PORTAL MIASTA GDAŃSKA
PL | EN | DE

Budżet Obywatelski 2022. Skonsultuj swój pomysł na projekt z urzędnikami podczas spotkania online

Budżet Obywatelski 2022. Skonsultuj swój pomysł na projekt z urzędnikami podczas spotkania online
Zgłaszanie projektów do przyszłorocznej edycji BO jest już za półmetkiem, ale wciąż wielu mieszkańców konsultuje i zastanawia się, czy ich pomysł jest dobry i ma szansę na realizację. W najbliższy czwartek, 6 maja, pracownicy Urzędu Miejskiego, a także Dyrekcji Rozbudowy Miasta Gdańska i Gdańskiego Zarządu Dróg i Zieleni rozwieją wasze wątpliwości i odpowiedzą na nurtujące pytania - związane z gdańskim Budżetem Obywatelskim.
Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl
Zachęcamy do udziału w spotkaniu online poświęconemu Budżetowi Obywatelskiemu 2022
Zachęcamy do udziału w spotkaniu online poświęconemu Budżetowi Obywatelskiemu 2022
Fot. Dominik Paszliński / www.gdansk.pl

 

- Serdecznie zapraszamy do udziału w spotkaniu z mieszkańcami poświęconego tegorocznej edycji Budżetu Obywatelskiego 2022 w Gdańsku. Każdy kto ma pomysł na ciekawą inicjatywę w naszym mieście, będzie mógł go skonsultować z przedstawicielami Urzędu Miejskiego, Gdańskiego Zarządu Dróg i Zieleni oraz Dyrekcji Rozbudowy Miasta Gdańska. To niepowtarzalna okazja, aby podzielić się spostrzeżeniami i doświadczeniami przy tworzeniu projektów oraz otrzymać fachową poradę w kwestii procedur składania wniosków, najważniejszych tegorocznych zmian, możliwości realizacji i kosztów projektu oraz spraw regulaminowych - zachęca Marta Dzierżawska z Referatu Partycypacji Społecznej i Rad Dzielnic.

 

Spotkanie odbędzie się 6 maja (czwartek), o godz. 17.00, on-line, na platformie Microsoft Teams. Link do spotkania: https://tinyurl.com/3avuy5wa

Będzie ono relacjonowane również na stronie www.gdansk.pl i na Facebooku.

 

Jeżeli chcecie Państwo, by w waszej okolicy zasadzono nowe drzewa lub krzewy ozdobne, ale nie wiecie, jakie rośliny nadają się do życia w mieście, w danych warunkach - warto to skonsultować. Jeżeli obawiacie się, że zbyt nisko oszacujecie wartość inwestycji, o realizacji której marzycie, albo jesteście ciekawi, na jakim etapie realizacji są projekty inwestycyjne, które zwyciężyły w ostatniej edycji BO - zapytajcie o to pracowników DRMG. Jeżeli macie wątpliwości co do tego, jak formalnie złożyć wniosek do BO, by nie został on na wstępie odrzucony - poproście o wyjaśnienia pracowników urzędu miejskiego.

Przypominamy też, że w bieżącej edycji BO wnioskodawca po zgłoszeniu projektu do systemu elektronicznego ma siedem dni na dostarczenie wydrukowanego formularza z opisanym projektem BO oraz listy poparcia takiego projektu do urzędu. Dostarczenie papierowej wersji formularza jest obowiązkowe, choć każdego roku część wnioskodawców tego nie robi, zgłaszając projekt jedynie do systemu elektronicznego. W takich sytuacjach pracownicy Urzędu Miejskiego są zmuszeni odrzucać projekty. Wniosek i listę poparcia można też złożyć poprzez profil zaufany ePUAP.

 

W tym roku wymagana liczba podpisów poparcia dla zgłaszanego projektu dzielnicowego wynosi wciąż 1 podpis (podobnie jak w ubiegłym roku), natomiast dla ogólnomiejskiego - 30 podpisów. W związku z tym, że panuje epidemia, zebranie tylu podpisów może być utrudnione. Jeżeli do urzędu zostanie złożony wniosek z mniejszą liczbą podpisów poparcia - nie będą one "automatycznie" odrzucane. Pracownicy Urzędu Miejskiego wyznaczą jednak termin, w którym brakujące podpisy trzeba będzie dostarczyć, by dany projekt mógł zostać ostatecznie zakwalifikowany.

Co jednak istotne, podpisy poparcia można zebrać od gdańszczan z różnych dzielnic i w każdym wieku, a więc mogą podpisać się i dorośli i młodzież, a nawet dzieci - brak granic wiekowych obowiązuje także przy zgłaszaniu samych projektów do BO czy przy późniejszym głosowaniu na te projekty.

Kwota BO 2022 wynosi dokładnie 20 830 669 złotych - w tym 19,7 mln zł to kwota podstawowa (wyliczona zgodnie z ustawą, która mówi o tym, że kwota BO w każdej gminie musi wynieść minimum 0,5 proc. wydatków miejskich). Do tego doszły środki, które nie zostały wykorzystane w poprzedniej edycji BO 2021 - dokładnie 1 130 669 zł.

W ramach powyższej kwoty:

  • na projekty ogólnomiejskie przeznaczono 2 781 700 zł,
  • a na projekty dzielnicowe - 13 056 666 zł,
  • na Zielony BO wyodrębniono z kolei dokładnie 4 992 303 zł, w tym na "zielone" projekty ogólnomiejskie- 1 512 000 zł, pozostała część sumy trafi na projekty dzielnicowe (3 480 303 zł). 

 

 

oprac. KGwww.gdansk.plredakcja@gdansk.pl