PORTAL MIASTA GDAŃSKA
PL | EN | DE

Budżet Obywatelski 2021. Przez dwa tygodnie, do 30 listopada, trwa głosowanie na projekty. INSTRUKCJA

Budżet Obywatelski 2021. Przez dwa tygodnie, do 30 listopada, trwa głosowanie na projekty. INSTRUKCJA
Już minutę po północy, w nocy z niedzieli na poniedziałek (15 na 16 listopada), można było oddawać głosy. Wybierać można spośród ponad 350 pomysłów zgłoszonych przez gdańszczanki i gdańszczan w Budżecie Obywatelskim 2021. Każdy uprawniony do głosowania może decydować o przyznaniu aż ośmiu głosów punktów.
Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl
Ze środków Budżetu Obywatelskiego mieszkańcy Gdańska meblują miejską przestrzeń
Ze środków Budżetu Obywatelskiego mieszkańcy Gdańska meblują miejską przestrzeń
Materiały promocyjne Urzędu Miejskiego w Gdańsku

 

Podobnie jak w poprzednich edycjach, zagłosować będzie można poprzez stronę gdansk.pl, oficjalny miejski portal. W prawym górnym rogu umieszczony będzie interaktywny formularz w charakterystycznym żółtym prostokącie z informacją o głosowaniu na BO, w który trzeba będzie kliknąć. By móc wziąć udział w samym głosowaniu należy mieć przygotowany numer PESEL, a także telefon komórkowy lub aktualny adres mailowy. Na maila bądź SMSem przesłany zostanie bowiem kod aktywacyjny, który umożliwi oddanie głosu na projekty.


Głosowanie wyłącznie zdalnie

Co istotne, w tym roku głosować będzie można wyłącznie zdalnie. Ze względów bezpieczeństwa, związanych z trwającą epidemią, nie będzie możliwości zagłosowania w urzędzie, gdzie zazwyczaj przygotowany był punkt konsultacyjny. Będzie to niemożliwe, z tych samych powodów, także w siedzibach Rad Dzielnic. Wszyscy ci, którzy nie posiadają komputera bądź innego urządzenia z dostępem do internetu, nie mają też adresu e-mailowego, powinni poprosić w tej sytuacji o pomoc krewnych, znajomych bądź sąsiadów. W tym roku z jednego numeru telefonu będzie można trzy razy aktywować system do głosowania, i aż pięć razy będzie można skorzystać z adresu mailowego, na który przysyłany będzie kod aktywacyjny. Ten kod wysyłany jest do osób uprawnionych do głosowania, należy go wpisać w trakcie rejestracji w systemie do głosowania, by móc w ogóle zagłosować.

 

1

 

Kto może głosować?

W Budżecie Obywatelskim mogą wziąć udział wszyscy mieszkańcy Gdańska, także dzieci i młodzież (pod nadzorem dorosłych), dla których jest to także praktyczna nauka zasad lokalnej demokracji. Mogą to być osoby zameldowane stale lub czasowo w naszym mieście, osoby dopisane w Gdańsku do spisu wyborców lub posiadające Kartę Mieszkańca, czyli płacące w naszym mieście podatki bądź inne opłaty lokalne.


Jak głosować?

Aby oddać głos wystarczy podać dane osobowe: imię, nazwisko, PESEL i imię ojca (to tegoroczna nowość) lub indywidualny numer Karty Mieszkańca. Wpisać trzeba też wspomniany wyżej kod aktywacyjny.

Każdemu głosującemu przysługiwać będzie 8 punktów: 5 punktów na projekty dzielnicowe Budżetu Obywatelskiego i 1 punkt na projekt ogólnomiejski Budżetu Obywatelskiego oraz 1 punkt na projekt dzielnicowy Zielonego Budżetu Obywatelskiego i 1 punkt na projekt ogólnomiejski Zielonego Budżetu Obywatelskiego. Co istotne, w przypadku projektów dzielnicowych głosujący mogą oddać 5 punktów na jeden projekt, ale mogą też oddać po 2, 3, a nawet po 1 punkcie (maksymalna suma musi wynieść 5) na wybrane projekty. W przypadku zielonego budżetu obywatelskiego można oddać 1 punkt na jeden, wybrany projekt. Punkty można przydzielać na projekty w dowolnej dzielnicy, niekoniecznie w tej, w której mieszkacie.

Głosowanie odbywa się jednorazowo, bez możliwości modyfikowania, zmiany i ponownego przyznawania punktów. Warto więc, przed głosowaniem, spokojnie, przejrzeć wszystkie zaproponowane projekty, a przynajmniej te z dzielnicy, w której będą chcieli Państwo zagłosować – by później nie żałować swojej decyzji.

 

2

 

Do wydania ponad 18 mln złotych

Kwota budżetu obywatelskiego na 2021 rok to suma kwoty podstawowej, która wynosi 18 mln zł oraz środków, które nie zostały rozdysponowane w Budżecie Obywatelskim 2020, czyli 428 001 zł. Z tego kwota przeznaczona na projekty realizowane w 35 dzielnicach Gdańska to 14 824 301 zł (w tym Zielony Budżet Obywatelski 2 880 000 zł), a na projekty ogólnomiejskie - 3 603 700 zł (w tym Zielony Budżet Obywatelski 1 080 000).

Głosowanie potrwa do 30 listopada. Najpóźniej 7 grudnia ogłoszone zostaną jego wyniki.

 

Kamila Grzenkowskawww.gdansk.plkamila.grzenkowska@gdansk.pl
Kamila Grzenkowska - najnowsze
Kamila Grzenkowskawww.gdansk.plkamila.grzenkowska@gdansk.pl
Kamila Grzenkowska - najnowsze