PORTAL MIASTA GDAŃSKA
PL | EN | DE

Budżet Obywatelski 2021. Na projekty zagłosowało już 19 tys. gdańszczanek i gdańszczan

Budżet Obywatelski 2021. Na projekty zagłosowało już 19 tys. gdańszczanek i gdańszczan
Mamy za sobą już dziewiąty dzień głosowania na pomysły zgłoszone przez naszych sąsiadów i znajomych - mieszkańców Gdańska. Do wtorku, do godz. 13.30, swoje głosy oddało dokładnie 18765 osób, w tym 7980 mężczyzn i 10785 kobiet. Przypominamy, że głosowanie trwa jeszcze tylko tydzień - nie ma co zwlekać do ostatniej chwili.
Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl
1

 

W tym roku w gdańskich dzielnicach nie pojawią się charakterystyczne żółte namioty Budżetu Obywatelskiego. Nie zaplanowano też innych wydarzeń w plenerze, których celem byłoby promowanie głosowania na pomysły do BO. Panująca epidemia sprawiła, że większość działań promocyjnych przeniosła się do internetu.

Trwające głosowanie promują na swoich stronach internetowych jednostki miejskie, a na swoim oficjalnym profilu facebookowym prezydent Aleksandra Dulkiewicz udostępnia co kilka dni spoty, które zachęcają do głosowania na inicjatywy BO - jednak bez wskazywania rzeczywistych projektów, by nie faworyzować żadnego z nich. 

 

 

W działania promocyjne zaangażowały się szkoły, spółdzielnie mieszkaniowe, i przede wszystkim sami mieszkańcy. Na wielu forach dyskusyjnych, ale też na prywatnych profilach prezentują zarówno projekty zgłoszone przez siebie, jak i te, które dotyczą ich otoczenia, do tego niektórzy tworzą filmiki i przerabiają zdjęcia, plakaty czy ulotki.

- Wszystkie materiały do promowania projektów wnioskodawcy mogą pobierać w wersji elektronicznej na naszej stronie internetowej https://www.gdansk.pl/budzet-obywatelski w zakładce „Formularze, materiały promocyjne do pobrania”.  Dodatkowo, każdy wnioskodawca miał możliwość otrzymania wydrukowanych plakatów i ulotek po wcześniejszym zgłoszeniu mailowym lub telefonicznym (były to jednakowe druki dla wszystkich z pustym okienkiem do wypisania) - informuje Marta Dzierżawska z Referatu Partycypacji Społecznej i Rad Dzielnic. - Zachęcamy też wnioskodawców oraz mieszkańców  do polubienia utworzonego na facebooku wydarzenia: https://www.facebook.com/events/369166301033905, gdzie na bieżąco komunikujemy się i wrzucamy wiele przydatnych informacji na temat tegorocznej edycji BO. 

 

 

W ramach promocji Miasto zamówiło 169 citylightów, które pojawiły się na wybranych przystankach autobusowych, 100 specjalnych naklejek na autobusy i 100 plakatów w środkach transportu miejskiego. Reklamę banerową wykupiono także w portalach: Trójmiasto.pl i Onet.pl

Przypomnijmy. Kwota budżetu obywatelskiego na 2021 rok to suma kwoty podstawowej, która wynosi 18 mln zł oraz środków, które nie zostały rozdysponowane w Budżecie Obywatelskim 2020, czyli 428 001 zł. Z tego kwota przeznaczona na projekty realizowane w 35 dzielnicach Gdańska to 14 824 301 zł (w tym Zielony Budżet Obywatelski 2 880 000 zł), a na projekty ogólnomiejskie - 3 603 700 zł (w tym Zielony Budżet Obywatelski 1 080 000).

Podobnie jak w poprzednich edycjach, zagłosować można poprzez stronę gdansk.pl, oficjalny miejski portal. W prawym górnym rogu umieszczono interaktywny formularz w charakterystycznym żółtym prostokącie z informacją o głosowaniu na BO, w który trzeba kliknąć. By móc wziąć udział w samym głosowaniu należy mieć przygotowany numer PESEL, a także telefon komórkowy lub aktualny adres mailowy. Na maila bądź SMSem przesłany zostanie bowiem kod aktywacyjny, który umożliwi oddanie głosu na projekty.

 

 

Każdemu głosującemu przysługuje 8 punktów: 5 punktów na projekty dzielnicowe Budżetu Obywatelskiego i 1 punkt na projekt ogólnomiejski Budżetu Obywatelskiego oraz 1 punkt na projekt dzielnicowy Zielonego Budżetu Obywatelskiego i 1 punkt na projekt ogólnomiejski Zielonego Budżetu Obywatelskiego. Co istotne, w przypadku projektów dzielnicowych głosujący mogą oddać 5 punktów na jeden projekt, ale mogą też oddać po 2, 3, a nawet po 1 punkcie (maksymalna suma musi wynieść 5) na wybrane projekty. W przypadku zielonego budżetu obywatelskiego można oddać 1 punkt na jeden, wybrany projekt. Punkty można przydzielać na projekty w dowolnej dzielnicy, niekoniecznie w tej, w której mieszkacie.

Głosowanie odbywa się jednorazowo, bez możliwości modyfikowania, zmiany i ponownego przyznawania punktów. Potrwa do poniedziałku, 30 listopada. Najpóźniej 7 grudnia ogłoszone zostaną jego wyniki.

Kamila Grzenkowskawww.gdansk.plkamila.grzenkowska@gdansk.pl
Kamila Grzenkowska - najnowsze
Kamila Grzenkowskawww.gdansk.plkamila.grzenkowska@gdansk.pl
Kamila Grzenkowska - najnowsze