PORTAL MIASTA GDAŃSKA
PL | EN | DE

Al. Grunwaldzka do remontu. Czas na modernizację kolejnego odcinka gdańskiej arterii

Al. Grunwaldzka do remontu. Czas na modernizację kolejnego odcinka gdańskiej arterii
Główna ulica Gdańska, przez którą każdego dnia przejeżdża 40-45 tys. samochodów w obu kierunkach, wymaga naprawy. Prace remontowe prowadzone są regularnie od 2016 roku, głównie w okresie wakacyjnym. Czas przeprowadzić modernizację kolejnego odcinka alei. Jeszcze w lutym zaplanowano otwarcie ofert przetargowych.
W poprzednich latach wyremontowano m.in. 'oliwski' odcinek al. Grunwaldzkiej
W poprzednich latach wyremontowano m.in. 'oliwski' odcinek al. Grunwaldzkiej
Fot. Grzegorz Mehring / www.gdansk.pl

 

Dyrekcja Rozbudowy Miasta Gdańska lada dzień ogłosi przetarg na realizację prac.

Tym razem roboty zaplanowano na jezdni w kierunku Sopotu, na odcinku od budynku z nr 305 (na wysokości torowiska PKM i ul. Abrahama) do nr 345. Inwestycja będzie realizowana głównie w sezonie wakacyjnym. W tym bowiem okresie ruch samochodowy jest mniejszy niż w czasie roku szkolnego. Wielu mieszkańców wyjeżdża w tym czasie poza miasto, i nie dojeżdża samochodem do pracy. Letnia aura sprzyja też wykonywaniu prac, których technologię można stosować wyłącznie przy dodatnich temperaturach.

W tym roku wyremontowany zostanie odcinek o długości około 600 metrów. Oprócz wymiany nawierzchni, w zakresie inwestycji zaplanowano przebudowę zjazdów i wymianę krawężników na kamienne.

 

Grunwaldzka-305-345-szablon-OpenStreetMap
Mat. Dyrekcja Rozbudowy Miasta Gdańska

 

Otwarcie ofert nastąpi w połowie lutego. Inwestycja zostanie zrealizowana w ramach programu  „Modernizacja dróg na terenie Gdańska”, który w 2019 roku objął cztery ulice, a przeprowadzone na nich prace kosztowały około 9 mln zł (przebudowane zostały m.in. Trakt Konny na odcinku od ul. Smoluchowskiego do ul. Chodowieckiego, Stary Rynek Oliwski, ul. Świętokrzyska na odcinku od Wieżyckiej do Wielkopolskiej oraz ul. Niepołomicka na odcinku od Przebiśniegowej do Kampinowskiej).

W bieżącym roku z tej puli środków zmodernizowane zostaną także fragmenty al. Hallera i ul. Chłopskiej. Aleja Hallera zostanie zmodernizowana na odcinku od ul. Okrzei do ul. Mickiewicza oraz na odcinku od ul. Mickiewicza do ul. Kościuszki. W ramach inwestycji zaplanowano m.in. remont nawierzchni jezdni wraz z wymianą konstrukcji nawierzchni na całym remontowanym odcinku, remont nawierzchni zatok postojowych oraz chodników, a także wymianę krawężników i obrzeży.

Prace powinny zakończyć się do końca czerwca, podobnie jak modernizacja fragmentu ul. Chłopskiej. W zakresie tej inwestycji znalazła się wymiana nawierzchni jezdni w kierunku Gdańska, na odcinku na odcinku od ul. Piastowskiej do ul. Obrońców Wybrzeża. Wyremontowany zostanie fragment drogi o długości 650 metrów. Oprócz wymiany nawierzchni przebudowane zostaną zatoki autobusowe i wyregulowane pod kątem wysokościowym chodniki znajdujące się w pobliżu przystanków komunikacji miejskiej zlokalizowanych na wspomnianym odcinku ul. Chłopskiej.

Tegoroczny budżet na realizację programu „Modernizacja dróg na terenie Gdańska” wynosi około 10 mln złotych.

W tym roku powinna rozpocząć się także rozbudowa ul. Kartuskiej (finansowana z budżetu Gdańska), na odcinku od ul. Otomińskiej do ul. Nowatorów. DRMG ogłosiła w ostatnich dniach przetarg na realizację prac. Docelowo będzie to droga o przekroju dwujezdniowym dwupasowym. W ramach tego projektu rozbudowane bądź zbudowane zostaną także ulice poprzeczne dostosowane do nowego układu komunikacyjnego ul. Kartuskiej: ul. Inżynierska, ul. Nowa Inżynierska i ul. Fabryczna.

oprac. KGwww.gdansk.plredakcja@gdansk.pl