PORTAL MIASTA GDAŃSKA
PL | EN | DE

Wakacje w Gdańsku 2019. Ponad 24 tysiące godzin bezpłatnych zajęć dla małych gdańszczan

Wakacje w Gdańsku 2019. Ponad 24 tysiące godzin bezpłatnych zajęć dla małych gdańszczan
Na sportowo, informatycznie, artystycznie albo kulinarnie. Będą też zajęcia ekologiczne, spotkania ze sztuką, historią, ale też opiekuńczo-wychowawcze. Miasto Gdańsk, tradycyjnie już, przygotowało szeroką, bardzo zróżnicowaną ofertę zajęć dla swoich najmłodszych mieszkańców, organizowanych w trakcie wakacji. Zaplanowano je w taki sposób, by rodzice nie musieli rezygnować z pracy.
Jak zorganizować w wakacje wolny czas dziecku? Z pomocą przychodzi Miasto
Jak zorganizować w wakacje wolny czas dziecku? Z pomocą przychodzi Miasto
Fot. Dominik Paszliński/www.gdansk.pl

 

Władze Gdańska opowiadały o szczegółach wakacyjnej oferty w trakcie środowej (29 maja) konferencji prasowej.

- Cieszę się, że zbliżają się wakacje. Jako matka zastanawiam się, jak w sposób dobry, ciekawy, rozwijający, ale też dający możliwość odpoczynku, zorganizować czas mojej córce. Wiem, że z takimi pytaniami jest wielu gdańskich rodziców. Stąd też Miasto Gdańsk, już po raz kolejny, przygotowuje akcję "Lato w mieście". W tym roku przeznaczamy na ten cel 1,5 mln złotych - poinformowała w trakcie środowej konferencji Prezydent Gdańska, Aleksandra Dulkiewicz.

Zajęcia będą odbywały się w 52 placówkach. To o 9 więcej niż przed rokiem.

- Postaraliśmy się także, z Wydziałem Rozwoju Społecznego odpowiedzialnym m.in. za edukację, we współpracy z różnymi placówkami, w tym z: Pałacem Młodzieży, Gdańskim Ośrodkiem Sportu i licznymi organizacjami pozarządowymi, przygotować ciekawą ofertę. Taką, która nie będzie trwała przez godzinę czy dwie w ciągu dnia, ale będą to zajęcia zorganizowane, trwające przynajmniej 8 godzin - tak, by można było pogodzić swoje życie zawodowe z czasem wakacyjnym - podkreśliła Prezydent Dulkiewicz.

ZOBACZ PRZEBIEG ŚRODOWEJ KONFERENCJI, 29 MAJA 2019 R.

 

Zastępca Prezydenta Gdańska, Piotr Kowalczuk, zaznaczał, że organizacja zajęć dla małych gdańszczan w okresie wakacyjnym to zadanie dodatkowe gminy.

- To nie są zajęcia płatne, które w wolnym czasie prowadzą nauczyciele. To są dodatkowe zajęcia, stąd też takie kwoty: 1,2 mln złotych przeznaczonych zostanie na zajęcia tylko w placówkach edukacyjnych. Pozostała kwota przeznaczona zostanie na zajęcia organizowane m.in. przez organizacje pozarządowe, np. Związek Harcerstwa Polskiego. To co ważne - każdego roku wzrasta liczba tych zajęć. Wsłuchujemy się w ankiety od rodziców po każdych takich zajęciach, stąd też turnusy przygotowywane w szkołach są 2-tygodniowe, trwające 8, a czasem nawet i 10 godzin. Dlaczego tak długo? To proste, trzeba przecież jeszcze dojechać i wrócić z pracy - wyjaśniał wiceprezydent Kowalczuk.

Zajęcia zorganizowane zostaną w każdej dzielnicy Gdańska. Zapisy na wakacje rozpoczynają się 10 czerwca, a już dzisiaj można sprawdzić przygotowaną ofertę.

- Nie ma żadnych kolejek, ani żadnego problemu, by zapisać się na jakiekolwiek zajęcia. Zachęcamy rodziców, by już dziś dobrze przemyśleli, czym ich dzieci będą chciały się zajmować w trakcie wakacyjnych zajęć - podkreślał wiceprezydent Kowalczuk.

Przygotowano w sumie 24655 godzin zajęć, w których zaangażowanych zostanie 567 nauczycieli.


Jakie zajęcia zostaną organizowane?
- sportowe, w tym pływackie, rekreacyjne, turystyczne, edukacja w plenerze, z zakresu profilaktyki zdrowotnej, zabawy i ćwiczenia z elementami pedagogiki zabawy, ruchu rozwijającego
- gry i zabawy, w tym gry planszowe, zajęcia rozbudzające zainteresowania, konstrukcyjne
- informatyczne, w tym zajęcia z wykorzystaniem technologii informacyjno-komputerowej
- artystyczne, w tym plastyczne, plastyczno-techniczne, muzyczne, taneczne, twórcze, kreatywne
- kulinarne
- ekologiczne
- spotkania ze sztuką, w tym zajęcia czytelnicze i biblioteczne, filmowe, teatralne
- zajęcia z zakresu bezpieczeństwa
- językowe
- historyczne
- opiekuńczo-wychowawcze, w tym wycieczki i wyjścia do kina.

Zajęcia wakacyjne wesprą organizacje pozarządowe: Centrum Wsparcia Imigrantów i Imigrantek, Gdańskie Stowarzyszenie Niesienia Pomocy Dzieciom i Młodzieży „Promyk Nadziei”, Fundacja „Zabawa i Poznanie”, Polskie Stowarzyszenie na rzecz Osób z Niepełnosprawnością Intelektualną, Związek Harcerstwa Polskiego, Fundacja Pomóż Sobie i Innym, Fundacja Wspierania Rozwoju Ja Też, Familijny Poznań, Stowarzyszenie Kultury Fizycznej Mondo, Stowarzyszenie „Pomocna Dłoń Wrzeszcza”.

Szczegóły wszystkich propozycji znajdą się na stronie miasta, www.gdansk.pl, na początku czerwca.

Poniżej prezentacja części z zaplanowanych atrakcji.

Kamila Grzenkowskawww.gdansk.plkamila.grzenkowska@gdansk.pl
Kamila Grzenkowska - najnowsze
Kamila Grzenkowskawww.gdansk.plkamila.grzenkowska@gdansk.pl
Kamila Grzenkowska - najnowsze