• Start
  • Wiadomości
  • Zwiedzaj miasto! Alternatywne spacery z Lokalnymi Przewodnikami i Przewodniczkami. We wrześniu

Zwiedzaj miasto - alternatywne spacery z Lokalnymi Przewodnikami i Przewodniczkami. We wrześniu

Jeszcze przez cały wrzesień alternatywnymi szlakami, zaułkami, podwórkami, ścieżkami między kamienicami lub blokami – będą oprowadzać zainteresowanych Lokalni Przewodnicy i Przewodniczki - mieszkańcy i miłośnicy dzielnic. Kilka razy w tygodniu organizują bezpłatne spacery po Kolekcji Malarstwa Monumentalnego na Zaspie, Biskupiej Górce, Dolnym Mieście, Nowym Porcie, Oruni, Oliwie i Wyspie Sobieszewskiej. Obowiązują zapisy: www.ikm.gda.pl/zapisy.
05.09.2020
Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl
Warto wybrać się spacer z lokalnymi przewodnikami na przykład, po nieco tajemniczym, Dolnym Mieście
Warto wybrać się spacer z lokalnymi przewodnikami na przykład, po nieco tajemniczym, Dolnym Mieście
fot. Bartosz Bańka

 

- W związku z dużym zainteresowaniem spacerami latem i koniecznością ograniczania na nich liczby osób ze względu na stan zagrożenia epidemicznego, przedłużamy spacery z Lokalnymi Przewodnikami i Przewodniczkami do końca września - tłumaczy Barbara Sroka z Instytutu Kultury Miejskiej. - Wycieczki są świetną okazją do poznanie miasta od innej strony, popołudniowe wyjście w ciągu tygodnia czy weekendowy spacer z rodziną. Lokalni Przewodnicy zawracają uwagę na detale architektoniczne, opowiadają osobiste historie, przypominają ważne dla dzielnicy postacie. Każdy spacer jest inny, każda historia, autorsko opowiedziana. Nie ma dwóch tych samych wycieczek. 

Na spacery obowiązują zapisy: www.ikm.gda.pl/zapisy.

 

Gdańskie dzielnice. Ich historie i tajemnice

Blokowisko na Zaspie-Młyniec należy do jednych z najbardziej znanych osiedli w Europie. Nie tylko z powodu swoich założeń urbanistycznych, czy historii związanej z działającym do 1974 roku lotniskiem. Na szczytowych ścianach bloków znajdują się wielkoformatowe murale. 60 prac tworzy Kolekcję Malarstwa Monumentalnego na Zaspie.

Biskupia Górka jest jedną z niewielu dzielnic, które uniknęły zniszczeń wojennych. Styl miejskiej zabudowy oddaje charakter dawnego Gdańska. Interesujące detale architektoniczne, pozostałości po gazowym oświetleniu ulic, oryginalna stolarka okienna, unikatowe klatki schodowe przedwojennych kamienic – to wszystko sprawia, że spacer po uliczkach Biskupiej Górki staje się podróżą w czasie. W ramach święta ulicy Biskupiej, 6 września, odbędzie się także dodatkowy spacer z Magdą Kamrowską, Lokalną Przewodniczką po dzielnicy.

Dolne Miasto zmienia się co roku. Powstają nowe budynki lub rewitalizowane są kolejne kamienice. Zielone tereny Opływu Motławy dają wytchnienie przy upale i są miejscem na pikniki po rowerowych przejażdżkach. Jak dzielnica wyglądała w średniowieczu i dlaczego nazywana była Świńskimi Łąkami? Jak z miejsca, w którym odpoczywali bogaci mieszczanie (m.in. rodzina Uphagenów) zmieniła się w dzielnicę fabryk: tytoniu, alkoholu, skór…?

Lokalni Przewodnicy oprowadzają również po Wyspie Sobieszewskiej
Lokalni Przewodnicy oprowadzają również po Wyspie Sobieszewskiej
fot. Bartosz Bańka

 

W Nowym Porcie poczujemy portowy klimat Gdańska. Kanałem Martwej Wisły wpływają kontenerowce lub wycieczkowce, które wciąż odzywają się na Zakręcie Pięciu Gwizdków. Klimatyczna zajezdnia tramwajowa i pobliski, nieistniejący już, cmentarz ewangelicki przypominają o przeszłości dzielnicy. Kiedyś istniał tu browar, obecnie – wciąż działają elewatory zbożowe. Podczas spacerów poznajemy historię strajku dokerów, a także opowieści o cinkciarzach i portowych „mewkach”. Obowiązkowym przystankiem jest zabytkowa latarnia morska!

Anegdoty o „wesołym konduktorze” Antonim Turzyńskim, który umilał czas podróżnym swoimi radosnymi wierszykami, opowieści o najstarszym zakładzie fryzjerskim na Oruni we wnętrzach, którego do dzisiaj zachowały się oryginalne meble, fotele i lustra czy historie o Bałtyckiej Syrenie i legendy Parku Oruńskiego, czy wspomnienie kultowego kina „Kosmos”. Między innymi takie opowieści możemy usłyszeć od Lokalnych Przewodników i Przewodniczek na Oruni.

Oliwa jest piękną i nowoczesną, a jednocześnie szlachetnie starą dzielnicą Gdańska, w której w magiczny sposób współistnieją natura i kultura. Wszędzie wokoło w kamienicach, zabytkach, na klimatycznych uliczkach, w szemrzących wodach potoku Oliwskiego, na wysokich wzgórzach i w cichych dolinach, zapisana jest długa i ciekawa historia. Przejdź się z Lokalnymi Przewodnikami i Przewodniczkami Drogą do wieczności, posłuchaj o wybitnych mieszkańcach. Daj się uwieść nastrojom Ludolfiny. Odkryj miejsca do zachwytu i zadumy. Dodatkowe spacery po Oliwie z Lokalnymi Przewodnikami i Przewodniczkami odbędą się 12 września w ramach „Viva Oliwa” – szczegóły u organizatora, na stronie Wspólnoty Gdańskiej: https://www.wspolnotagdanska.pl/.

31 marca 1895 r. o godz. 15.45 nadprezydent prowincji Prusy Zachodnie Gustav von Gossler uroczyście otworzył wielkie dzieło myśli hydrotechnicznej, jakim był 7 km Przekop Wisły. W ten sposób powstała trzecia pod względem wielkości wyspa polskiego wybrzeża – Wyspa Sobieszewska. Miejsce niezwykłe i nadal tajemnicze. W XX-leciu międzywojennym znajdował się tu port dla hydroplanów, w latach 50. tych XX w. wyłowiono w jej okolicach olbrzymią czaszkę finwala, 2004 r. największy jak dotąd na świecie okaz bursztynu ozdobiony pąklami. Na jej obszarze znajdują się rezerwaty przyrody: Mewia Łacha i Ptasi Raj. Lokalni Przewodnicy i Przewodniczki oprowadzają trzema trasami: po Górkach Wschodnich, Centrum Sobieszewa oraz Świbnie i okolicy.

Instytut Kultury Miejskiej zaprasza również na spacery po Stoczni Gdańskiej szlakami kobiet. Zapisy również na stronie: www.ikm.gda.pl/zapisy. 

Lokalni Przewodnicy i Przewodniczki to entuzjaści dzielnic, lokalni znawcy historii i dziejów miejsc, z którymi związane są ich dziecięce i dorosłe wspomnienia. Latem bezpłatnie oprowadzają mieszkańców Trójmiasta i turystów alternatywnymi, miejskimi szlakami – po Kolekcji Malarstwa Monumentalnego na Zaspie, Dolnym Mieście, Biskupiej Górce, Nowym Porcie, Oruni, Oliwie i Wyspie Sobieszewskiej. 

Więcej informacji:  http://www.ikm.gda.pl/lokalniprzewodnicy.

 

TV

To przedszkole jest wzorem