PORTAL MIASTA GDAŃSKA
PL | EN | DE

Budżet Obywatelski w Gdańsku po raz dziewiąty. Od dzisiaj głosujemy na konkretne projekty

Budżet Obywatelski w Gdańsku po raz dziewiąty. Od dzisiaj głosujemy na konkretne projekty
W poniedziałek, 4 października ruszyło głosowanie na projekty BO 2022 w Gdańsku. Głosowanie potrwa do 18 października. - W tym roku do zagospodarowania jest niemal 21 milionów zł, z czego prawie jedna czwarta tyczy się projektów zielonych - podkreśla prezydent Aleksandra Dulkiewicz.
Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl
O rozpoczęciu głosowania na Budżet Obywatelski 2022 mówili: (od prawej) radna Katarzyna Czerniewska, prezydent Aleksandra Dulkiewicz, radny Jan Perucki, Sylwia Betlej (przewodnicząca zespołu konsultacyjnego BO 2022), Agnieszka Bartków (przewodnicząca Zarządu Dzielnicy Orunia, Św. Wojciech, Lice), radna Elżbieta Strzelczyk
O rozpoczęciu głosowania na Budżet Obywatelski 2022 w czwartek mówili: (od prawej) radna Katarzyna Czerniewska, prezydent Aleksandra Dulkiewicz, radny Jan Perucki, Sylwia Betlej (przewodnicząca zespołu konsultacyjnego BO 2022), Agnieszka Bartków (przewodnicząca Zarządu Dzielnicy Orunia - Św. Wojciech - Lipce), radna Elżbieta Strzelczyk
Grzegorz Mehring/www.gdansk.pl

 

Już teraz można typować swoich faworytów. Wszystkie zakwalifikowane projekty, wraz z numerami znajdują się w zakładce „Budżet Obywatelski” na portalu gdansk.pl

 

 

Gdańszczanki i gdańszczanie zgłosili wiele ciekawych pomysłów z zakresu: zdrowia, sportu i rekreacji, edukacji, bezpieczeństwa, inwestycji drogowych. Kwota przeznaczona na tegoroczną edycję Budżetu Obywatelskiego to 20 830 669 zł.

- W tym roku do zagospodarowania jest niemal 21 milionów zł, z czego prawie jedna czwarta tyczy się projektów zielonych, które wydzielamy po raz drugi. Zachęcamy do korzystania ze specjalnego busa, który będzie dostępny w dzielnicach, a w nim możliwe będzie zagłosowanie w tegorocznej edycji Budżetu Obywatelskiego. To w rękach mieszkańców pozostaje decyzja, jak wykorzystać te 21 milionów zł. - mówi Aleksandra Dulkiewicz, prezydent Gdańska. 

Mieszkańcy Gdańska będą mogli głosować na 387 projektów:

  • 116 projektów Zielonego Budżetu Obywatelskiego (w tym 97 dzielnicowych i 19 ogólnomiejskich)
  • 271 projektów Budżetu Obywatelskiego (w tym 238 dzielnicowych i 33 ogólnomiejskie)

 

Kto może głosować ?

W Budżecie Obywatelskim mogą wziąć udział wszyscy mieszkańcy Gdańska, także dzieci i młodzież. Mogą być to osoby zameldowane na pobyt stały lub czasowy w naszym mieście, osoby dopisane w Gdańsku do rejestru wyborców lub posiadające Kartę Mieszkańca.

- Gorąco zachęcamy do głosowania, bo projekty są bardzo ciekawe. Zostały one zgłoszone przez mieszkańców, a to właśnie oni najlepiej wiedzą czego im potrzeba w najbliższej okolicy. - mówi Elżbieta Strzelczyk, radna klubu Prawo i Sprawiedliwość. 

- Zachęcamy do tego, aby poświęcić od 3 do 5 minut i zagłosować na te projekty, które według Państwa są najbardziej potrzebne dla mieszkańców w najbliższej okolicy czy w całym Gdańsku. - dodaje Agnieszka Bartków, przewodnicząca zarządu Rady Dzielnicy Orunia-Św. Wojciech-Lipce. 

 

Jak głosować?

Głosowanie odbędzie się w formie elektronicznej za pomocą interaktywnego formularza na stronie www.gdansk.pl. W tym roku każdy, kto posiada Kartę Mieszkańca, będzie mógł wziąć udział w głosowaniu również za pomocą aplikacji mobilnej „Jestem z Gdańska”.

- Przygotowaliśmy dla głosujących 100 pakietów nagród. Będą one przyznawane każdej co setnej głosującej osobie, a liczenie rozpoczniemy o godz. 00:01 w poniedziałek, 4 października. Chcemy także upiększyć dzielnicę, w której będzie największa frekwencja i właśnie w niej, w przyszłym roku zasadzimy łąkę kwietną. Łączymy głosowanie na projekty z małą zabawą i konkurencją. - mówi Sylwia Betlej, p.o. dyrektora Biura Ds. Rad Dzielnic i Współpracy z Mieszkańcami.

 

Mobilne Punkty Głosowania

W tym roku, na czas trwania głosowania między 4 a 18 października, aby jeszcze bardziej zachęcić i ułatwić gdańszczankom i gdańszczanom głosowanie, pracownicy Biura ds. Rad Dzielnic i Współpracy z Mieszkańcami organizują Mobilne Punkty Głosowania. Będzie w nich można, z pomocą konsultantów zagłosować na wybrane projekty. Aby zrobić to w punkcie mobilnym, wystarczy mieć ze sobą dokument tożsamości. Wykaz wszystkich miejsc, w których można wziąć udział w głosowaniu, dostępny będzie na stronie www.gdansk.pl.

- My już przyzwyczailiśmy się, do istnienia Budżetu Obywatelskiego, który pozwala nam zmieniać nasze otoczenie. Zazdrości nam tej możliwości wiele miast europejskich, wiele też inspirując się na Gdańsku, wprowadza takie rozwiązanie w swoich miastach. Zachęcamy zatem do tego, aby nie przegapić tej okazji, bo to Państwo zadecydują, co się zmieni i poprawi w mieście i w najbliższej okolicy. - mówi Katarzyna Czerniewska, radna klubu Wszystko dla Gdańska.

 

Zielony Budżet Obywatelski

Po raz drugi można głosować na projekty zielone. O wyodrębnienie środków na ten cel z podstawowej puli Budżetu Obywatelskiego apelowali mieszkańcy i aktywiści. Zielony BO zakłada przede wszystkim rozwój publicznych, ogólnodostępnych miejskich terenów zieleni poprzez budowę nowych przestrzeni zielonych oraz renowacje i modernizację zagospodarowania tych istniejących. Pula na Zielony Budżet Obywatelski w tym roku to 4 992 303 zł.

 

Chcesz dowiedzieć się więcej?

Na stronie gdansk.pl w zakładce BO znajduje się baza przydatnych informacji na temat całego procesu konsultacji oraz głosowania. Pracownicy Biura ds. Rad Dzielnic i Współpracy z Mieszkańcami podpowiadają wnioskodawcom, w jaki sposób promować swoje projekty oraz przekazują materiały promocyjne do pobrania on-line. Zapraszamy do śledzenia profilu BO na facebooku: @gdanskBO

Patryk RosińskiUrząd Miejski w GdańskuBiuro PrezydentaReferat Prasowy
Patryk Rosiński - najnowsze
Patryk RosińskiUrząd Miejski w GdańskuBiuro PrezydentaReferat Prasowy
Patryk Rosiński - najnowsze