PORTAL MIASTA GDAŃSKA
PL | EN | DE

Albert Gochniewski nie żyje - dziennikarz sportowy, autor książek, pasjonat piłki nożnej

Albert Gochniewski nie żyje - dziennikarz sportowy, autor książek, pasjonat piłki nożnej
Kochał piłkę nożną, był inicjatorem prestiżowego plebiscytu na 10. najpopularniejszych piłkarzy Pomorza, autorem kilku książek o tematyce sportowej. Zmarł Albert Gochniewski, znany dziennikarz sportowy „Głosu Wybrzeża”. Miał niespełna 83 lata.
Albert Gochniewski
Albert Gochniewski
fot. Maciej Kosycarz/KFP

 

Albert Gochniewski urodził się w 1936 roku w Warszawie, od 1945 mieszkał w Gdańsku. W 1957 roku rozpoczął współpracę z Radiem Gdańsk, relacjonując wydarzenia sportowe. Od 1965 roku związany z „Głosem Wybrzeża”, w którym przez wiele lat kierował działem sportowym, był także redaktorem naczelnym i sekretarzem redakcji tego dziennika.

Współpracował z „Wieczorem Wybrzeża” i „Gazetą Gdańską”, był pomysłodawcą i wydawcą dwutygodnika koszykarskiego „Za Trzy”. Pisał książki o tematyce sportowej, m.in. na 50-lecie (1972) i 75-lecie (1997) KKS Gedania oraz „60 lat gdańskiego sportu. Ludzie i zdarzenia” (2005).

Wielką pasją Alberta Gochniewskiego była piłka nożna, z jego inicjatywy organizowany był prestiżowy plebiscyt na 10. najpopularniejszych piłkarzy Pomorza.

Odznaczony m.in. Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski, Srebrnym Krzyżem Zasługi (1974), uhonorowany odznakami „Za zasługi dla Gdańska” i „Zasłużonym Ziemi Gdańskiej” (1974), a także medalem „Za zasługi dla gdańskiego sportu” (2018).

Albert Gochniewski miał niespełna 83 lata. 

 

oprac. WGwww.gdansk.plredakcja@gdansk.pl