PORTAL MIASTA GDAŃSKA
PL | EN | DE

Akademia Aktywności Seniora - cyfrowe ABC. Trwają zapisy, pierwsze zajęcia 21 września

Akademia Aktywności Seniora - cyfrowe ABC. Trwają zapisy, pierwsze zajęcia 21 września
Fundacja Wspólnota Gdańska zaprasza osoby powyżej 60 roku życia na cykl spotkań w Oliwskim Ratuszu Kultury, podczas których poznają możliwości bezpiecznego korzystania z Internetu i narzędzi multimedialnych. Spotkania są bezpłatne, odbywać się będą we wtorki.
Szkolenie jest bezpłatne, ale uczestnicy muszą przynieść swoje urządzenia - laptopy, tablety, telefony (zdjęcie ilustracyjne)
Szkolenie jest bezpłatne, ale uczestnicy muszą przynieść swoje urządzenia - laptopy, tablety, telefony (zdjęcie ilustracyjne)
fot. pasja1000 / pixabay

 

- Projekt "Akademia Aktywności Seniora - cyfrowe ABC" ma za zadanie przeciwdziałać wykluczeniu cyfrowemu osób starszych. Będziemy to zamierzenie realizować ucząc ogólnych zasad bezpiecznego korzystania z Internetu i narzędzi cyfrowych; pokazując dostępne zasoby Internetu (programy, aplikacje itp. - red.) w konkretnych obszarach wspomagających życie codzienne, rozwijających zainteresowania, pozwalających bezpieczniej i ciekawiej żyć - mówi Jolanta Leśniewska, dyrektor Fundacji Wspólnota Gdańska, która jest organizatorem cyklu.

Spotkania w 15-osobowych grupach obywać się będą raz w tygodniu (we wtorki) w godzinach 10.00-13.00. Potem - od 13.00 do 15.00 - zaplanowano konsultacje indywidualne.

Pierwsze spotkanie 21 września, ostatnie w listopadzie. Miejsce: Oliwski Ratusz Kultury, ul. Opata J. Rybińskiego 25. 

Ważne: uczestnicy na zajęciach pracować będą na własnych urządzeniach (laptopy, tablety, telefony).

- Udział w zajęciach jest bezpłatny - zaznacza Jolanta Leśniewska.


Zaplanowane tematy:

  1. Czym jest Internet w dzisiejszych czasach, z jakimi codziennymi czynnościami wiąże się mimowolne korzystanie z Internetu. Jakie narzędzia używają Internetu do dostarczenia nam tego, czego od nich oczekujemy.
  2. Nauka bezpiecznego korzystania z nowoczesnych technologii cyfrowych - najważniejsze zasady związane z bezpieczeństwem w sieci. Praktyczne porady - krok po kroku.
  3. Korzystanie z najpopularniejszych mediów społecznościowych (Facebook, Instagram, WhatsApp, Messenger, Youtube), żeby znaleźć w nich interesujące treści.
  4. Korzystanie z darmowych narzędzia od Google czy Wetransfer - pokażemy, do czego służą i jak można z nich korzystać. Nie tylko poczta, ale i mapy oraz nawigacja, przesyłanie zdjęć i filmów do rodziny.
  5. Zakupy w sieci, płatności online - o czym musimy wiedzieć, aby zamawianie przez Internet było szybkie i bezpieczne, jak weryfikować rzetelność sprzedających.
  6. Z których platform do spotkań online warto korzystać? Jak robić to za darmo, legalnie i bezpiecznie.
  7. Podróże online, dobre nie tylko w czasach pandemii - jakie aplikacje i platformy turystyczne pomagają odkryć nowe, ciekawe miejsca, spacerować po nich online.
  8. Słuchamy muzyki, czytamy książki, oglądamy filmy i programy - z których narzędzi bezpiecznie korzystać i jak.
  9. Przybliżenie innych najpopularniejszych narzędzi multimedialnych ułatwiających komunikację i interakcję, jak tłumaczyć w smartfonie treści napisane w obcych językach, jak uczyć się obcych języków, założyć bloga, czy korzystać z platform e-learningowych.
  10. Ebook – co to jest? Jakie korzyści niesie czytnik? Przedstawimy ten obszar i podpowiemy gdzie i jak można pozyskać legalnie i bezpłatnie e-książki.

Zapisy na rezerwacje@wspolnotagdanska.pl lub telefonicznie pod numerem 58 345 29 67 (poniedziałek-piątek, godz. 9.00-16.00).

 

ORK_AKADEMIA_AKTYWNOSCI_SENIORA_CYFROWE_ABC_1100x550_www

 

oprac. WGwww.gdansk.plredakcja@gdansk.pl