• Start
  • Wiadomości
  • Akademia Miniatury. Ruszył nabór na całoroczne zajęcia teatralne dla dzieci i młodzieży

Akademia Miniatury. Ruszył nabór na całoroczne zajęcia teatralne dla dzieci i młodzieży

Chcecie poznawać teatr pod przewodnictwem aktorów i artystów związanych z Teatrem Miniatura? A może zgłębić tajniki stolarstwa, w prawdziwej pracowni? Instytucja rozpoczęła nabór na cykliczne warsztaty teatralne dla dzieci i młodzieży (różne grupy wiekowe) oraz program specjalny „Ale dramat!”. Zgłoszenia przyjmowane są do 30 września, zajęcia rozpoczną się w październiku. Liczba miejsc jest ograniczona.
08.09.2020
Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl
Akademia Miniatury to projekt Miejskiego Teatru Miniatura, który pozwoli dzieciom i młodzieży poznać z bliska warsztat pracy aktora, zgłębić proces tworzenia scenografii i wiele innych. Nabór już trwa - zgłoszenia przyjmowane są do 30 września. Nz. prowadzący warsztaty (od lewej): Monika Tomczyk, Krystian Wieczyński, Wojciech Stachura, Wioleta Karpowicz oraz Sławomir Wymysłowski i Marcin Kuzior.
Akademia Miniatury to projekt MTM, który pozwoli dzieciom i młodzieży poznać warsztat pracy aktora, zgłębić proces tworzenia scenografii i wiele innych. Nabór już trwa - zgłoszenia przyjmowane są do 30 września. Nz. prowadzący warsztaty [od góry od lewej]: Monika Tomczyk, Krystian Wieczyński, Wojciech Stachura, Wioleta Karpowicz oraz Marcin Kuzior i Sławomir Wymysłowski
mat. Miejskiego Teatru Miniatura

 

Zwiedzaj miasto - alternatywne spacery z Lokalnymi Przewodnikami i Przewodniczkami. We wrześniu

 

Akademia Miniatury to nowy całoroczny projekt kompleksowej edukacji teatralnej, przeznaczony dla dzieci i młodzieży w różnym wieku. Powstaną 4 grupy, które poprowadzą aktorzy Miejskiego Teatru Miniatura: Wioleta Karpowicz (IV-VI klasa), Wojciech Stachura (VII-VIII klasa) i Krystian Wieczyński (15+), oraz pedagog teatru Monika Tomczyk (I-III klasa). Utworzona zostanie także specjalna grupa stolarska dla uczestników, którzy ukończyli 11 lat, prowadzona przez stolarzy Sławomira Wymysłowskiego i Marcina Kuziora z Pracowni Plastycznej teatru.

- Każda grupa będzie miała swojego głównego instruktora, ale zajęcia poprowadzą także inni, żeby uczestnicy Akademii mogli poznać jak najwięcej różnych sposobów myślenia o teatrze i teatralnych technik. Najpierw w październiku główny instruktor prowadzący daną grupę zadba, żeby się dobrze poznała i zaprzyjaźniła, potem od listopada do ferii uczestnicy będą mieli zajęcia ze wszystkimi instruktorami na przemian, a dopiero po feriach, kiedy wezmą się do pracy nad swoimi spektaklami, będą mieli zajęcia tylko ze swoim instruktorem prowadzącym - wyjaśnia Agnieszka Kochanowska, rzecznik Miejskiego Teatru Miniatura.

Zajęcia będą się odbywały od 5 lub 6 października (w zależności od grupy), w poniedziałki w godzinach 16:30 - 18:00 (grupy I-III klasa oraz IV-VI klasa) i 18:30 - 20:30 (grupy VII-VIII klasa oraz 15+), oraz we wtorki w godzinach 17:00 - 18:30 (grupa stolarska). Całoroczna praca czterech grup aktorskich zakończy się pokazami spektakli, przygotowanych przez uczestników.

 

O zajęciach:

Monika Tomczyk, pedagog i reżyser, poprowadzi zajęcia dla uczniów pierwszych klas szkoły podstawowej, inspirowane ruchem kreatywnym i teatrem plastycznym. Uczestnicy będą tworzyć miniaturowe opowieści sceniczne, które na koniec sezonu zamienią się w większą sceniczną wypowiedź.

Aktorka Wioleta Karpowicz będzie korzystać z technik dramowych i improwizacyjnych, pracować nad emisją i dykcją uczestników oraz interpretacją tekstu, a cała grupa wspólnie wykona rekwizyty i elementy scenografii do swojego spektaklu.

Wojciech Stachura, aktor Miniatury, który jest pomysłodawcą rodziny Papetów (lalek typu muppet grających w serialu „Papety: z ostatniej chwili”) w swoim cyklu zajęć planuje wykonanie z uczestnikami własnych mupetów, którymi zagrają w przygotowanym przez nich spektaklu. Po drodze uczestnicy nauczą się jeszcze animacji różnymi formami lalkowymi, technik improwizacji aktorskiej, napiszą razem scenariusz spektaklu i wykonają do niego scenografię i rekwizyty.

Krystian Wieczyński, który poprowadzi najstarszą grupę, jest wszechstronnym aktorem mającym duże doświadczenie także w teatrze plenerowym. Uczestnicy jego warsztatów poza rozwojem umiejętności aktorskich, improwizacyjnych oraz w zakresie świadomości ciała i ruchu scenicznego poznają także elementy technik cyrkowych (klaunada, żonglerka). Podobnie jak reszta grup wspólnie napiszą scenariusz spektaklu i zrealizują go od A do Z, poznając każdy aspekt funkcjonowania teatru.

Grupa stolarska pod okiem specjalistów z Pracowni Plastycznej Miniatury pozna proces tworzenia elementów świata teatralnego od A do Z. Uczestnicy przetestują w bezpośrednim doświadczeniu różne materiały, elementy obróbki ręcznej materiałów drewnianych i narzędzia do takiej obróbki, a także zasady bezpieczeństwa ważne przy takiej pracy.

 

Ponadto dla osób zainteresowanych recenzowaniem teatru i kultury powstał specjalny program „Ale dramat!”, który w kompleksowy sposób zapozna uczestników z teatrem pod kątem różnych aspektów tej dziedziny sztuki: aktorstwo, reżyseria, scenografia, dramaturgia, muzyka, ruch sceniczny. Będą to nie tylko spotkania warsztatowe (raz w miesiącu we wtorki w godzinach 17:00 - 19:00), ale też między innymi uczestnictwo w próbach, spotkania z artystami, wizyty w pracowni plastycznej. Każdy miesiąc będzie poświęcony innemu tematowi, który będzie eksplorowany w rozmaity sposób. W programie mogą wziąć udział uczniowie klas VII i VIII, którzy w praktyczny sposób już zajmują się komentowaniem działalności kulturalnej i chcą rozwinąć swój warsztat, m.in. twórcy szkolnych gazetek, blogerzy, youtuberzy. Zajęcia poprowadzi Sandra Szwarc z Działu Literackiego teatru, absolwentka studiów teatrologicznych, nagradzana autorka sztuk teatralnych, jurorka festiwali.

 

Koszt miesięcznych zajęć grupy aktorskiej to 150 zł, grupy stolarskiej 180 zł (wraz z zakupem materiałów). Udział w programie „Ale dramat!” jest bezpłatny, ale warunkiem uczestnictwa jest udokumentowane aktywne zaangażowanie w komentowanie/recenzowanie działalności kulturalnej (współtworzenie gazetek szkolnych, blogów lub vlogów etc.).

 

Zapisy do Akademii Miniatury trwają do 30 września, grupy ze względu na zasady związane z prewencją COVID-19 mogą liczyć do 14 osób, grupa stolarska do 8 osób. Aby się zapisać, trzeba przesłać skan lub zdjęcie wypełnionej i podpisanej karty zgłoszenia pobranej ze strony teatru na adres edukacja@teatrminiatura.pl oraz wpłacić kwotę za pierwszy miesiąc zajęć.

Wszelkich informacji na temat warsztatów aktorskich i stolarskich udziela koordynator Akademii Miniatury - Adam Gibki z Zespołu Edukacji Teatru Miniatura: tel. 885 780 204, e-mail: edukacja@teatrminiatura.pl; a na temat programu „Ale dramat!” - Justyna Sawicka z Działu Literackiego Teatru Miniatura: tel. 601 710 850, e-mail: justyna.sawicka@teatrminiatura.pl.

 

61. Ogólnopolski Konkurs Poetycki o Laur Czerwonej Róży. Jury czeka na prace do 1 października

 

TV

Światowa stolica bursztynu