoczęcie: 10.00, 11.00
liczba miejsc w grupie: 15.

2. Spektakl czas zacząć - ustawiamy scenę. Rodzinne przygotowanie sceny do spektaklu połączone ze zwiedzaniem, bez ograniczeń wiekowych.
czas trwania: 1h
rozpoczęcie: godz. 11.00, 12.00, 13.00
liczba miejsc w grupie: 30 osób

3. Uratuj spektakl! – młodzieżowa gra terenowa po operze.
Gra dla dzieci od 8. roku życia.
czas trwania: 1 h
rozpoczęcie: godz. 11.00, 13.00
liczba miejsc w grupie: 20

Koszt udziału we wszystkich powyższych wydarzeniach wynosi 5 zł od osoby. Obowiązują zapisy pod adresem: zapisy@operabaltycka.pl.


OPERA NA START
Zajęcia dla dzieci w wieku 7 miesięcy – 3 lat z opiekunem.
czas trwania: 40 minut
rozpoczęcie: godz. 11.00, 12.30
liczba miejsc w grupie: 20
miejsce: duża sala baletowa
wejście do Opery od strony ul. Towarowej
bilet wstępu na zajęcia Opera na start: 25 zł


ŚWIĘTOWANIE NA FOYER – wstęp wolny
W godzinach 10.00-14.00 we foyer Opery czekają na młodszych i starszych różne teatralne aktywności:
• warsztaty tworzenia projektów kostiumów pod okiem młodego scenografa
• przygotowanie charakteryzacji teatralnej, czyli ozdoby twarzy i głowy w wykonaniu pań charakteryzatorek
• zdjęcie z wehikułem ze spektaklu familijnego „Pomposa i Pomposo” przenoszącym do różnych muzycznych krain
• stoisko z operowymi i baletowymi pocztówkami –odbicie pamiątkowej pieczątki

Strefa MAŁECONIECO:
Do dyspozycji naszych Gości będzie bufet w foyer. Miłośników przyrody zachęcamy do skosztowania lemoniady pod drzewem w samym środku Opery, czyli na patio.

Gdańsk Dzieciom - Wielki Festyn Rodzinny i Dzień Otwarty Urzędu Miejskiego 2018 r.
Nz. Radny Piotr Borawski
Gdańsk Dzieciom - Wielki Festyn Rodzinny i Dzień Otwarty Urzędu Miejskiego 2018 r. Nz. Radny Piotr Borawski
Grzegorz Mehring / www.gdansk.pl


W teatrze
Z okazji Dnia Dziecka zaproszenie wysyła też Teatr Wybrzeże i proponuje dzieciom (od szóstego roku życia) wyprawę na spektakl pt. “Zaczarowana królewna”.
Historię wszyscy znamy - zła wiedźma rzuca czar na królewnę, która ukłuje się wrzecionem i wraz z nią całe królestwo zapadnie w sen na sto lat. Czy w końcu zjawi się śmiałek zdolny oprzeć się czarom wiedźmy i pocałunkiem przerwie jej sen?
To błyskotliwe przedstawienie - reżyser Michał Derlatka znaną bajkę Artura Oppmana wkomponował w nowoczesną inscenizację, o scenografię i kostiumy zadbał Michał Dracz, a występują w nim znakomici aktorzy TW: Monika Chomicka-Szymaniak, Katarzyna Z. Michalska, Małgorzata Oracz, Jerzy Gorzko, Michał Jaros, Maciej Konopiński, Piotr Łukawski, Marcin Miodek i Jakub Nosiadek.

- Spektakl Michała Derlatki ma rozmach i finezję, pełen jest pomysłowych rozwiązań scenicznych, ale zachowuje też wymiar zabawy formą i grą aktorską.[...] Teatr Wybrzeże ma więc kolejną po ARABELI sprzed kilku lat doskonałą, dynamiczną bajkę, która porywa młodych widzów” - zachwycał się po premierze Łukasz Rudziński w Trójmiasto.pl.

Przedstawienie zostanie zaprezentowane w czwartek, 30 maja o godz. 11.00, w sobotę, 1 czerwca o godz. 16.00 oraz w niedzielę, 2 czerwca o godz. 10.00 na Scenie Kameralnej w Sopocie.
Czas: 1 godzina 45 minut (jedna przerwa)
Premiera odbyła się 9 lutego 2019 roku w Starej Aptece.
Bilety: brak

 

Próba medialna Pinokia w Miejskim Teatrze Miniatura
Próba medialna Pinokia w Miejskim Teatrze Miniatura
Dominik Paszliński/gdansk.pl

 

W teatrze po raz drugi

Na Dzień Dziecka Teatr Miniatura przygotowuje premierę znanej opowieści Carla Collodiego o chłopcu z drewna. „Pinokia” reżyseruje nagrodzony m.in. Paszportem „Polityki” Paweł Szkotak, a scenografię projektuje Damian Styrna znany z „Wiedźmina” czy „Lalki” Teatru Muzycznego w Gdyni.

Premiera „Pinokia” odbędzie się w sobotę, 1 czerwca, o godz. 17:00, na Dużej Scenie Teatru Miniatura (Gdańsk, al. Grunwaldzka 16). Kolejne pokazy: 2 czerwca, godz. 17.00; 4-7 czerwca, godz. 10.00, 8 czerwca, godz. 12.00.

Bilety: 24 zł normalny, 20 zł ulgowy, 30 zł na premierę. Spektakl przeznaczony dla widzów od 6. roku życia.

 

W galerii handlowej
W tym roku Dzień Dziecka w Gdańsku upłynie pod znakiem orientalnych opowieści oraz gier zespołowych. W salonie Empik-u w Galerii Bałtyckiej (al. Grunwaldzka 141), 1 czerwca o godz. 12, rodzice wraz z pociechami obejrzą przedstawienie w wykonaniu gdańskiego Teatru Qfer, którego scenariusz powstał na podstawie dwóch znanych opowieści z „Tysiąca i jednej nocy”. Orientalny klimat bajki podkreślą rewizyty i bogata scenografia oddające przepych Bliskiego Wschodu oraz muzyka pochodząca z terenów Azji Mniejszej. Niewątpliwym atutem przedstawienia będą też rzadko wykorzystywane w teatrze marionetki.
W Empiklandzie zaś młodzi fani zagadek (od 6 do 9 roku życia) będą mogli przetestować swoje umiejętności w czytaniu map podczas oryginalnej gry miejskiej, o godz. 13.30. Żywą planszą do gry staną się alejki księgarni. Na najlepszych czeka miły upominek.

 

Dzień Dziecka ustanowiło w 1954 r., Zgromadzenie Ogólne Organizacji Narodów Zjednoczonych (ONZ) dla upowszechniania ideałów i celów dotyczących praw dziecka zawartych w Karcie Narodów Zjednoczonych. Obchodzony jest w różne dni roku w różnych krajach członkowskich ONZ
Dzień Dziecka ustanowiło w 1954 r., Zgromadzenie Ogólne Organizacji Narodów Zjednoczonych (ONZ) dla upowszechniania ideałów i celów dotyczących praw dziecka zawartych w Karcie Narodów Zjednoczonych. Obchodzony jest w różne dni roku w różnych krajach członkowskich ONZ
fot. Grzegorz Mehring / www.gdansk.pl


W porcie

1 czerwca stadion Polonii Gdańsk (ul. Marynarki Polskiej 177) wypełni się atrakcjami, które specjalnie dla dzieci (małych i dużych) przygotował Port Gdańsk.

W czasie portowego Dnia Dziecka wolontariusze będą zbierać pieniądze na rzecz fundacji „Pan Władek”, która pomaga m.in. dzieciom znajdującym się w trudnej sytuacji, osobom bezdomnym i samotnym matkom.

- W sobotę, razem z mieszkańcami Gdańska i pracownikami Portu Gdańsk, będziemy świętować Dzień Dziecka w najlepszy możliwy sposób: będziemy się bawić z dziećmi, ale także im pomagać. Jako spółka skarbu państwa czujemy się w obowiązku podejmować działania, które wpływają na społeczność i pokazują gdańszczanom, że Port jest miejscem dla nich otwartym – tłumaczy Łukasz Greinke, prezes Zarządu Morskiego Portu Gdańsk.

Pierwszą częścią będą mecze piłkarskie, które najpierw rozegrają między sobą drużyny dziecięce. Zawodnikami są uczniowie szkół podstawowych w Gdańsku. Później na murawie pojawią się zawodnicy dorośli, m.in. reprezentacja Portu Gdańsk, przyjaciele Portu, fundacji i osoby związane ze stadionem, w tym zawodnicy Polonii.

- Organizujemy kolonie letnie i zimowe dla dzieci, zbieramy odzież i żywność dla potrzebujących, przygotowujemy wigilie dla bezdomnych. To zaledwie kilka z setek naszych inicjatyw. Jako społeczeństwo żyjemy dziś tak szybko, że zapominamy o innych ludziach. Zapominamy, że uśmiech dziecka, które pierwszy raz w życiu widzi morze czy góry, jest bezcenny. Dlatego warto być z nami 1 czerwca, wspólnie się bawić i pomagać – mówi Władysław Ornowski, założyciel fundacji „Pan Władek”.

Jedną z gwiazd portowego Dnia Dziecka będzie youtuber Żelek, współtwórca kanału TurboKozak. Kolejna to Kashira – międzynarodowa gwiazda samby, która jako pierwsza Europejka poprowadziła korowód w czasie karnawału w Rio de Janeiro. Będzie pokaz samby brazylijskiej, Capoeiry oraz batucady.

- Atrakcje, które będziemy proponować podczas tego wydarzenia, zostały przez nas zaplanowane w taki sposób, aby każdy znalazł coś dla siebie. Postaraliśmy się o ciekawy i bogaty program, w którym znajdą się dmuchańce, karuzela, euro-bungee, bramka celnościowa, siłomierz, popcorn i wata cukrowa, konkursy oraz zawody – wylicza Barbara Kaczmarek, specjalista ds. CSR w Porcie Gdańsk. Organizatorzy zapewniają także gorącą zupę oraz grillowane kiełbaski.

Wszystkie atrakcje dostępne będą od godz. 10:30 – wtedy też rozpoczną się rozgrywki piłkarskie. Dzień Dziecka z Portem Gdańsk zakończy się o godz. 17.30.

Udział w wydarzeniu jest bezpłatny.


Na plaży
1 czerwca od godz. 11 do 15, odbędzie się na Wyspie Sobieszewskiej (plaża, wejście 16) V Karnawał Latawców . To wydarzenie jest co roku wspaniałą zabawą dla całej rodziny. Tym razem też jury wybierze najlepszy latawiec, a tematem tegorocznej imprezy jest "kosmos". Jurorzy przypominają, że podczas oceny latawców biorących udział w konkursie będą zwracać uwagę nie tylko na pomysł i aspekty wizualne, lecz też na praktyczne walory - latawiec musi latać, a jury oceni jego trajektorię lotu.

 

Podczas ubiegłorocznego koncertu Gdańsk Dzieciom na Targu Węglowym
Podczas ubiegłorocznego koncertu Gdańsk Dzieciom na Targu Węglowym
fot. Grzegorz Mehring / www.gdansk.pl


W klubie
Uczestnicząc 1 czerwca w wydarzeniu w Klubie Plama (Zaspa, ul. Pilotów 11) nie tylko będziemy się świetnie bawić, ale też pomożemy Neli. Dziewięciogodzinny maraton występów improwizowanych odbędzie się bowiem w ramach ogólnopolskiej akcji charytatywnej Impro dla Neli. Dziewczynka - Kornelia Jóskowiak, córka dwojga improwizatorów z wrocławskiej grupy Improkracja, choruje na białaczkę limfoblastyczną. Impro to spektakle tworzone tu i teraz - bez scenariusza, bez wcześniej przygotowanego planu, oparte na sugestiach publiczności i fantazji występujących na scenie improwizatorów. Każdy spektakl jest wyjątkowy i nigdy się nie powtórzy.
Charytatywny Gdański Maraton Impro, który przeznaczony jest dla młodzieży od 16 roku życia, rozpocznie się w Klubie Plama od godz. 17. Zobaczymy występy: 10 Minut z Buta, RTS, Czterej, Czwarty Koło u Wozu, Nie Oczekuj, No i Fajnie - Teatr Impro, Pro Forma, Rafał Kaczmarski, Sklejka - Dostrzegalnia Improwizacyjna / Plywood Improv Theatre, SzaFoFe, Wojciech Tremiszewski, Wolne Elektrony, Zespół Niespokojnych Głów.

 

W parku
W altanie Parku Oruńskiego (ul. Nowiny 2) 2 czerwca, w samo południe, odbędą się dwugodzinne warsztaty muzyczne - dzieciaki poznają brzmienie przeróżnych instrumentów i potańczą do różnorakiej muzyki, a to wszystko pod postacią dobrej zabawy i przyjaznej inscenizacji. 2 czerwca czeka na Was warsztat - "Radio Art2You" - Lato to czas odpoczynku i zabawy. Tę w najlepszym stylu muzycznym zaprezentujemy w krainie znanych utworów pełnej interakcji. Instrumenty: syntezator, trąbka, wokal.

Zobacz odnowiony Park Oruński [ZDJĘCIA Z DRONA]

 

W lesie
Impreza plenerowa “Dzieci dzieciom” z okazji Dnia Dziecka odbędzie się w Teatrze Leśnym przy ul. Jaśkowa Dolina w godz. 11-18.
Podczas koncertu „To jest nasz świat” wystąpią młodzi wokaliści Windy GAK z towarzyszeniem zespołu Mariusza Wali, a o godz. 14.30 wysłuchamy koncertu carillonu mobilnego "Gdańsk". O godz. 17 zobaczymy spektakl Teatru Barnaby "Baśń o rycerzu bez konia" i weźmiemy udział w zabawach z Tajemniczym Lasem. Wstęp wolny.
2 czerwca też warto przyjść do Teatru Leśnego z całą rodziną, bo wtedy odbywać się tu będzie Święto Ulicy Jaśkowa Dolina, w godz. 14 – 17.30. W ramach imprezy odbędą się warsztaty czytelnicze dla dzieci, czytelnia dla dorosłych i dzieci, a na scenie koncert „To jest nasz świat” – piosenki zaśpiewają wychowankowie Klubu Winda – GAK. W programie - rozmowa Barbary Piórkowskiej z Mikołajem i Basią Trzaską na temat “Książek, które zmieniają świat” oraz koncert zespołu Racing Team Swing z pokazem tańca Swing Revolution i wspólną zabawą. Wstęp wolny.

 

W Parku Oruńskim
W Parku Oruńskim
fot. Jerzy Pinkas/gdansk.pl

 

W Muzeum Narodowym
A co w poważnym Muzeum Narodowym będzie się działo 1 czerwca?

Promocja książki Brzdęk. Jak złapać dźwięk - warsztaty Bum, świst, brzdęk!
W Oddziale Etnografii malujemy dźwięk z autorami książki: Agatą Królak, Pawłem i Piotrem Sitkiewiczami oraz Anną Witkowską 
Termin: 1.06.2019, godz. 13.00
Miejsce: Muzeum Narodowe w Gdańsku/Oddział Etnografii, ul. Cystersów 19, 80-330 Gdańsk
Wstęp bezpłatny

Bum, świst, brzdęk! Malujemy dźwięk
Warsztaty dla dzieci, które kochają muzykę, lubią hałasować i chętnie rysują.
Istnieje wiele sposobów, by utrwalić dźwięki i melodie. Można je namalować, opowiedzieć, zapisać. Przełożyć na obrazy, skojarzenia, a nawet całe historie. Czasami dźwięki działają na nas tak mocno, że czuć je nie tylko w uchu, ale i w całym ciele. Muzyka włącza ponadto wspomnienia, wywołuje emocje: od smutku po dziką radość, która nie pozwala ustać w miejscu.
W trakcie warsztatów dzieci spróbują utrwalić dźwięki i melodie, ale nie z pomocą mikrofonu czy pięciolinii, ale ołówka, pędzla i kredek. A przy okazji nauczą się, jak słuchać uważniej, jak łowić dźwięki oraz jak bawić się wyobraźnią.
W trakcie spotkania książka będzie w promocyjnej cenie: 20 zł
Książka towarzyszy wystawie Dźwięki pierwotne w Oddziale Etnografii Muzeum Narodowego w Gdańsku. Kuratorzy Anna Ratajczak-Krajka, Krystyna Weiher-Sitkiewicz, Waldemar Elwart

Warsztaty sitodruku Torba na zbiory!
Termin: 1.06.2019, godz. 12.00
Miejsce: Muzeum Narodowe w Gdańsku/Oddział Etnografii, ul. Cystersów 19, 80-330 Gdańsk
Digitalizacja zbiorów fotograficznych w Oddziale Etnografii trwa, i chcielibyśmy przybliżyć Wam rezultaty naszej pracy. Poprosiliśmy lokalne studio graficzne Bang Bang Design o wykonanie kolażu z najciekawszych zdjęć, które udało nam się dotychczas zdigitializować. W trakcie warsztatów każdy chętny będzie mógł skorzystać z wcześniej przygotowanego wzoru i samodzielnie wykonać odbitkę na dużej bawełnianej torbie, którą następnie zabierze do domu. Nad warsztatami będzie czuwać Katarzyna Zwierzyńska.
Wstęp: 30 zł

Spacer po galerii obrazów
zajęcia dla dzieci 6 – 11 lat
Termin: 1.06.2019, godz. 11.00
Miejsce: Muzeum Narodowe w Gdańsku/Oddział Sztuki Nowoczesnej, ul. Cystersów 19, 80-330 Gdańsk
Wstęp bezpłatny
Muzeum proponuje dzieciom spacer z Mariolą Balińską współkuratorką wystawy „Pałac Sztuki. Młode malarstwo polskie”. Dzieci obejrzą obrazy z naszej nowej kolekcji współczesnego malarstwa. Pani kurator opowie, jak współcześni artyści opowiadają o najważniejszych dla nich sprawach, jak malują swoje uczucia.

Mozaikowe talerzyki
warsztat dla dzieci w wieku 4 – 11 lat
Termin: 1.06.2019, godz. 12.30
Miejsce: Muzeum Narodowe w Gdańsku/Oddział Sztuki Nowoczesnej, ul. Cystersów 19, 80-330 Gdańsk
Dzieci z kamyczków i szklanych paciorków wykonają mozaiki inspirując się obrazami z wystawy "Pałac Sztuki. Młode Malarstwo Polskie".
Prowadzenie dr Anna Waligórska z Akademii Sztuk Pięknych w Gdańsk..
Wstęp bezpłatny

 

Na dziedzińcu Urzędu Miasta Gdańsk

W sobotę 1 czerwca, od 10.00 do 15.00 na dziedzińcu Szpitala im. Mikołaja Kopernika i placu Urzędu Miejskiego w Gdańsku, w ramach Festynu z okazji Dnia Dziecka odbędzie się wiele atrakcji, m.in. przejazd harleyowców czy loteria fantowa. Chętni będą mogli też wykonać darmowe badania lekarskie.

Wydarzenie organizowane jest pod honorowym patronatem prezydent Gdańska, Aleksandry Dulkiewicz. Zaplanowano wiele atrakcji, a w nich przejazd harleyowców, pokaz straży pożarnej, dmuchana zjeżdżalnia i stoiska ze słodkościami dla najmłodszych, a także punkt malowania twarzy organizowany przez Szkołę Przyszpitalną i wiele więcej. Pojawią się też kucyki z Otomińskiego Klubu Jeździeckiego. Każde dziecko otrzyma także paczkę niespodziankę.

Festyn Rodzinny organizowany jest pod hasłem „Zdrowa Mama, Zdrowy Tata, Zdrowe i Szczęśliwe Dziecko”. Dlatego też, zorganizowane zostaną punkty, w których uczestnicy będą mogli za darmo wykonać badania pod okiem pielęgniarek i lekarzy specjalistów. Będzie to okazja by zmierzyć sobie ciśnienie, sprawdzić poziom cukru, czy BMI, a także skonsultować się z położną czy dermatologiem, czy nauczyć się samodzielnego badania piersi przy wskazówkach onkologa. Na miejscu będzie także stanowisko laboratoryjne.

Plan festynu:

10:00 – 10:10 - powitanie gości przez Organizatorów

10:10 – 11:30 - obsługa konferansjerska, przedstawienie sponsorów

11:30 – 12:00 - występ uczniów Zespołu INSANE z ZKPiG nr 6 w Gdańsku

12:00 – 12:50 - występy dzieci z Klubu sportowego

12:50 – 13:10 - pokazy bezpieczeństwa w ruchu drogowym oraz przejazd Harlejowców

13:10 – 13:30 - pokazy tańca nowoczesnego dzieci z Centrum Tańca GABI

13:30 – 13:50 - pokazy umiejętności psów ze Specjalistycznej Grupy Poszukiwawczo-Ratowniczej na scenie, nauka bezpieczeństwa i pokazy straży pożarnej na dziedzińcu Urzędu Miasta Gdańsk

13:50 – 14:10 - występ zespołu Ratownictwa Medycznego

14:10 – 14:30 - Loteria Fantowa

14:30 – 14:40 - występ znanego aktora

14:40 – 15:00 - zakończenie Festynu Rodzinnego z podziękowaniami dla gości i sponsorów.


W pociągu
1 czerwca dzieci - do 16. roku życia - podróżują pociągiem za darmo. To niespodzianka, którą przygotował dla młodych podróżnych samorząd województwa pomorskiego.
Darmowe przejazdy będą możliwe w Dniu Dziecka 1 czerwca (sobota), w godz. 6:00 – 22:00, na terenie województwa pomorskiego, w pociągach PKP SKM w Trójmieście Sp. Z o. o. oraz Przewozów Regionalnych Sp. z o. o. (Polregio).
- Chcemy w ten sposób włączyć się w świętowanie Dnia Dziecka i uczyć naszych mieszkańców, już od najmłodszych lat, że warto podróżować koleją – mówi Mieczysław Struk, marszałek województwa pomorskiego.
Uprawnienie do bezpłatnego przejazdu poświadcza dowolny dokument ze zdjęciem. Jeśli jednak dziecko nie będzie miało przy sobie odpowiedniego dokumentu ze zdjęciem, ale jego wygląd jednoznacznie wskazuje, że nie ukończył 16. roku życia, przejazd odbędzie się za darmo. Uwaga! Dzieci podróżujące pociągiem muszą być pod opieką rodzica lub opiekuna.

WIĘCEJ:

Wakacje w Gdańsku 2019. Ponad 24 tysiące godzin bezpłatnych zajęć dla małych gdańszczan

Pinokio - nie przegap tego przedstawienia. Premiera na Dzień Dziecka w Teatrze Miniatura

 

oprac. AUwww.gdansk.plredakcja@gdansk.pl